Mikä pitää sinut asiakkaana pankissa, jossa korko maksetaan kuukauden alimmalle saldolle ja silloinkin 0,5 % korolla? Valittavana on kuitenkin pankkeja, jotka maksavat yli 2 %:n koron päiväsaldolle.
Vähäinenhän tuo korkohyöty on nykyisin, mutta ero korkotuotossa on kuitenkin helposti kymmeniä euroja.
Kun ottaa vielä huomioon erilaiset palvelumaksut, niin pankki periaatteesa saa sinulta korotonta lainaa, josta vielä maksat. Eihän se noin voi olla. On kuitenkin.
Mikä pitää asiakkaana?
5
806
Vastaukset
- stokkan böö
Ei kai nyt kukaan makuuta rahojaan mainitsemallasi 0,5% -korkoisella tilillä. Toivottavasti niin tyhmiä ihmisiä ei ole edes olemassa. Pankissa kuin pankissa on tilejä, joilla on tänä päivänä ihan mukava korko, tuollaista lähelle 4 prosenttia.
Itse käytän sammon varatiliä, korko about 4 % nyt, mutta varmasti löytyyhän niitä siitäkin parempia tilejä.- Pointin löytänyt
Et tainnut ymmärtää pointtia. Lueppa se aloitus uudestaan ja vastaa sitten.
Nimimerkki Bobi_bob on ainoa ketjun osallistujista joka on ymmärtänyt kysymyksen idean. - stokkan böö
Pointin löytänyt kirjoitti:
Et tainnut ymmärtää pointtia. Lueppa se aloitus uudestaan ja vastaa sitten.
Nimimerkki Bobi_bob on ainoa ketjun osallistujista joka on ymmärtänyt kysymyksen idean.Ei ollut alun perinkään mitään pointtia, sillä kuten sanoin, "mikä tahansa pankki tarjoaa tilejä, joilla on kilpailukykyinen korko". Joten itse jutun aloittaja sekä myöskään sinä ette kumpikaan tajua, että pankin valinnalla (tai pankin asiakkaana pysymisellä) ei ole mitään tekemistä sillä, miten hyvän tuoton rahoillensa saa.
Luepas itse jutun aloitus uudelleen ja käy vaikka lyhyen logiikan oppimäärä, jos et muuten tajua. - ajatele silti
Pointin löytänyt kirjoitti:
Et tainnut ymmärtää pointtia. Lueppa se aloitus uudestaan ja vastaa sitten.
Nimimerkki Bobi_bob on ainoa ketjun osallistujista joka on ymmärtänyt kysymyksen idean.kuinka suuria summia säilytät käyttötilillä,
jos 1-2000 €, korko 0-2 % ei merkitse yhtikäs mitään,
esim. Tapiolassa taitaa olla palvelumaksut korkeita,
ellei
ota lisäksi "hieman kallista vakuutusta",
jossa tilin koron edullisuuden maksaa kaksinkertaisena, takaisin yhtiöön.
kai lopputulos ratkaisee, ei pelkkä 1000 € korko?
Tosin tiedän, alle 26 vuotisilla ei ole mitään palvelumaksuja, ehkä silloin ko. tili edullinen. Pointin löytänyt kirjoitti:
Et tainnut ymmärtää pointtia. Lueppa se aloitus uudestaan ja vastaa sitten.
Nimimerkki Bobi_bob on ainoa ketjun osallistujista joka on ymmärtänyt kysymyksen idean.Vaikuttaa siltä, että kirjoittajan tarkoitus oli kiinnittää lukijoiden huomiota siihen yhteen asiaan, jossa Tapiola tarjoaa parempaa kuin isot pankit. Sitten on taas monia muita asioita, joissa isot pankit tarjoavat enemmän tai parempaa. Juuri siksi ne pysyvät isoina.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site535897Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61030