Kanin syliin totuttaminen..

Omistan noin 5kk ikäisen kääpiöluppa uroksen. En ole aikaisemmin kania totuttanut sylissä olemaan ja mietinkin olisiko se vielä liian myöhäistä? Haluaisin myös mieluusti kuulla kauvanko kyseiseen "kouluttamiseen" teiltä on kulunut aikaa ja onko sillä väliä nostaako kanin vatsan alta tukien vai niskassa olevasta nahasta kiinni pitäen?
136519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Täällä ei ainakaan tartuta nahkasta.. kuulostaakin kauhealta.

Meillä ei kanit viihdy sylissä, eikä siihen olla nähty tarvetta opettaakaan. Kynsien leikkuu sujuu kuitenkin, toisella lahjomalla herkuilla.

Nameilla varmaan tuo totuttaminenkin voisi onnistua.

Äänestä

Istu lattialle ja tarjoile vaikka porkkanasta tehtyjä tikkuja/muuta "herkkua".
Siirrä herkkuja aina vain lähemmäs syliäsi kunnes kani joutuu tulemaan syliisi niitä ottamaan.

Tuo voi viedä aikaa parista viikosta puoleen vuoteen, mutta kaikki kanit eivät koskaan totu tai nauti sylissäolosta.

Kania nostetaan tukevasti ja varmasti "vatsa (rintakehä)-pylly" otteella (kuin mitä tahansa kissaa tai pientä koiraa), mutta muista ettet pakota sitä olemaan sylissä.

Äänestä
  • otan sen rinnan päälle .
    Siinä se olisi vaikka kuinka kauan ja välillä
    nuolee hulluntavalla käsiä ja kasvoja,tarvii
    välillä toppuutella.
    Oli kahdeksan viikonikäinen kun tuli meille ja
    siitä lähtien sitä on rapsuteltu ja pidetty
    sylissä.

    Äänestä

  • Kanin suolisto ei kestä kovin hyvin raakaa porkkanaa tai katalta.. Meidän kääpiölupat syö mieluusti salaattia ja yrttejä mm persiljaa ja lehtipersilja, sekä herneen versoja ( ei Pslkoja) kurkkua ja banaania pieniä määriä. Banaani on sokerinen, . Mihin ei kannata totuttaa liiaksi
    Kurkku on myös herkkua. Ja löysyttää vatsan, joten kolmen sentin palanen päivässä. Kaupan yrtit on hieman arvokkaita, mutta ne auttavat kansi suolistoa pysymään kunnossa. Korianteri on meidän kanin ibhokki enkä siten suosittele Kokeilemalla pienellä maistiaisella aluksi, niin pääset selville puulle sopivistayrteistä .

    Äänestä

Kertokaas vähän mullekkin lisää ohjeita koska sain juuri kanin ja en halua että alkaa heti pelkäämään minua.. :)

Äänestä

meillä on 6 kania ja kaikki pysyvät hyvin sylissä ahkerien toistojen ja luottamusten molemminpuolisuuden takia. meillä antaa isot ja pienet vanhat ja nuoret nostaa syliin ja harjata a meidän nuori uros voisi nukkua sylissä. Ainoa oon meidän hermeliini/leijonaharjas tyttö mikä ei anna maassa ollessaan siittää eikä ottaa kunnolla kiinni.. nyt on sentään tilanne parantunut sitkeän totutuksen kanssa.. maltti on valttia ja kaikki eivät välttämättä totu käsittelyyn.

Äänestä
  • kania ei saa koskaan nostaa nahasta tai korvista se aiheuttaa suurta tuskaa eläimelle."vatsa (rintakehä)-pylly" on se oikea tapa.

    Äänestä

Mul on puolivuotinen kani poika. Se on ihan ihmeellinem. Kun se tuli meille se oli aina sylkyssä ja tykkäs siitä. Mutta nyt kani ei tahdo olla sylissä puolta minuutia kauvempaa. Ja jos kania pitää kiinni niin se loppujen lopuksi puree. Olen aivan varma siitä että kani ei pelkää minua koska se kerjää minulta herkkuja ja nuolee minua. Mikä neuvoksi voisiko joku auttaa.PS. kani on muuten ihan kiltti ja terve.

Äänestä
  • Murrosikä ;) Kannattaa pitää sitä sylissä jonkin aikaa vaikka hanskojen kanssa, ettei satu jos se puree, ja opettaa ettei puremalla ja rimpuilemalla pääse nopeammin alas. Päästä pois kun se on kiltisti. Sen pitäisi kyllä ajan kanssa taas rauhoittua, kunhan pahimmat hormoonimylläkät menee ohitse, mutta jos se oppii hyötymään puremisesta, se kyllä mielellään jatkaa sitä. Mut mietenkään älyttömästi ei väkisin kannata sylitellä, kun se ei siitä selvästi tykkää.

    Äänestä

Meilläkin ihan saman rotuinen kani ja ikäkin täsmää:D.

Meilläkään kanimme ei ikinä ole sylissä viihtynyt, mutta rapsutuksista latialla sitäkin enemmän:).

Kania kannattaa nostaa niin että toinen käsi menee mahankohdalle ja toinen sinne töpöhännän kohdalle:). Pidä kuitenkin ote tukevana ja suorassa niin kani ei pääse vahingoittamaan itseään:)).

Äänestä

Sain juuri kanin joka on melkein vuoden ikäinen. Tosi kiltti sellanien musta. Mutta se pelkää aivan kauheasti ja alkaa raapia jos sen ottaa syliin.

Haluaisin että se tottuisi syliin ottamiseen ja siihen että se ei juoksisi aina pois vaan tulisi tervehtimään. Tietääkö kukaan onko se mahdollista? ja jos on niin miten?

Äänestä

Mulla on kaksi kania toinen tykkää olla sylissä toinen ei miten opettaisin sitä pysymään sylissä toista en ole opettanut pitämään sylissä vaan se on ihan alun perin tykkänyt olla sylissä mutta toinen ei miten opetan sille pysymään sylissä pidempään siis se pysyy vain hetken sylissä mutta ei kauaa miten opetan sille pysymään sylissä pidempään

Äänestä
  • Kaikki kanit ei vaan tykkää sylissä olemisesta ja on väärin yrittää kouluttaa niitä siihen. Ainoastaan pakollisissa hoitotoimenpiteissä, kuten kynsienleikkuussa, kani voi olla sylissä, mutta sekin kannattaa yrittää tehdä siten, että kani on maassa. Minulla on kolme kania, jotka eivät tykkää minkäänlaisesta kosketuksesta, mutta muuten ovat tosi sosiaalisia ja kivoja kaneja. En edes yrittäisi saada niitä pitämään rapsutuksista, saatikka sylissä olemisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs hoitaja kirjoitti:

Omistan noin 5kk ikäisen kääpiöluppa uroksen. En ole aikaisemmin kania totuttanut sylissä olemaan ja mietinkin olisiko se vielä liian myöhäistä? Haluaisin myös mieluusti kuulla kauvanko kyseiseen "kouluttamiseen" teiltä on kulunut aikaa ja onko sillä väliä nostaako kanin vatsan alta tukien vai niskassa olevasta nahasta kiinni pitäen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu