tulee täyteen joulukuussa. Ensin kaksi 406:sta ja sitten 407. Jokin asia on viime mainitun alustassa ottanut takapakkia ja kitkarenkaiden käyttö talvella muuttaakin menon hieman epävakaaksi. Lisäksi 407:n ulkonäkö on aina jakanut mielipiteitä. Jokuset ovat pitäneet sitä todella rumana. Jokuset taas niin kauniina, että ovat ostaneet samanlaisen. 407 muotoiltiin siksi rohkeasti, että muodot eivät vanhene heti.
Pian on vaihdon hetki käsillä, mutta päätöksenteko on vaikeaa. Kilpailijoilla on kiinnostavia merkkejä, joista mikään ei ole ajaessa kuitenkaan aiheuttanut ahaa-elämystä(Tosin Hyundai Sonata yllätti). Odottelen Renault Lagunaa ja Mazda 6:sta, vaikken usko hankkivani kumpaakaan. Renaultilta olisi kyllä odottanut rohkeampaa muotoilua, sillä uusi Laguna saattaa mahdollisista hyvistä ominaisuuksista huolimatta jäädä pahasti muiden merkkien varjoon. Madza on muotoilussaan kuvien perusteella onnistunut paremmin, joten kutosen menestys jatkunee. Peugeotilta kävin kysymässä tuleeko 407:aan mitään uudistuksia. Vastaus oli yksitavuinen EI!
10 vuotta Peugeotin ratissa
6
1106
Vastaukset
- että harva
autokauppias kertoo etukäteen mitä uudistuksia tai parannuksia johonkin automalliin on tulossa ennen kuin maahantuoja virallisesti informoi asiasta. Siitäkin huolimatta vaikka esim. internetissä olisi jo ollut yleistä tietoa asiasta. Tämä varmaan siksi, että varastoissa on etenkin tällä hetkellä myymättä vanhempaa mallia olevia autoyksilöitä kun uusien kauppa on ollut heikompaa. Joskus se tosiaan tuntuu siltä, että automyyjät ovat niitä viimeisiä, jotka saavat tiedon tulevasta. Eipä sen puoleen eihän ruokakauppiaskaan kerro tänään, että huomenna saisit kahvipaketin halvemmalla alkavassa kampanjassa.
- wanhan kansan myyjät
Kyllä wanhan kansan myyjät tietävät että tuo on se varmin tapa joko karkottaa asiakas kerralla ikiajoiksi tai saada parhaimmillaan merkkiuskollinen asiakas joka tulee liikkeesen asioidakseen nimenomaan sen yhden ja saman myyjän kanssa.
Autoa halvemmatkin hankinnat saavat ostajan raivoihinsa jos seuraavalla viikolla tuotetta saisi reilusti halvempaan hintaan tai markkinoille lanseerataan kaikin tavoin parempi uutuus samaan hintaan.
Oma lukunsa ovat nämä nousukauden aikana myymälöihin pesiytyneet märkäkorvaiset pennut joiden markettipuvun osamaksuista on vielä sen verran rästissä että asiakkaalta pitää saada rahat pois tässä ja nyt.
Jos tuommoinen sattuu kohdalle niin anna sille pari euroa ja kehota ostamaan vaikka jätskiä sillä aikaa kun sedät juttelevat autokaupoista. Oikean autokauppiaan tunnistaa punottavasta nenästä, kaljamahasta, sekä ryppyisistä teryleeneistä ja pastellivärisestä pikkutakista joka oli muotia 1980-luvulla :D - ei pösölle
wanhan kansan myyjät kirjoitti:
Kyllä wanhan kansan myyjät tietävät että tuo on se varmin tapa joko karkottaa asiakas kerralla ikiajoiksi tai saada parhaimmillaan merkkiuskollinen asiakas joka tulee liikkeesen asioidakseen nimenomaan sen yhden ja saman myyjän kanssa.
Autoa halvemmatkin hankinnat saavat ostajan raivoihinsa jos seuraavalla viikolla tuotetta saisi reilusti halvempaan hintaan tai markkinoille lanseerataan kaikin tavoin parempi uutuus samaan hintaan.
Oma lukunsa ovat nämä nousukauden aikana myymälöihin pesiytyneet märkäkorvaiset pennut joiden markettipuvun osamaksuista on vielä sen verran rästissä että asiakkaalta pitää saada rahat pois tässä ja nyt.
Jos tuommoinen sattuu kohdalle niin anna sille pari euroa ja kehota ostamaan vaikka jätskiä sillä aikaa kun sedät juttelevat autokaupoista. Oikean autokauppiaan tunnistaa punottavasta nenästä, kaljamahasta, sekä ryppyisistä teryleeneistä ja pastellivärisestä pikkutakista joka oli muotia 1980-luvulla :DEi ne sinulle kerro koska suhtaudut näin tunteella paska pösöön. Osta auto äläkä ranskalaista. En ymmärrä miten vieläkin on sinunlaisia hölmöjä jotka vouhottavat jonkin pösön kanssa?
"Autoa halvemmatkin hankinnat saavat ostajan raivoihinsa jos seuraavalla..." - Monsieur Depatt
ei pösölle kirjoitti:
Ei ne sinulle kerro koska suhtaudut näin tunteella paska pösöön. Osta auto äläkä ranskalaista. En ymmärrä miten vieläkin on sinunlaisia hölmöjä jotka vouhottavat jonkin pösön kanssa?
"Autoa halvemmatkin hankinnat saavat ostajan raivoihinsa jos seuraavalla..."oikeasti suhtautuu tunteella Pösöön? Kokeilepa kerran Pösöä tai muuta Ranskalaista, veikkaan että et muihin koske enää muuten kuin pakon edessä!
- Pösöfani
Ei varmaan 407:ään on suurempia uudistuksia tulossa juuri tällä hetkellä... Wagon on juuri tullut mutta en usko että suurempaa tulee nyt kuin 308 tulee...
- Markonen
Minulla on vähän samanlainen historia, tosin lyhyempi, vain 5 vuotta. Ensin pari vuotta 406 (2.0) ja sitten 3 vuotta 407 (2.2 Sport) ja nyt on kuudetta päivää uusi 407 alla. Kuolasin hetken muitakin, mutta varustelutaso ja se, että 407:ssa ei ollut mitään ongelmiksi laskettavaa johti helppoon ratkaisuun, vain väri vaihtui.
En millään haluaisi sanoa, että ennen 406:tta ajoin 20 vuotta Toy... siis en kuitenkaan provosoi, ei tojoissa mitään vikaa ollut (corona, carina, corolla, carina, carina, avensis), laatuautoja ovat, mutta suurille massoille varovaisesti suunniteltuja ja siten vähän värittömiä. 407 jakaa mielipiteet ja se on ihan oikein; ne jotka siitä eivät tykkää, voivat ajella jollain muulla.
Toisena ajokkinani on HR-V ja vaihtaisin sen mieluusti 4007:n, mutta tuo päätös olisi tehty tunteella ja uniseksillä, luokassa on laadukkaat ja kovat kilpailijat (vähän vielä halvempina)! (Kuka se sanoikaan: "autokuume lähtee tyhjällä pussilla päähän lyömällä").
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli612548Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.211653Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️131592- 1021377
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1221252- 831149
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen381045Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141023Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?221000Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58937