Eppu Normaali

Myötähäpeilijä

Kertopaaka minulle, millä vuosikymmenellä HIM on tehnyt taiteellisesti merkittävää musiikkia.

En ole mikään Eppujen suuri fani, mutta täytyy sanoa että niillä on oma soundi, liuta klassikoita ja jopa uudet biisit eivät ole vanhan toistoa.

Entäs HIM. Yhtä ja samaa biisitä levy toisensa jälkeen. Levyjen nimet jo aiheuttaa myötähäpeää, saati sitten itse biisit.

HIM ei ole KOSKAAN tehnyt mitään merkittävää musiikin saralla. Ei MITÄÄN.

12

746

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • awsderfgthyujik

      Ville Valo sanoi kerran, että mielipiteet ovat vähän niin kuin persreikiä, jokaisella on ihan oma. Tuskin se on sinulta mitenkään pois, jos joku muu kuuntelee HIMiä, itse voit jatkossakin rauhassa fiilistellä Eppuja.

    • alden

      Eppujen dissaamiseen en aio sortua, he kun ovat -80-luvulla hankitut kannuksensa pääosin ansainneetkin. Nykyisistä eläketurvankeruurenkutuksista en voi sanoa samaa(huom. vain minun anukseni).

      Naurettavaa on sen sijaan väittää, tai oikeastaan edes kysyä mitä musiikillisesti merkittävää HIM on tehnyt. Ylipäänsä asian kysyminen paljastaa myötähäpeäntunteen nostattavan aukon musiikillisessa sivistyksessä laskien rajusti musiikkipalstalle kirjoittamasi kannanoton varteenotettavuutta. Esimerkiksi 1997 vuoden debyytiltä löytyvän "When Love and Death Embrace" kappaleen melodian jokainen tunnistaa kuullessaan(huolimatta muistaako biisin nimeä), siitä huolimatta että aiaka on kulunut 10kin vuotta. = Klassikko(vaikkei kenties pääosin rolling stones-sukupolven "arvovaltaisten" kriitikoiden mielestä). Tai Join Me in Death, "vuosituhannen biisi" ja suomalaisen musiikin maailman kartalle tuoja. Ja vuoden 2000 Razorblade Romance. Niin, millin se vain myi euroopassa ja toisen mokoman ympäri maailmaa.., varmaan paskaa ja sielutonta settiä. Musiikki ja tunteet ovat yhtä, HIM on niitä harvoja nykypäivän bändejä, jotka eivät ole unohtaneet, että musiikki on tunteisiin vetoamista varten. Musiikkia musiikin vuoksi, loppupeleissä vain se merkitsee, myös kaupallisesti. Vai eikö tämä syy-seuraus suhde ole käynyt mielessä? Todennäköisesti ei, sillä myyvä musiikkihan on aina paskaa ja menestyneet bändit kiellettyjen listalla(lukuunottamatta Metallicaa). Kun tähän lisätään vielä charmikas ja sulavapuheinen keulakuva(eipä taida löytyä Metallicalta btw..=D), mitä muuta 15-40 vuotias mies voikaan kuin vihata? Jooh, asioista voisi vaan ottaa selvää ennenkuin saapuu pätemään sellaisille jotka niistä oikeasti tietävät.., voisin jatkaakin tuota crediittilistaa, saa ilmoitella jos kiinnostaa. Unohdinkohan sen Dark Lightin kultalevyn jenkeissä...

      • näköinen nyt

        kun on kroppa saanut ansaitun remontin. Taitaa se synkeä meikkikin olla hieman hillitympi kuin ennen. Kiva kun USA kutsuu taas. Lahjakkaalle muusikolle ei ole hyväksi juuttua tänne jänkämaahan toisten pilkattavasi.


      • borje
        näköinen nyt kirjoitti:

        kun on kroppa saanut ansaitun remontin. Taitaa se synkeä meikkikin olla hieman hillitympi kuin ennen. Kiva kun USA kutsuu taas. Lahjakkaalle muusikolle ei ole hyväksi juuttua tänne jänkämaahan toisten pilkattavasi.

        on niin hyvä itsetunto ettei välitä kateellisista vaan elää elämäänsä ne. :)


    • borje

      tule menestyyn esim.maailmalla.Him on sen jo tehnyt ;)ja pysyy.
      Eiköhän tuo kerro kumpi on rockstara ja kumpi peräkammarin riimittelijä.
      En siis "vihaa" eppuja olen kuunnellut mutta painivat eri luokassa :)

      • Myötähäpeilijä

        Paris Hiltonkin on myynyt varmasti paljon ja Britney.

        Silti he eivät ole tehneet taiteellisesti mitään merkittävää, ikinä.

        HIM on siis surkea.


      • alden
        Myötähäpeilijä kirjoitti:

        Paris Hiltonkin on myynyt varmasti paljon ja Britney.

        Silti he eivät ole tehneet taiteellisesti mitään merkittävää, ikinä.

        HIM on siis surkea.

        ..ja kommentoisit sitten. Sitaatti omasta tekstistäni: "Musiikki ja tunteet ovat yhtä, HIM on niitä harvoja nykypäivän bändejä, jotka eivät ole unohtaneet, että musiikki on tunteisiin vetoamista varten. Musiikkia musiikin vuoksi, loppupeleissä vain se merkitsee, myös kaupallisesti. Vai eikö tämä syy-seuraus suhde ole käynyt mielessä? Todennäköisesti ei, sillä myyvä musiikkihan on aina paskaa ja menestyneet bändit kiellettyjen listalla(lukuunottamatta Metallicaa).".. ja viimeisin osoitus tämä reilu tunti sitten uutisoitu HIMin uuden paskan ja surkean Venus Doom albumin historiallinen jenkkisijoitus.


      • niin tylsää tekstiä,
        alden kirjoitti:

        ..ja kommentoisit sitten. Sitaatti omasta tekstistäni: "Musiikki ja tunteet ovat yhtä, HIM on niitä harvoja nykypäivän bändejä, jotka eivät ole unohtaneet, että musiikki on tunteisiin vetoamista varten. Musiikkia musiikin vuoksi, loppupeleissä vain se merkitsee, myös kaupallisesti. Vai eikö tämä syy-seuraus suhde ole käynyt mielessä? Todennäköisesti ei, sillä myyvä musiikkihan on aina paskaa ja menestyneet bändit kiellettyjen listalla(lukuunottamatta Metallicaa).".. ja viimeisin osoitus tämä reilu tunti sitten uutisoitu HIMin uuden paskan ja surkean Venus Doom albumin historiallinen jenkkisijoitus.

        että jäi yli puolet lukematta ja arvailun varaan siis!


      • borje
        niin tylsää tekstiä, kirjoitti:

        että jäi yli puolet lukematta ja arvailun varaan siis!

        niitä pers........eli kaikilla omat :)Ja vapaat . Him on menestynyt jenkeissä :) Parissa uutispätkäskin oli tossa illansuussa :)


    • Nauran itseni tärviölle

      Vai ei ole eppujen tuulipukujunttihumppamusa itsensä toistoa. Uusimmalla on väännetty vähän säröä lisää, mutta samat itkuvirret siellä on taustalla kuin ennenkin.

      • jämähtäneet

        Eput ja Himit itkuvisiin! Tosi masentavaa musaa tulee molemmilta! Ihme ja kumma kun ihmisiä kiinnostaa tollanen ruikutus vuodesta toiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      176
      2976
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      60
      1234
    3. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1009
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      937
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      830
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      820
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      197
      791
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      763
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      7
      726
    11. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      669
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      667
    13. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    14. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      608
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      581
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      559
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      558
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe