kertokaapas onko mahdollista laittaa tulostinta nettiin jonnekkin palvelimelle. Siis ajatus olisi, että pystyisi tulostamaan yhdelle tulostimelle juttuja,vaikka itse olisi fyysisesti missä vain. Vinkkejä?
Tulostin nettiin
tietoa kaipaava
3220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kuulostaa hölmöltä, eli asentaisit tulostimen jonnekin palvelimelle? Miten luulet tulostamisen tapahtuvan, tulostaa siellä palvelimella paperille? Tuskinpa. Itse lähtisin hommaan etätyöpöydän kautta johon vaikka ssh:lla yhteys mistä vain jolloin tulostaminen onstuu vaikka olis missä nettiin nyt vaan pääsee.
niin, miten se sitten käytännössä tehtäisiin. siis ajatus olisi se, että meillä on pieni firma ja muutamat työntekijät tekevät töitä kotona. Aina välillä heillä pitäisi pystyä tulostamaan toimistollemme toimiston tulostimella.
Pieni VPN-kykyinen reititin saattaisi olla toimistoosi paras ratkaisu. Kotitöitä tekevä vai ottaa salatun yhteyden tuohon reitittimeen ja sen jälkeen hän on toimiston verkossa aivan samoin kuin olisi konttorilla.
Konttorin IP-numero pitää sitten olla kiinteä. Muuten ei käytännössä tule mitään. DynDNS-viritykset sopivat vain harrastelijoille.
Parasta on antaa homman teko jollekin firmalle, joka hoitaa säätöjen tekemisen ettei tule tehtyä jättimäistä munausta. Kun kaikki on säädetty oikein, niin pienemmälläkin verkkotietämyksellä voi verkkoa ylläpitää oppitunnin jälkeen.