Näillä leveysasteilla kesä on lyhyt. Pihanurmikolla on lentopallokenttä. Vaikuttaa vähän siltä, että kentällä pystyy pelaamaan ainoastaan heinä-elokuussa. Muuhun aikaan kosteutta on niin paljon, että nurmi menee saviseksi hyvin helposti. Piha on entistä savipeltoa, ja etenkin keväällä vesi on hyvin lähellä pintaa. Olisiko kaupasta saatavissa nurmikkoa, joka kestäisi kulutusta paremmin, pystyisikö nykyisen nurmikon kestävyyttä parantamaan esim. hiekottamaalla ja uuden nurmikon syysistutuksella. Vai onko ainut toimiva ratkaisu nurmikon poisto ja esim. sepelikenttä. Sellaista ratkaisua tuskin viitsin tehdä, että kaivan puoli metriä monttua kokonaan uuden pohjustuksen tekemiseksi.
Miten kulutusta kestävä nurmikko
2
939
Vastaukset
- suunnitteluhortonomi
Melkeinpä joudut kaivelemaan uudet pohjat pelikentälle ja lisäksi tilaamaan ihan omanlaisensa seoksen kasvualustaa sekä kylvämään pelikentille tarkoitettua nurmiseosta. Kosteushan tuolla nyt kuulostaa olevan varsinainen ongelma, eli pohjarakenne ei päästä riittävästi kosteutta läpi. Salaojituskaan ei olisi pahitteeksi!
Kavualustaseoksessa tulisi olla reilusti kalliomursketta mukana (# 0,12 – 2 mm). Sen tekstuuri on sellainen, että tekee seoksesta kantavampaa, ja lisäksi rakeen pinnalle pidättyy hiukan kosteutta, jota myös tarvitaan, jotta nurmi viihtyisi. Mikäli tuossa kalliomurskeessa on hienoainesta niukalti, seokseen joutuu lisäämään vettäsitovia Terracottem-rakeita, jottei seokseta tule liian kuiva.
Sepeliä en nyt sentään pelikentälle laittaisi...sitäpaitsi lilluu vesi hiekkakentälläkin, jollei se pääse valumaan alaspäin. Pohjarakenteen uusiminen tulee tässäkin eteen.- Sotkamo
Kyllä se pohjatyö varmaan paras ratkaisu on. Ajattelin vaan, että jos jokin pelikenttänurmikko yhdistettynä hiekalla höystettyyn maahan saisi aikaan kovemman pinnan, ja kestäisi sen myötä paremmin kulutusta. On tuo salaojituskin tällä tontilla melko hankalaa, kun koko asuinalue on täysin tasainen, eikä ojatkaan ole kovin syvät, kun pohjavesi on niin pinnassa. Toukokuussa kun iskee lapion maahan, niin vesi tulee heti vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218656Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307907Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105488Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825139Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294949Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373467- 1253174
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353076Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853069Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252680