63l kalasto

mitä kaloja laittasin? helppoja ja kauniita!
ph 6.8
no3 10
gh max 6

Neontetroja ainakin mutta haluaisin jotakin muutakin pikkuisen isompaa kalaa. ja jotakin kotiloita ajattelin myös, tosin tuo veden pehmeys mietityttää.... pärjääkö ne kalkkikiven voimalla?
10432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olethan kypsyttänyt veden?
Onko altaassa ennenstään muuta kala, jos ei..

Jos haluat kotiloita, laita jotakin kovemman veden kalaa, kuten platyja tai milliksiä. Kovetat pehmeän veden tarpeeksi kovaksi molemmille.

Jollet halua alkaa kovetushommiin valitse pehmeässä vedessä viihtyviä kaloja.
Niin helppoa.

Äänestä
  • mutta haluaisin välttämättä neontetroja ja sitten toiseksi en "viitsi" alkaa kovettelemaan vettä... *laiska* ja sitten se mittailu *plaah*
    allas on kypsytetty ja kaloja ei ole ennestään. mutta mitä kaloja suosittelet neontetrojen lisäksi? haluaisin hieman isompaa kalaa neonien seuraksi. jotain 5-6cm ehkä tai sitten joku "pulleampi" versio....

    Äänestä

Meillä on 200 litran allas jossa on uivia kaloja "vain" kahta eri lajia. Minun mielestäni näin saa paljon tyylikkäämmän kokonaisuuden. Pohjalla on tietty sitten omat asukkaat, 2 ukkopartamonnia ja maatiaispartis ja taaskin "vain" yhtä lajia monnisia. 54:ssa altaassa meillä on pelkästään kardinaalikaloja.

Äänestä

lisää ehdotuksia vaan!!!!

Äänestä

Kirsikkabarbi
rubiinitetra
intiaaninsulka
kuparitetra
sitruunatetra?

kuinka paljon? aattelin et jos jotaki 10kpl neontetroja ja sitten noista jotakin?
mitä te viisaammat ottasitte?

Äänestä

hankkisit neontetrojen sijasta vaikkapa kardinaalitetroja, se antaisi vähän enemmän mahdollisuuksia valita joku toinen laji. Neontetra kun ei viihdy kovin lämpimässä vedessä.

Äänestä
  • ja tavis neontetra käy samaan? eikos mustaneoni ole hieman suurempi?

    Äänestä

  • alkup... kirjoitti:

    ja tavis neontetra käy samaan? eikos mustaneoni ole hieman suurempi?

    Jos näihin kahteen lajiin päätyy, niin ainakin kannattaa varautua et voivat kuvitella olevansa samaa lajia ja ruveta hyvinkin parveilemaan keskenään. Vaan jos se ei haittaa, niin mitäpä tuosta. Joskus olen nähnyt kun tiikeribarbit ja tiikerinuoliaiset mennä viuhtoivat samassa parvessa ja sitten taas toisaalla kiilakyljet ja kerritetrat varmaan kuvittelivat olevansa samaa lajia, kummallakin kun on mustat kyljet. Vaan eipä se ihme, parvestahan on kaloille suojaa ja mitä kookkaampi parvi sen turvaisamapaa kalojen elämä on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittava kirjoitti:

mitä kaloja laittasin? helppoja ja kauniita!
ph 6.8
no3 10
gh max 6

Neontetroja ainakin mutta haluaisin jotakin muutakin pikkuisen isompaa kalaa. ja jotakin kotiloita ajattelin myös, tosin tuo veden pehmeys mietityttää.... pärjääkö ne kalkkikiven voimalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu