Saako esim ICSI tai IVF hoidoissa pyytää että laitettaisiin vaikka sitä spermaa niin että se määräisi lapsen sukupuolen? Yliuskomaton ajatus, tiedän, kunhan kummastelen onko tämä mahdollista/toimitaanko näin ikinä?
Sukupuolen valinta hoidoilla?
Onko mahdollista?
1332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
alkio- eli preimplantaatiodiagnostiikalla on tällä hetkellä mahdollista tutkia mm. viittä kromosomia.
- Sukupuolen määräävät x- ja y-kromosomit näkyvät tutkimuksessa, samoin 21. kromosomi, jonka poikkeava määrä aiheuttaa Downin syndrooman. Lisäksi tutkimuksessa näkyy 13. ja 18. kromosomi, Rantala selvittää.
Periaatteessa alkiodiagnostiikka kertoo, kumpaa sukupuolta alkio, myöhemmin sikiö on.
- Ensisijaisesti preimplantaatiodiagnostiikkaa ei tehdä sukupuolen valitsemiseksi, kertoo Rantala.
- Mutta jos jomman kumman vanhemman suvussa kulkee sukupuoleen sidottu tauti, emme tietenkään siirrä sitä sukupuolta olevaa alkiota. Alunperin preimplantaatiuodiagnostiikkaa lähdettiin kehittämään periytyvien sairauksien selvittämiseksi.