APUA; KAKTUS KASVAA LIIKAA

VarpaineN

Sain jonkun kaktuksen lahjaksi joskus muutama vuosi sitten. Se on sellanen noin 5cm halkaisijaltaan oleva tappi, josta ei haaroja lähde. Ongelma on se, että se vaan kasvaa ja kasvaa pituutta ja paksuuntuu yläpäästään. Nyt ei alaosa jaksa enää kunnolla kannatella yläosaa ja kaktus on välillä aivan kallellaan. Onko mitään tehtävissä?

Ja toinen kyssäri, miten vaihdan mullat ko kaktukselle. Se kun on täynnä piikkejä, joten pelkään koskea koko hirviöön. Vinkkejä?
Lahjaksi kun olen saanut, haluaisin silti säilyttää sen hengissä!!
Kiitos neuvoista!

5

4762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mullanvaihto

      Kaktuksen voit istuttaa mullanvaihdon yhteydessä vaikka kirkkaaseen lasivaasiin, sellaiseen isoon, jonne se mahtuu kokonaan sisään. Näin vaasin seinät tukee kaktusta, eikä se pääse kaatumaan. Vaaseja saat edullisesti Tiimarista (on ainakin pyöreitä ja neliskulmaisia ja suurin on muistaakseni 50cm korkea).

      Mullan vaihto onnistuu, kun suojaat kätesi vaikka patakintailla. Jos kaktuksessasi on pehmeät piikit, niin kääräise se ensin vaikka folioon, niin ei piikit tartu kintaaseen ;0)
      Ja muistathan ostaa kaktuksellesi kaktusmultaa, koska tavallinen kukkamulta on kaktukselle liian "tiivistä".

      Toivottavasti näistä vinkeistä on edes vähän apua! =0)

    • Yön kuningatar

      Yksi vaihtoehto on tukea kaktusta tukikepillä.

      Sen voisi kyllä istuttaa myös vähän syvemmälle isompaan ruukkuun.
      Puutarhakaupasta saa muutamalla eurolla sellaisia käsineitä, ettei niistä mene piikit lävitse.
      Kastele multa märäksi ja anna imeytyä.
      Laita lattialle sanomalehtiä ja kumoa kaktus siihen. Vedä vanha ruukku pois avustaen vaikka lusikalla tai jollain tarkoitukseen sopivalla välineellä.
      Laita uuteen ruukkuun kaktusmultaa hieman pohjalle, nosta kaktus siihen. Pyydä jotain pitämään sitä pystyssä, kun lisäät vielä multaa.
      Voit laittaa siihen vielä tukikepin jos on tarvis.

      Jos kaktuksesi ruukku on riittävän iso jo tällä hetkellä, ei sille välttämättä tarvitse vaihtaa multaa ollenkaan.

      Lisäät vain kaktusmultaa sen juurelle silloin tällöin, kun ruukku antaa myöten, kun multa on vajaantunut ja laitat sen tukikepin tai parikin.

    • cactus

      Kankaasta (esim. pala vanhaa lakanaa) tai sopivan paksuisesta pyyhkeestä voi kieputella kangaspötkön, joka laitetaan kaktuksen ympärille (samaan tapaan kuin puille niiden istutuksen yhteydessä kieputetaan tuki keppeihin kiinni). Kangaskiepistä pidetään kiinni, kun kaktus nostetaan ruukusta ja istutetaan uuteen ruukkuun. Kangaskieppi ei vahingoita piikkejä eikä piikit sinun käsiä.

    • Metrinen hujoppi

      Mä kiepautan kaktuksen ympärille sanomalehteä mullan vaihdon ajaksi, tosi monnta sivua tietty, että auttaa piikkeihin.

      Mullakin kaktukset tahtoo kasvaa "yli". Mitä vähemmän niitä lannoittaa (eli vaihtelee multaa) ja kastelee, sen parempi. Ihan vähällä kun eivät kuivuuteen kuole.

    • piikkikasa

      kaktus kasvanut niin isoksi n,150cm ruukussa 9kpl pitkää mötikkää.
      eipä sitä voi edes siirrellä on niin raskas kasa ikää on jotain 15v 2x kk kastelen hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      77
      4033
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      18
      2766
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2664
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1876
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1676
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      124
      1450
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      140
      1430
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      99
      1372
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      281
      1365
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1319
    Aihe