Suositelkaa ruokapaikkoja

MurkiNalle

Voisitteko suositella joitakin hyviä ruokapaikkoja Budapestissä. Unohdetaan kuitenkin huippuravintolat. Kaipaan tietoa mukavista, persoonallisista, kohtuu hintaisista, englanninkielisellä ruokalistalla varustetuista ruokapaikoista, joista saa myös hyvää ruokaa.

Millainen on esim. Marxim pub ? Seinät ovat kuulemma kommunistisien symbolien peitossa ja listaltä löytyy "Gulagin pizzaa" sekä "salakuuntelupastaa"

Onko kellään kokemusta Toldi Étkezde ravintolasta, joka tarjoilee unkarilaista perinneruokaa tolkuttoman halvalla.

Entä tietääkö kukaan vähän tylsää, mutta arkiseen lounastamiseen sopivaa itsepalvelu ruokapaikkaa.

6

1677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taxi vie

      lähellä keskustaa, kohtuuhintainen, loistava ruoka!

    • Minusta on aika hyvä käydä "Nagyi Palacsintázója" paikoissa (Mummin ohukiaset)esim Budassa Batthyányi térillä ja ydinkeskustassa Petőfi Sándor utcalla, Szervita aukoin lähellä.
      Kauppahalli on aina hyvää ratkaisu, ylös ja siellä on itsepalvelu ravintola (esim unkarilainen perunalaatikko=rakott krumpli), tai tiskiltä lángos niminen suolamunkki, sekä rétes struudeleita. Kauppahallin lähellä on "For sale" niminen pubbi, tai Váci utcan pienellä poikkikadulla Fatál ravintola. Főzelékfaló Ételbár (Os: VI. Nagymező utca 18.) tarjoo vihannesmuhennoskaltaisia eli főzelék nimisiä perinneruokia.
      Tökfőzelék=kesäkurpitsa minusta on hyvä päätös:)

    • etterem

      noissa paikoissa saa vatsan täyteen kohtuuhintaan

      www.trofeagrill.hu

      • Pörköltti

        Hei,

        pidin tästä pienestä konstailemattomasta pienestä paikasta Kisharang étkezde (osoite: Oktober 6 u. 17, V kaupunginosa, lähellä Bazilikaa). Edullista, perinteistä ruokaa.

        Tüköry étteremissä (Hold u. 15., V kaupunginosa) saa myös kohtuuhinnalla unkarilaista ruokaa. Bagolyvár on lähellä eläintarhaa, edellisiä kalliimpi - olen syönyt siellä kaksi kertaa ja päivän menun jälkiruoka on aina ollut aivan ihana. Paikassa on vain naistarjoilijoita. :-)
        http://www.bagolyvar.com/angol/index.html


    • ainakin kesäkuussa

      Ketjusillan kupeessa Pestin puolella oli ainakin kesäkuussa mukava ulkoilmaterassi ja oli ihan kunnollisia ruokia tarjolla ja hinnatkin mainittu sekä forinteissa että euroissa. Suosittelen!

    • Pura on pest

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe