Löytyskö jostain venetrailerin piirustuksia...
Itseasiassa tarvitsen trailerin jetille, mutta siitä pystys kyllä soveltamaan...
Tai jos jollain ois myytävänä käytetty (pienvene?)traileri, mieluimmein 017 area tai lähettyviltä. Ja rekisterissä oleva ois hyvä...
TEE SE ITSE TRAILERIA?
3
3310
Vastaukset
- Wepa
Tässä olis yksi versio.
http://www.vetouistelu.com/aarrearkku/traileri/traileri.htm - näyttää ?
Venetraileri noin pikaisesti katsottuna on ihan helpon näköinen ja edullinen valmistaa itse.
Mutta sitä se ei kuitenkaan ole.
Laske / kysele hinnat.
Pyörännavat, renkaat, jousipakat, vetolukko, lokasuojat ,iskunvaimentimet, valosarjat, tukirullat, vinssi, runkomateriaali, hitsaustarpeet, sinkitys tai maalaus, katsastus, rekisteröinti ja vakuutus.
Vaikka omalle työlle ei hintaa laskettaisikaan, niin tarvikkeista kertyvä summa alkaa lähennellä valmiin kärryn hintoja, joilla on jopa valmistajan myöntämä takuu.
Tekemällä saat mieleisesi, joka voi olla parempi, kuin tehdaskärry.
Kärryn suunnittelussa on huomioitava, että sillä voidaan kuljettaa useammanlaisia veneitä, sen kantavuuden rajoissa.
Itsevalmistettaissa on otettava huomioon jotta kärrystä saadaan tyhjänä, että kuormattuna lain määrittämällä tavoin aisapainoinen.
Kärry kuormattuna ei saa painaa enempää, kuin vetoauton rekisteriotteen maksimi kärrynpainoksi ilmoitetaan.
Huomaa vielä, ettei halpakauppojen pyörännavat ole kovin hyvälaatusia ja tarvittaissa ne tulisi olla vaivatta vaihdettavissa.
Niihin pääsee liiankin helposti vesi sisää, laakerit vaurioituu ja lisäksi akselit vääntyy liiankin helposti.
Hajoittamolta hankitut autonnavat on taas katsastusmiesten erikoistarkkailussa, yleensä kiinnityksen ja kantavuutensa suhteen.
Kunnollisia ei tahdo löytyä....- levyseppä
Ei se niin kalliiksi tule.Minä tein itse trailerin v.1996 itse, akseli maksoi 500mk,sinkitys 300 mk,renkaat 250mk,valot150mk,rullat 200mk,Lokasuojat tein itse,runkomateriaalin sain ilmaiseksi,mutta ei sen ostaminenkaan olisi tullut kalliiksi.Joka tapauksessa hinta jäi alle 1500mk.Kyllä minä ainakin 2 traileria teen kaupan hinnoilla,ja sellaisia,jotka ei häpeä yhtään tehdastekeleitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696