Miten määritellään dyskalkylia silloin, kun kyseessä on asperger-henkilö? Olen ymmärtänyt, että kyseinen häiriö voi liittyä assiuteen?
Jos on rimaa hipoen päässyt läpi lukion lyhyen matikan (mutta ei viimeisistä kursseista ymmärtänyt juuri mitään), voiko kyseessä olla dyskalkylia?
Jos on rimaa hipoen päässyt läpi lukion lyhyen matikan (mutta ei viimeisistä kursseista ymmärtänyt juuri mitään), voiko kyseessä olla dyskalkylia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Matemaattinen oppimisvaikeus ei välttämättä liity assiuteen.
'Diagnoosin Erityinen laskemisvaikeus eli dyskalkylia saamiseksi vaikeuksien on oltava alkaneet matematiikanoppimisen varhaisessa vaiheessa. Vaikeuksien on myös häirittävä olennaisesti opintoja tai päivittäisen elämän laskutaitoa vaativaa toimintaa. Lahjakkuustason on oltava normaalivaihtelun alueella samaan aikaan kun matemaattisten suoritusten on oltava huomattavasti heikommat kuin muilla samanikäisillä. Lisäksi lapsella on täytynyt olla mahdollisuus oppia matematiikkaa, toisin sanoen opetuksen on täytynyt myös olla "normaalia".'
Lähde:
http://www.ordochmening.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=305&Itemid=60〈=fi
Kysy asiasta vielä VEP-palvelusta:
http://www.peda.net/veraja/vep/asiantuntijapalvelu
Mulla vaikeudet alko heti ekallaluokalla. edelleen käytän sormia joskus kun lasken. Yksinkertaisetkin laskut ongelmallisia. Olen opsikellut prosentilaskutkin kolmeen kertaan ja edelleen ei uppoa. En silti ole tyhmä vaan saan muista aineista hyviä numeroita. Nolointa oli olla kassalla töissä kun eukot käkätti että eikös koulussa enää opeteta matematiikkaa. EN ole laiska opiskelija jos jotain voi muusta todistuksestani päätellä.