Millä saisi rauhotettua ruusufinnin kotikonstein?
Rozex ei auta ja pari kertaa vuodessa nenänpää hohtaa lailla majakan... ja kestää muutaman viikon.
Ruusufinni
7
3719
Vastaukset
- Maari-ella
ruusufinni, joka ilmenee yleensä leuassa ja suun ympärillä. Olen käyttänyt antibioottihoitona lääkärin määräämää tetralysalia, kuurit on olleet n. 3 kk:n pituisia. Ongelmana on, että kuurin jälkeen finnit tulee yleensä takaisin viimeistään 1 kk:n jälkeen. Kotikonstit eivät enää auta. Ihon rauhoitteluun kuurin aikana sopii sinkkivoide, bepanthen-voide, rikkivoide (vain lääkärin määräyksellä) ja jotkut finnien kuivatusgeelit, joita saa kaikista ruokakaupoista. En tiedä enää mitä yrittäisin, jotta ei tarvitsisi käyttää koko ajan antibiootteja. Tietääkö joku muu?
- tyn
Anteeksi! Laserhoito.fi - siinä löyty joka lähteen
- olisi kosmetologi
joillakin heillä on hoitoja erityisesti ruususfinniin. tuolloin ei saa olla lääkärin määrämät hoidot samaan aikaan päällä. maksaa tietysti. itse ajattelin kokeilla, kunhan naama vähän rozexilla rauhoittuu. antibiottiresepti saa luvan maata lipastossa, tartun siihen vasta, kun olo on ihan epätoivoinen. mulla tämän alkoi vasta kesällä.
- ruusufinnistä myös kärsivä
olisi kosmetologi kirjoitti:
joillakin heillä on hoitoja erityisesti ruususfinniin. tuolloin ei saa olla lääkärin määrämät hoidot samaan aikaan päällä. maksaa tietysti. itse ajattelin kokeilla, kunhan naama vähän rozexilla rauhoittuu. antibiottiresepti saa luvan maata lipastossa, tartun siihen vasta, kun olo on ihan epätoivoinen. mulla tämän alkoi vasta kesällä.
Mulla on ainakin rauhoittanut BiOnin tuotteet. Lisätietoja löytyy muistaaksee topkat.fi. Kalliita mutta olen kokenut hyviksi.
Ajoittain nenä näyttää normaalilta mutta kuitenkin pääsääntöisesti punoittaa.
Tulin juuri eilen Turkista jossa viikon lomalla suojasin kasvovoiteella (kerroin 22) nenän ja hattu vielä päähän. Parina iltana nenä ja nenänpielet punoitti ja kirveli tosi pahasti ja sitten ajattelin kokeilla mukana ollutta sinkkivoidetta (alunperin vauvan pyllyä varten otettu). Se rauhoitti niin että aamulla nenä oli normaali!
Onko tietoa kellään sinkkivoiteen käytöstä kasvoilla noin yleisesti, onko pitkäaikaisessä käytössä pahaksi?
- Anonyymi
Hei. Minulla tuli ruusufinni silmätulehduksen "jälkitautina". Silmätulehdus häipyi lievillä antibioottitipoilla. Ruusufinniin kokeilin ensin kortisonivoidetta, mutta se ei auttanut. Löysin jääkaapistani Daktarin-voidetta, sivelin sitä aamuin illoin, se kyllä poisti kutinan, mutta ei parantanut ongelmaa kokonaan. Nyt olen käyttänyt Daktarinin lisäksi Sinkkivoidetta myös aamuin illoin sillä seurauksella, että Ruusufinni on alkanut pikkuhiljaa häipymään. Suosittelen!
- Anonyymi
Minulla ruusufinniin ei auttanut antibiootit eikä mikään voide. Ruusufinnini parani 5 vuotta sitten, kun aloin yöksi laittamaan finnialueelle iltapesun jälkeen omenaviinietikkaa puoliksi keitetyllä vedellä laimennettuna, omenaviinietikan jälkeen laitoin finnialueelle 99 % aloeverageeliä. Aamulla pesin aloeverageelin haalealla vedellä pois. Mitään muita voiteita en käyttänyt. Lisäksi join joka aamu tyhjään vatsaan 4 dl vettä, johon sekoitin 2 rkl omenaviinietikkaa. Ruusufinnin parannuttua join vielä puoli vuotta 1 rkl omenaviinietikkaa aamuisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236965Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271042- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733