Sain jonkun kaktuksen lahjaksi joskus muutama vuosi sitten. Se on sellanen noin 5cm halkaisijaltaan oleva tappi, josta ei haaroja lähde. Ongelma on se, että se vaan kasvaa ja kasvaa pituutta ja paksuuntuu yläpäästään. Nyt ei alaosa jaksa enää kunnolla kannatella yläosaa ja kaktus on välillä aivan kallellaan. Onko mitään tehtävissä?
Ja toinen kyssäri, miten vaihdan mullat ko kaktukselle. Se kun on täynnä piikkejä, joten pelkään koskea koko hirviöön. Vinkkejä?
Lahjaksi kun olen saanut, haluaisin silti säilyttää sen hengissä!!
Kiitos neuvoista!
APUA; KAKTUS KASVAA LIIKAA
5
4772
Vastaukset
- mullanvaihto
Kaktuksen voit istuttaa mullanvaihdon yhteydessä vaikka kirkkaaseen lasivaasiin, sellaiseen isoon, jonne se mahtuu kokonaan sisään. Näin vaasin seinät tukee kaktusta, eikä se pääse kaatumaan. Vaaseja saat edullisesti Tiimarista (on ainakin pyöreitä ja neliskulmaisia ja suurin on muistaakseni 50cm korkea).
Mullan vaihto onnistuu, kun suojaat kätesi vaikka patakintailla. Jos kaktuksessasi on pehmeät piikit, niin kääräise se ensin vaikka folioon, niin ei piikit tartu kintaaseen ;0)
Ja muistathan ostaa kaktuksellesi kaktusmultaa, koska tavallinen kukkamulta on kaktukselle liian "tiivistä".
Toivottavasti näistä vinkeistä on edes vähän apua! =0) - Yön kuningatar
Yksi vaihtoehto on tukea kaktusta tukikepillä.
Sen voisi kyllä istuttaa myös vähän syvemmälle isompaan ruukkuun.
Puutarhakaupasta saa muutamalla eurolla sellaisia käsineitä, ettei niistä mene piikit lävitse.
Kastele multa märäksi ja anna imeytyä.
Laita lattialle sanomalehtiä ja kumoa kaktus siihen. Vedä vanha ruukku pois avustaen vaikka lusikalla tai jollain tarkoitukseen sopivalla välineellä.
Laita uuteen ruukkuun kaktusmultaa hieman pohjalle, nosta kaktus siihen. Pyydä jotain pitämään sitä pystyssä, kun lisäät vielä multaa.
Voit laittaa siihen vielä tukikepin jos on tarvis.
Jos kaktuksesi ruukku on riittävän iso jo tällä hetkellä, ei sille välttämättä tarvitse vaihtaa multaa ollenkaan.
Lisäät vain kaktusmultaa sen juurelle silloin tällöin, kun ruukku antaa myöten, kun multa on vajaantunut ja laitat sen tukikepin tai parikin. - cactus
Kankaasta (esim. pala vanhaa lakanaa) tai sopivan paksuisesta pyyhkeestä voi kieputella kangaspötkön, joka laitetaan kaktuksen ympärille (samaan tapaan kuin puille niiden istutuksen yhteydessä kieputetaan tuki keppeihin kiinni). Kangaskiepistä pidetään kiinni, kun kaktus nostetaan ruukusta ja istutetaan uuteen ruukkuun. Kangaskieppi ei vahingoita piikkejä eikä piikit sinun käsiä.
- Metrinen hujoppi
Mä kiepautan kaktuksen ympärille sanomalehteä mullan vaihdon ajaksi, tosi monnta sivua tietty, että auttaa piikkeihin.
Mullakin kaktukset tahtoo kasvaa "yli". Mitä vähemmän niitä lannoittaa (eli vaihtelee multaa) ja kastelee, sen parempi. Ihan vähällä kun eivät kuivuuteen kuole. - piikkikasa
kaktus kasvanut niin isoksi n,150cm ruukussa 9kpl pitkää mötikkää.
eipä sitä voi edes siirrellä on niin raskas kasa ikää on jotain 15v 2x kk kastelen hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1776660- 322382
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1171389- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291029Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11924