Olen osatamassa navigaattoria. Olen valitsemassa joko TomTom ONE XL Europan tai Garmin nüvi 250 Europen. Osaako kukaan sanoa, kumpi olisi parempi ja miksi.
Noin yleisesti kumpaa pidetään parempana, tom tomia vai garminia? Kumpi pärjännyt testeissä paremmin?
Noin yleisesti kumpaa pidetään parempana, tom tomia vai garminia? Kumpi pärjännyt testeissä paremmin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos tarkoitat Garminilla sitä leveänäyttöistä mallia Nuvi 250W, niin laitteet ovat kuin kaksi marjaa. Molemmat yksinkertaisina hyvin helppoja käyttää ja käyttövalmiina heti "paketista otettaessa".
Suurin ero on näissä on kartoissa. Garminissa vakiona myös rajoitetusti itäistä Eurooppaa kuten Baltian maat ja lisäksi Garminissa on mahdollista käyttää myös topografisia karttoja, jos sellaisille on tarvetta. Sen Garminin maasto-ominaisuudet eivät tosin niin rakenteensa kuin ominaisuuksiensakaan puolesta ole hääppöisiä.
ole ainakaan vielä katunut. on niin äärettömän yksinkertainen käyttää, että sen oppii 10-15 minuuttia. jos vähänkin on laitteita räplännyt, niin osaa heti.
Molemmat koneet erittäin helppoja käyttää.. Ite käytän TomTom merkkiä eikä voi valittaa sen käytöstä. Riippuu tarkoituksesta mihin navia tarvii sehän sen ratkaisee lopulta ja sen helppo käyttö.. Tomppaan saa netistä ehkä helpommin ladattua POI-kantoja yms. suoraan ilman muunto-ohjelmia. Muuten noista merkeistä ja malleista ei suuria eroja löydy.
Haluan vain hyvän peruskäyttöisen navigaattorin autokäyttöön, en mitään mp3 soitinta jne. Helppokäyttöisyys ja selkeä näyttö tärkeimmät ominaisuudet. Eli kumman vaan voi ottaa ja hyviä siis ovat. Taidan heittää kruunaa ja klaavaa. Näytön pitäisi olla hyvä myös kirkkaassa auringon paisteessa.
Voit heittää kruunaa ja klaavaa ellet laita painoa yllä esiin tulleisiin eroavuuksiin.
Näyttö on molemmissa hyvä, mutta sellaista lcd-näyttöä ei taida olla edes olemassa, joka kirkkaassa auringonpaisteessa näkyisi oikein hyvin!