Nyt kun lentoyhtiöt ovat alkaneet veloittaa
lisämaksua ns. lisäpalveluista, niin minulla
olisi ehdotus Finnairille uusista lisäpalvelu-
maksuista. Alkaisi kassa kilistä mukavasti.
1. Ajoissa lähtevä lento. 25:00€
2. Lento ehjillä moottoreilla. 50:00€
3. Palveleva ja hymyilevä emo 75:00€
Tuon viimeisen lisäpalvelun toteutumista olisi
hauska seurata. Kun emo kävelisi käytävällä,
ilme muuttuisi sen mukaan, olisiko kohdalla
lisäpalvelun ostanut tai ostamatta jättänyt
matkalainen. Ostanut saisi valloittavan hymyn.
Ostamatta taas perusilmeen, eli naama olisi
hänen kohdallaan ruttuinen kuin rusina.
lisämaksua ns. lisäpalveluista, niin minulla
olisi ehdotus Finnairille uusista lisäpalvelu-
maksuista. Alkaisi kassa kilistä mukavasti.
1. Ajoissa lähtevä lento. 25:00€
2. Lento ehjillä moottoreilla. 50:00€
3. Palveleva ja hymyilevä emo 75:00€
Tuon viimeisen lisäpalvelun toteutumista olisi
hauska seurata. Kun emo kävelisi käytävällä,
ilme muuttuisi sen mukaan, olisiko kohdalla
lisäpalvelun ostanut tai ostamatta jättänyt
matkalainen. Ostanut saisi valloittavan hymyn.
Ostamatta taas perusilmeen, eli naama olisi
hänen kohdallaan ruttuinen kuin rusina.
Vastaukset 20
Vanhimmat
unohdit tämän:
4. Kapteeni selvänä 100:00€
sitten suraavat:
-Lento ilman pakkolaskua 1000€ (economy flex
850€)
-Lento Tanskasta tällä tai seuraavalla viikolla
500€
Joo juttu oli tosiaan yhtä idioottimainen, kuin tuo sinun kirjoittamasi. Hävettääpä oikein itseäkin.
Hei, olihan Finnairillakin juuri hiljattain pakkolasku Airbussilla, muttaa yhtiö tosin kutsui sitä "tekniseksi välilaskuksi". Eli vosihan senkin lisämaksun laittaa Finnairin lennoille.
Olen jo pitkään ihmetellyt, että miksi SAS tai Ryanair täytyy vetää mukaan jokaiseen Finnairista kirjoitettuun kritiikkiin. Todistaa vain Finnair -fanien heikkoa itsetuntoa.
Mielestäni ketjun aloittajan kirjoitus oli todella nerokas vaikka se olikin vitsi.
"Finnair -fanien" Heh -tottakai lennän finskillä jos siltä saa edullisimmin lipun kohteeseen!
Finnairin vihaajat eivät käytä finnairia lainkaan ja lentävät vaikka sassilla ja maksavat joissain tilanteissa puolet ylimääräistä? Vai mitä? ;-)
>Finnairin vihaajat eivät käytä finnairia
>lainkaan ja lentävät vaikka sassilla ja
>maksavat joissain tilanteissa puolet
>ylimääräistä?
Väärin! Finnairin vihaajat matkustavat kerran vuodessa täyteen pakatulla charterilla Kreikkaan tai Kanarialle muun tuulipukukarjan mukana. Muuta kokemusta lentomatkustuksesta ei ole.
Ja Finnair -faneilla ei ole tietoa mistään muusta vaihtoehdosta, koska ovat aina lentäneet vain VINNAIRILLA. He eivät osaa ajatella omilla aivoillaan ja ovat uskoneet sen kaiken kymmeniä vuosia jatkuneen pötypuheen ko. yhtiön muka paremmuudesta muihin verrattuna. He ovat myös valmiita maksamaan lentolipuistaan Finnairin vaatiman ylihinnan ja ovat syyllisiä lentolippujen kovaan hintatasoon Suomessa. Kun suurin osa kansasta aina valitsee sokeasti Finnairin, ei synny kilpailua ja Finnair saa nostaa lippujensa hintoja aivan mielensä mukaan.
Itse lennän kaikilla mahdollisilla yhtiöillä. Valintani on Finnair silloin kun se pärjää hinta-vertailussa. Jouluksi lennän esim. Thaimaahan Lufthansalla, koska sen lippu oli 1000 euroa halvempi kuin Finnairin lippu. Marraskuussa on lento Lontooseen Ryanairilla, koska lennot maksoivat vain n. 50 euroa. Intiassa kävin elokuussa Finnairilla, koska lennot maksoivat vain 399 e. Sellaisen hinnan voi juuri ja juuri maksaa Finnairin MD11 -lennosta. Jne...jne..
että Finnair on 1000 euroa Lufthansaa kalliimpi Thaimaahan kun Finnairilla lennän alle 1000 euroa Thaimaahan? Eihän tuo yhtälö voi millään olla mahdollinen. Sehän tarkoittaisi sitä että Lufthansa maksaa kyseiselle matkustajalle siitä että käyttää kyseistä yhtiötä. Mutta, tyhmä ei ole tässäkään tapauksessa se joka pyytää vaan se joka maksaa! Vähän edes suhteellisuudentajua peliin jos saan pyytää.
