Lähimmäinen haki itse edunvalvojaa aikana, jolloin hän ei ollut täysissä voimissaan ja ajatteli helpottaa asioiden hoitoa hankkimalla edunvalvojan. Nyt hän on kuitenkin ollut kunnossa vuosia eikä enää tahtoisi sivullisten päättävän taloudestaan.
Hän haki purkua ja lääkäri puolsi. Kuitenkin tämän hetkinen edunvalvoja ja joku sairaanhoitaja olivat olleet asiaa vastaan ja purku kaatui. Onko tämä ihan laillista, että edunvalvojan oma mielipide jyrää jopa lääkärin ohi?
Kyseinen edunvalvoja on aivan liian tiukka talouden hoidossa ja valittaa jopa liian suurista lääkärimaksuista, jotka ovat kuitenkin tulleet aiheesta.
Miten lähimmäiseni on mahdollista päästä tästä tiukkapipo edunvalvojasta eroon?
Edunvalvonnan mahdoton purku!!
voimatonna
2
1102
Vastaukset
- niistä
Perkeleistä pääsee vasta eroon kun asiakas kuolee.Nim.Yks sivusta seurannut
- keinot käyttöön
Muutemia vapaamuotosia kanteluja edunvalvojasta eri viranomasille. Esim. käräjäoikeus, eduskunnan oikeusasiamies, valtioneuvoston oikeuskansleri, lääninhallitus ja maistraatti.
Edunvalvoja joutuu antamaan oman vastineen kaikille tahoille ja eiköhän älyä itse jo erota.
Jos ei älyä, uusi purkuhakemus jossa viitataan vireillä oleviin kanteluihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta633204Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422437
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa992150- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271790- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841397- 391290
- 811132