Turku torjui koplauksen

Turu tauti o vähä kauhia.
Ei ihme, että muu maa kohtelee Turkua ja turkulaisia kuin imbesilliä. .

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200709246632370_uu.shtml
13837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

ja muut kommervenkit. Tuskin monen muunkaan saman kokoisen tai suuremman kaupungin kaikki grynderit on puhtaat jauhot pussissa, niiden kaupunkien virkamiehistä/poliitikoista puhumattakaan. Turun asiat aina nostetaan kovalla kohulla tapetille.

Mistään myönteisitä asioista ei hesan mediat sitten viitsi mitään kirjoittaakaan.

Äänestä
  • järjestetään tarjouskilpailut julkisista myytävistä kohteista ja saadaan käypä hinta veronmaksajien omaisuudesta.

    Äänestä

  • Ex-turkulaisena,Helsingissä vuosikymmeniä asuneena en KOSKAAN OLE KOHDANNUT SAMANLAISTA KÄHMINTÄÄ kuin Turussa.Turku ei ole 2000-luvulta vaan syvältä keskiajalta.Helsingissä puheyteys vallitsee valtuutettujen ja äänestäjien välillä koko vaalikauden.Asukkaita kuunnellaan toisin kuin tuppukylä- Turussa.
    Hyvät turkulaiset, vaaliuurnien avauduttua taas kerran MUISTAKAA JA HARkITKAA ketä äänestätte yhteisiä varojanne ja omaisuuksianne tuhlaamaan ja törkeästi väärin käyttämään(tosin tällä kertaa ei ainakaan ensimmäisellä kerralla onnistunut!)

    Äänestä

  • Kaupunkilaisten tulisi itse ja jokaisen seurata valtuuston, kaupunginhallituksen ja lautakuntien pöytäkirjoja ja kokouksissa tehtyjä päätöksiä. Päätöksiin on mahdollista vaikuttaa ainakin muutoksenhakumenettelyllä - myös matti meikäläisen.

    matti meikäläinen on käyttänyt ääntään kunnallisvaaleissa. Kunnallisvaaleissa on valittu valtuutetut ja heistä myöhemmin muodostettu kaupunginhallitus ja lautakunnat.

    matti meikäläinen valinnastaan vastuunsa tuntien myös seuratkoon, mitä valtuustoon, kaupunginhallitukseen ja eri lautakuntiin valitut valtuutetut tekevät ja päättävät. Esityslistat tai pöytäkirjat ovat kaupungin kotisivulla eli ei tarvitse edes kotoa ulos vaivautua tuota tietoa hankkimaan.

    Toisen kunnan perusteella uskallan arvata, ettei Turku päätöksenteossa sen kummempi ole kuin muutkaan. Ison mittakaavan asiat vaan huomataan helpommin kuin pienen mittakaavan asiat.

    Suhteilla taitaa valitettavasti joka paikassa "päästä pitkälle". "Suhteeton" ystäväni eräästä pienehköstä kaupungista etsi Turusta asianajajaa itseään kohdistuvaa luottamusmiesten tekemää päätöstä vastaan valittaakseen. Parikin asianajajaa ilmoitti, ettei voi ottaa tapausta, koska se saattaisi vaikeuttaa toimiston tulevia toimia tämän pienehkön kaupungin kanssa. Ystävä unohti lakimiehet ja vei itse asiaansa eteenpäin muutoksenhakuohjeita seuraten. Menetyksellisesti ja kuluitta.

    Pitkälle pääsee kyllä, jos tavalliset kaupunkilaiset eli äänestäjät eivät itse seuraa ihan itse valitsemiensa luottamusmiesten toimintaa ja päätöksiä ja tiedä, että jokainen voi ja saa vaikuttaa useimpiin asioihin. Kaupunginjohtajatkin ovat toimistaan vastuussa valtuutetuille. Kuinka moni kaupunkilaisista tätäkään tietää. Kirjoittelun perusteella ei monikaan.

    Seuratkaa kaupunkilaiset päätöksentekoa ja käyttäkää oikeuttanne kysellä, kyseenalaistaa ja hakea päätöksiin muutosta.

    Äänestä

kumman kannalla sen omistaja on: Puolimatkan vai Casagranden.

Ja mikä osuus "Isotalon" tarjouksella on kytketty erään parkkitalon osakkeisiin, vai onko?

Äänestä
  • Isokäsi pyyhkii!

    Äänestä

Marinassa oli koplan pesä. Missähän se nyt on.

Äänestä
  • normaalia ette vain huomaa sitä, joka puolella asiat hoidetaan tavalla tai toisella.

    Äänestä

  • onkin kirjoitti:

    normaalia ette vain huomaa sitä, joka puolella asiat hoidetaan tavalla tai toisella.

    Turuntauti-käsite syntyi helsinkiläislehtien keksimänä, aikana, jolloin Turusa kerrottiin olleen maan parhaimmat ja suurimmat grynderit. Taudilla tarkoitettiin röyhkeää tapaa, jolla mainitut rakentajat ajoivat asiansa läpi kaupungin valmistelu- ja päätöksentekokoneistossa.

    Meininki ei ole tuosta ajasta muuttunut, nyt vain asioita hoidetaan peitetymmin. Mainio keppihenvonen kuuluu olevan "kestävä kehitys" ja sen ainoa tunnettu olomuoto "kaupunkirakenteen tiivistäminen"!

    Näin helposti se käy.

    Kun grynderi haluaa mahdollisimman suuren voiton kiinteistönjalostuspuuhistaan, hän hakee kaupungilta (huomatkaa: taas ilman kilpailua!) "suunnitteluvarausta" löytämälleen - useimmiten kaupungin omistamalle - "tyhjälle tontille" (olkoon alue sitten vaikka kaupunkipuistoa). Sitten laaditaan "varmuuden vuoksi" (jotta olisi varaa tinkiä) mahdollisimman hulppea suunnitelma myyntikuvineen alueesta. Kuvat toimitetaan kaupungille kaavan laatimista varten. Sinisilmäinen kaupunki toteuttaa suunnitelmaa sellaisenaan laskeskellen riemuissaan alueen "ansiottomasta arvonnoususta" kaupungin kassaan kilahtavia korvauksia.

    Elleivät luottamusmiehet ole jo tässä vaiheessa myytyjä, järjestetään hulppea "informaatiotilaisuus", jossa kerrotaan kuinka hyvää ja kaunista nyt saadaan aikaan, ja kuinka monta miestyövuotta rakentaminen poikii, ja kuinka kipeästi kaupungissa juuri nyt tarvitaan 2700 uutta asuntoa halvalle vierastyövoimalle, ja kuinka mahdottoman kallis alueen maapohja on yleensäkään rakentaa, tai kuinka suuret ikäluokat juuri nyt ovat dementoitumassa ja palveluasuntojen tarve räjäjtää käsiin jne. jne. Jos tämän jälkeen muutaman aktivistin varoittava sana "vuorovaikutteisessa suunnitteluprosessissa" ei valu päättäjien selästä kuin sen entisen hanhen, on jo ihme.

    Useimmiten sitten rakentamista toteuttaessaan grynderi tuskailee kiukkuisena, ettei kaikki kaavoittajan alueelle "ahtama" rakennusoikeus millään mahdu tontille. pakko se kuitenkin kaikki käyttää, kun siitä tuli niin kalliisti maksettuakin!

    m.o.t.

    Äänestä

Hyvänä esimerkkinä koplauksesta ja hyvävelikerhosta on Ruissalossa tapahtuneet kaupat. Sieltähän on myyty poliittisille yhdistyksille meren rannassa olevia pitsihuviloita lähes ilmaiseksi, vaikka kyseisistä kohteista voisi pyytää lähes mitä tahansa ja taatusti löytyisi ostajia.

Mutta eipä tämä nykymeininki eroa mitenkään siitä, miten muualla hoidetaan politiikkaa. Lehmänkauppoja tehdään koko ajan ja kaverille kanssa -meininki kukoistaa.

Äänestä
  • Ruissalon lahjoittamiseen Turun kaupungin asukkaille virkistys-käyttöön. Lahjoittajan tarkoitus ei varmaankaan ollut missään vaiheessa se että sinne yksikään taho rakentaa jotain yksityiseen käyttöön taikka yhteisöjen käyttöön. Ruissalo lahjoitettiin Turun asukkaille yhteiseen käyttöön, ei kenellekään omistukseen. Sieltä pitäisi kaikki yksityinen purkaa kokonaan pois! Törkeää tällainen toiminta.

    Sanoo eräs lahjoittajan jälkeläinen

    Äänestä

  • -tarkoitus- kirjoitti:

    Ruissalon lahjoittamiseen Turun kaupungin asukkaille virkistys-käyttöön. Lahjoittajan tarkoitus ei varmaankaan ollut missään vaiheessa se että sinne yksikään taho rakentaa jotain yksityiseen käyttöön taikka yhteisöjen käyttöön. Ruissalo lahjoitettiin Turun asukkaille yhteiseen käyttöön, ei kenellekään omistukseen. Sieltä pitäisi kaikki yksityinen purkaa kokonaan pois! Törkeää tällainen toiminta.

    Sanoo eräs lahjoittajan jälkeläinen

    Ruotsin kuninkaiden suomalaisäpäristä vai?

    Äänestä

  • hkkk kirjoitti:

    Ruotsin kuninkaiden suomalaisäpäristä vai?

    Ruotsin kuninkaallisiin? Oletkos lukenut Historian läksysi hieman laiskanpuoleisesti kenties?

    Venäjälle kuului joskus Ruissalo ja lahjoittaja siis on sieltäpäin. No, ota selvää enempää en kerro.

    Taidatkin itse olla joku äpärä vai? Miksi tuollaista nimitystä käyttäisit muuten?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mundial kirjoitti:

Turu tauti o vähä kauhia.
Ei ihme, että muu maa kohtelee Turkua ja turkulaisia kuin imbesilliä. .

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200709246632370_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu