Ajurin ruokinta

tirrukka

Hei tuli nyt mieleen kysyä miten te ruokitte suomenajokoirianne? miten paljon (kuivamuonaa, kotiruokaa vai valmisruokaa) ja kuinka monta kertaa päivässä? Itse annan kerran päivässä papuja makkaraa/ puuroa makkaraa/ ruisleipää makkaraa.. Talvisin tehdään paistia hirvestä. Papuja n. 200-215 g ja suunnilleen 2 makkaraa paloiteltuna sen hetkisen liikunnan mukaan, vettä aina saatavilla. Välillä kananmunaa, makupaloja vain jotain harjoitellessa sekä puruluita hampaita putsaamaan. Onko sopiva? Molemmat terveitä ja normaalikokoisia aikuisia narttuja.

4

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmaa parta

      Aamulla kuivamuonaa 120 g ja joitain tl maksalaatikkoa ja ruokalusikallinen rypsiöljyä, nykyisin myös kalkkitabletti.

      Iltapäivällä 120 g kuivamuonaa, 2 rl rypsiöljyä 2 dl vettä, keitetty kananmuna, näkkileipäpala, 125 g nautajauhelihaa, joskus myös muutamia ruokalusikallisia kokojyväriisiä.

      Tämä on ympärivuotinen perusruokinta vanhalle suomenajokoiranartulle, jolla kahdeksas metsästyssyksy menossa. Kolme vuotta sitten ruokinta oli samanlaista, vain kuivamuonan osuus oli 170 g. Vanhemmuuden ravinnontarve pienenee. Olen sitä mieltä, että jokaiselle koiralle voi hakea kokeilemalla parhaan mahdollisen ruokintatavan.

      Silloin kun ajatan koiralla paljon, annan saman aterian 1 - 2 tuntia ajon jälkeen kuin muutoin iltapäivällä. Ja pikkuhiljaa syötän pieniä annoksia jauhelihaa ja kuivamuonaa tarpeen mukaan. Metsästyspäivän jälkeen pidän koiran huonetiloissa yön ylitse.

      Ps. Raikasta juomavetta on aina saatavilla.

    • ådfds

      Eli ruokintaa kun lähdetään miettimään, niin ensin pitää kartoittaa koiran käyttö ja aktiivisuus. KOtiruuasta koira ei saa kaikkea tarvitsemaansa , eikä varsinkaan oikeassa mittasuhteessa. Sen huomaa siitä kun tuntuu että koira olis aina nälkäinen, ulosteen määrästä,turkin ja ihon kunnosta ym. Rotu kuten Suomenajokoira on yleensä hyvinkin aktiivinen ja työssä käytetty rotu, ja tarvitsee hyvinkin energiapitoisen ja hyvälaatuisen ruuan. Omille koirille syötän vain eläinlääkärin kautta saatavia koiranruokia. Hinta on joo kiloa kohti paljon kalliimpi, mutta käytössä sen huomaa ettei kulutus ole läheskään sitä luokkaa kuin oli kauppojen jauhonapuista. KOira käyttää ravinnon tosi hyvin hyödyksi ja lihasmassaa löytyy. Kaikinpuolin koira voi paljon paremmin niin sisäisesti kuin ulkoisestikin. Itse sain tosi hyvää palvelua klinikalla, hoitaja katsoi juuri meidän koirille sopivimmat vaihtoehdot ja koirat sai vielä maistiaiset kotiin niin oli sitten helppo päättää mikä se meille oikee ruoka on. Ei ole sen koommin tarvinnut ravintolisiä ym keitoksia tehdä, kun koirat saa kaikki tarvitsemansa yhdestä pussista. On säästytty ripuleilta ja oksenteluilta ja mikä parasta liikakiloilta.

      • tirrukka

        näitä kalliita eläinkaupan ruokia, mutta ei sovi meille. Alkoivat syömään omaa kakkaansa, eli ruoka ei sulanut mahassa, kokeiltiin toista merkkiä, ei sekään. Sitten kokeiltiin tavan kaupan kuivaruokaa, hyvin kelpaa ja kakan syönti loppu. Karva kiiltää ja koirat energisiä ym. Eli koirissa eroja, ja halpa ruoka ei saatakkaan olla huono ratkaisu :D


    • musta hattu

      Kun karvapeite kiiltää ja koira on iloinen ja leikkisä, on ruokinnassa onnistuttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3723
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      31
      2134
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2034
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1711
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1522
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1472
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1423
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1154
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1113
    Aihe