No eiköhän tuonkaltaisia teknisiä välilaskuja tapahdu monille muillekkin, ja ne ovat aika lailla yleisiä. Kun luin tapauksesta Iltalehdestä mietinkin, että kuinkahan vakava tilanne oli. Vaan eipä löytynyt mainintaakaan koko välilaskusta mistään muualta kuin Suomen lehdistä. Ja myöhästelyjä ja MD-11 kalustoa kohtaan suunnattuun kiritiikkiin ei voi sanoa muuta kuin että ne ovat reilusti (n. kymmenen vuotta) vanhempia kuin muu finnair kalusto, niistähän yritettään luopua niin nopeasti kuin mahdollista.
Ainiin. Teille jotka olette olleet huolestuneita, että "mitenköhän finnair luulee menestyvänsä markkinoilla?" ei hätää, ihan hyvin sillä pyyhkii, kartuttaa valtion kassaa samalla http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset/finnairin_tulos_kymmenkertaistui_3551737.html
Harvoin tällä palstalla joku tunnustaa täydellisen tietämättömyytensä lentoliikennetoiminnasta kuten "Ei enää Finnairia".
1. Lentokoneiden myöhästelyt johtuvat eniten lentokenttien ruuhkautumisesta, kuten autoliikenteessäkin, toiseksi eniten matkustajien myöhästelystä. Konekohtaisesti ne kumuloituvat mm. siten, että iltavuorot klappaavat enemmän kuin aamuvuorot.
2. Lentokone on monimutkainen, tekninen laite, joka voi vikaantua ihan samalla tavalla kuin auto, pesukone tms. parhaastakin hoidosta huolimatta.
3. Lentohenkilökunnan työhön kuuluu lukemattomien, matkustajille näkymättömien tehtävien lisäksi tietysti myös asiallinen asiakaspalvelu. Nimimerkki rankkasi "hymyn" hinnoittelussaan kalleimmaksi, siis tärkeimmäksi! On helppo arvata, miksi lentohenkilökunta ei hymyile nimimerkin kohdalla.
Jos nimimerkki tekee joskus toisenkin lentomatkan, niin kirjoittanee sitten, mistä kaikesta hän olisi valmis maksamaan erikseen, paitsi tietysti itse lentämisestä, eikö niin.
1. Finnairin kaukolennoista lähtee ajoissa enää
noin 70%. Ja suurin syy myöhästymisiin on
tekninen vika. Se siitä.
Seuraapas "Avoimmuutta" tiedotusvälineitä,
niin tiedät sinäkin jotain.
2. Aivan oikein. Monimutkainenhan se lentokone
on. Ja huoltaa sitä pitää. Mutta jokin mättää
tuon huollon suhteen, kun niitä myöhästymisiä
sattuu yhtenään.
3. Ajattelin noitten lisäpalveluhintojen hin-
noittelussa ostettavan palvelun saatavuutta.
Oletin, että se valloittava hymy emon kasvoille
on vaikeimmin hankittavissa. Ja siis kallein.
Mikäli tuollainen lisäpalvelu joskus tulee ja
sellaisen ostan, niin pakkohan se emon on koh-
dallani hymyillä. Tai muuten kyseessä on sopimus-
rikkomus ja Finnairille tulee sanktioita.
Lopuksi: Minä olen kirjoitellut tänne kaiken-
laisia provoja. Huvittuneena seuraan, kuinka
jotkut tyhmeliinit (esim. "Avoimmuutta) ottavat
ne tosissaan.
Lentomatkailua olen harrastanut vasta parikym-
mentä vuotta. Vuodessa lennän maan rajojen
ulkopuolelle 1-3 kertaa. Kotomaassa lentoja
tullee saman verran. Eli kokemuksia minulla
ei vielä ole paljoa näistä ilmalaivoista.
Finnairia en ole koskaan verrannut toisiin
yhtiöihin. Niistähän minulla ei ole juurikaan
kokemuksia. Mutta kotomaista kyllä pystyn
arvostelemaan ja totuus on se, että yhtiön
taso on laskenut valtavasti näitten vuosien
aikana.
En ole Finnairia hylkäämässä. Lennän heillä
jatkossakin. Ja marisen, jos ja kun asiaa
löytyy. Ja tuntuu löytyvän, jos tyyli ei
muutu.
Ei emojen tarvitse mitään nuoria missejä olla.
Eikä heidän tarvitse hymyillä aurinkoisesti,
riittää, että tekevät työnsä äyskimättä ja
asiallisesti. Ja suurin osa heistä onkin hyviä
ammatissaan. Mutta muutama mätä omena seassa
tuhoaa koko saavillisen.
Eiköhän tämä riitä tältä erää.
tuntevat ja tietävät lentoliikenteen kompleksisuuden ja suhtautuvat siihen aikuisen ymmärryksellä, vaikka häiriöt tietysti harmittavatkin.
Vain tällä palstalla lentävät toistavat tiedotusvälineiden lentoyhtiösattumuksia kaiken kattavina yleistyksinä.
Olen samaa mieltä, että huoh yms. voisi hankkia lentotietoutta ihan käytännössäkin, eikä vain iltapäivälehtien lööpeistä.
Kuinkahan monta kymmentä vuotta lentokokemusta
vaaditaan, että Finnairia saa arvostella?
20 vuotta ei taida olla riittävä määrä.
Onko "aikuisen ymmärrys" sitä, että alistu-
taan kaikkeen, mitä tämä kaiken yläpuolella
lentelevä yhtiö sanoo tai tekee? Tai parem-
minkin jättää tekemättä.
Ja tuo 70% tieto ei ollut mistään iltapäivä-
lehdestä tai Aku Ankasta peräisin. Voit sen
kyllä tarkistaa jostain oikein "virallisesta"
lähteestä.
Kun niin asiantunteva tunnut olevan.
Joskus ruuhkat kestävät aamuun asti, ja tämän takia esim. illan Bangkokin lennot pääsevät lähtemään vasta aamulla...
Lisää hyviä selityksiä?
kun olet matkustanut 20 vuotta noin huonon yhtiön koneilla! Luulisi jotain olevan vialla kun ei älyä vaihtaa yhtiötä.
Olen suosinut suomalaista, että sinullakin
siellä Finnairilla olisi töitä.
Muutenhan kävisit luukulla ja syrjäytyisit
työelämästä.
Mutta älä huoli, kotimaisuus ei enää paina
vaakakupissa ja lennänkin seuraavan lentoni
ihan muulla yhtiöllä.
olen matkustanut yli 30 vuotta kymmenien, ellei satojen yhtiöiden koneilla eri puolilla maailmaa.
Matkakumppaneiksi on sattunut myös kanoja, lampaita jopa porsaita. Ei kuitenkaan istumapaikoilla, joiden ihmistäyttöaste saattoi olla 150 prossanen. Raskaimpia ovat yön pitkät tunnit lentoasemilla, kun jatkoyhteys olikin ehkä peruttu tai sitten ehkä ei. Lentoasemia on parakista palatsiin. Joskus lentokalusto on ollut niin hirveitä ritsoja, ettei niihin suomalainen päästäisi edes puolisonsa sukulaisia.
Silti on vaan lennetty ja perillekin päästy.
Yleisin small talk-aihe kaikilla kentillä ja koneissa on Sen Oman lentoyhtiön moittiminen ja vankka arvelu, että muut ovat varmasti paljon parempia.
Itse käytän Finnairia suhteellisen vähän mutta olen ulkomaalaisten kanssa siitä samaa mieltä; se on paljon parempi, paljon.
Suomesta lentää useita yhtiöita maailmalle. Siitä vain kaikki vertailemaan, Finskiin ja muihinkin.
edelleenkin Sinulta. En työskentele Finnairilla mutta olen sen asiakas, vaikka Suomesta käytänkin pääasiassa SAS:iä. Luukulla käyn ahkerasti, lentolippuluukuilla.
Jos aiot pitää lupauksesi kokeilla muitakin yhtiöitä, niin se voi olla varsin myönteistä Finnairille ja sen asiakkaille.
Kiinnostuin hauskasta avauksestasi, joka saikin aikaan tyyppillisjakoisen debatin, taisin vähän yllyttääkin Sinua, sorry. Avoimuudella oikeastaan tarkoitin sitä, mitä kerroit itsestäsi asiakkaana, esim. lentoyhtiön, riviesi välissä.
"1. Lentokoneiden myöhästelyt johtuvat eniten lentokenttien ruuhkautumisesta, ..."
Ei pidä paikkaansa.
Kun kone lähtee myöhässä se sotkee lentokentän toimintaa. Johonkin kiitoradan jonoon pitää sovittaa se myöhästyminen. Sama sitten laskeutumispäässä.
"2. Lentokone on monimutkainen, tekninen laite, joka voi vikaantua ihan samalla tavalla kuin auto, pesukone tms. parhaastakin hoidosta huolimatta."
Niinpä niin. Koskahan Finnarillä opitaan asia, joka muille on ollut jo selvää vuosikymmeniä.
Finnarilta pitäisi potkia pois turhat väliportaat. On turha keksiä tekoisyitä palvelun tökkimisille kun muualla tehdään sama paremmin ja kustannustehokkaammin ilman niitä jatkuvia myöhästelyitä. Finnair näyttää nykyiseltä rakenteelta kuin joku pöhöttynyt puolueorganisaatio tai SAK.
Se olisi tosi kova sana! Suikkiin viidellä kympillä!
Ne palkata jonkun homon siihen hommaan... :)