Itsetyydytys 5-vuotiaalla?

Missä iässä lapset "normaalisti" alkaa tyydyttää itseään? Jos tuon ikäinen tyttö lähes päivittäin(!) käyttäytyy noin, jopa seurassa ollessaan, niin voiko taustalla olla seksuaalista hyväksikäyttöä?
95231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos olisi, vanhemmat olisivat kieltäneet julkisesti sillai käyttäytymisen.

Lienee hormoonit vain sekaisin?

Äänestä

Sisko oli kerran hoitamassa yhtä kehitysvammaista poikaa ja avusti häntä koulussa. Siellä luokassa oli kehitysvammainen pikku tyttö joka tyydytti itseään koko ajan ja piti katsoa että se ei tee sitä Epäilen kehityshäiriötä

Äänestä
  • ole mitään kehityshäiriötä, jos on muuten ihan ok!

    Äänestä

kun meidän tyttö teki sitä jo ehkä neljävuotiaana ja siitä eteenpäin. Ei tosin ihan vieraassa seurassa. Nyt tyttö on 7 ja on kai unohtanut koko jutun. Mun oli tosi vaikea löytää mitään apua esim.netistä ja mielessä velloivat kaikenlaiset asiat seksuaalisesta hyväksikäytöstä jne. Kai se on ihan normaalia. Lapsesta tuntuu ehkä kivalta, mutta siinä ei ole hänelle mitään seksuaalista. Ajattelin, voisiko johtua esim. tylsyydestä, että ei ole mitään tekemistä tai siitä, että vanhemmat eivät tarpeeksi huomioi tai vietä aikaa hänen kanssaan tms. Yritin ottaa enemmän syliin ja huomioida, en tiedä olisiko näillä ollut merkitystä sen vähenemiseen.

Äänestä

Lapsen itsetyydytystä kutsutaann unnuttamiseksi.
Lapsi koskettelee itseään tutustuakseen omaan kehoonsa. Usein lapsi huomaa että sukuelinten kosketteleminen tuntuu hyvältä ja rauhoittavalta. Tästä syntyy yksi leikki muiden joukkoon. Varsinaisia orgmeja lapsi ei toiminnastaan saa, eikä miellä toimintaansa seksuaaliseksi.

Unnuttavalle lapselle voi kertoa, että itsensä kosketeelu on täysin luvallista ja hyväksyttävä tapa, mutta niinkuin tietyt muutkin jutut (esim. vessassa käynti) sitä tehdään silloin kuin ollaan yksin. Sopiva paikka on esim. oma sänky, silloin kuin kavereita ei ole käymässä.

Unnuttamisella ja lapsen seksuaalisella hyväksikäytöllä ei ole havaittu yhteyttä. Lähes kaikki lapset unnuttavat jossakin ikävaiheessa. Toiset näkyvämmin ja enemmän, toiset enimmäkseen yksin ollessa ja vain harvoin.

Äänestä

Kyseessä on tietääkseni ohimenevä kehitykseen aika usein kuuluva ilmiö, samoin kuin esim. lääkärileikit tms. samanikäisenä.

Itse kun olen ollut aikoinaan päiväkodissa töissä 4-5 -vuotiaitten ryhmässä, niin melkein järjestäin joka kerta on ryhmässä ollut vähintään yksi ihan "julkisesti" "itsetyydyttäjä". Yleensä nämä tilanteet oli päivälepotilanteessa ja muissa päivän toimintatilanteissa ei ko. lapsilla mitään "itsensä koskettelua" ollut.

Sanoisin, että normaali kehitykseen kuuluva ilmiö, josta ei kannata olla huolissaan.

Äänestä

on yksi yleisempiä hyväksikäytön merkkejä. Lapsen liiallinen kiinnostus seksuaalisuuteen, jatkuva itsensä koskettelu jne. Joka päivä tapahtuva on kyllä jo paljon.

Tietysti lapsilel pitäisi muistaa neuvoa, että nuo asiat tehdään omassa huoneessa, yksin ollessaan.

Puhu neuvolassa. Lue Mll netti sivuilta.

Äänestä

Oma poikani, joka nyt on 5-vuotias alkoi tyydyttämään jo 3-vuotiaana.
Tyydyttäminen on päivittäistä.
Poikani menee aina omaan huoneeseensa ja laittaa oven kiinni.
En tiedä onko normaalia, mutta kai sitä itseensä saa tutustua.

Äänestä

Olen 14vuotias tyttö olen unnuttanut kohta jo 12vuotta, joka päivä melkein.
vaurioittaakose jotenkin sisäisiä sukupuolielimiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tähh kirjoitti:

Missä iässä lapset "normaalisti" alkaa tyydyttää itseään? Jos tuon ikäinen tyttö lähes päivittäin(!) käyttäytyy noin, jopa seurassa ollessaan, niin voiko taustalla olla seksuaalista hyväksikäyttöä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu