Bavaria

Kyllä se on niin että kun talous ja perse antaa periks, niin hankin uuden bavaria 40 visionin.
En tiedä kuinka pirun rahakasta porukkaa täälläkin keksustelussa pyörii, mutta minun on kyllä turha haaveilla jostain 400 k€ veneestä.
Pakko tyytyä bavariaan, tai onko se nyt sen huonompi, en tiä.
Arvioni on että n. 2-3 vuotta vielä tällä vanhalla kotimaisella purjehditaan ja sitten menee jo vaihtoon.
61015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Älä osta.

Äänestä

Näinhän ne haaveet uusista veneistä yleensä syntyy. Kiillotettu vene lämpimässä hallissa tukevasti paikallaan ja ihmiset laittaa töppösiä jalkaan päästäkseen ihailemaan kaksoisvuoteita, jalopuuviilua, kuka mitäkin. Ehkä luetaan ns. testejä, jotka toimivat tehokkaina mainosesitteinä. Sitten uneksitaan, että "tää on mun vene".
Muodostitko mielikuvan ihanneveneestäsi jotenkin siihen malliin? Vai oletko seilannut sillä niissä olosuhteissa ja sillä miehistöllä, jossa paattiasi tulet käyttämään?
En halua moittia valintaasi, mutta kerro perustelut. Kiinnostanee muitakin. Kerro myös, miksi olit miettinyt jopa 400 ke hintaluokkaa? Eihän sen hintaisia ostella palkkatyön säästöillä eikä sinunkaan haaveesi ole missään nimessä halpa. Miksi veneen pitää olla uusi ja iso?? Mikä se vanha kotimainen paattisi on?

Äänestä
  • Messuilla.
    Nykyinen veneeni on 80-luvun 32 jalkainen suomalainen vene.
    6 henkiselle perheelle ehkä pikkasen pieni.
    uusissa meneissä kiinnostaa tila ja muotoilu, perheveneenä oleskelu veneessä on tärkeässä asemassa.
    n 40 jalkainen olisi kooltaan mukava, ja jos laitetaan 40 jalkaisia veneitä riviin niin hintahaitari on melkoinen.
    Näillä purjehdusmäärillä en varmaan tarvi sitä kalleista mallia, maileja tulee se 700 kesässä.
    Valtamerillä en purjehdi, avomerillä kylläkin.
    Eihän veneen tarvi olla uusi, mutta kyllä mukavuuksiltaan nuo uudet veneet ovat ylivetoja.
    Kyöskin pikkasen isommat ikkunat ja suuret lasipinnat antavat mukavasti valoa.

    Äänestä

Nekö ratkaisevan tietyn venemerkin oston? Entä järki?

Äänestä
  • Järki sanoo että osta uusi oyster, perse sanoo muuta.

    Äänestä

Rungon mitat lähes sentilleen samat, mutta mielestäni toimivammat tilaratkaisut, lisäksi 2 WC/suihkutilaa on hyvä. Halvempikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vision... kirjoitti:

Kyllä se on niin että kun talous ja perse antaa periks, niin hankin uuden bavaria 40 visionin.
En tiedä kuinka pirun rahakasta porukkaa täälläkin keksustelussa pyörii, mutta minun on kyllä turha haaveilla jostain 400 k€ veneestä.
Pakko tyytyä bavariaan, tai onko se nyt sen huonompi, en tiä.
Arvioni on että n. 2-3 vuotta vielä tällä vanhalla kotimaisella purjehditaan ja sitten menee jo vaihtoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu