Windowsin taru lopussa ?

Windows XP Professional version tuotetuki loppuu näillä näkymin joskus vuoden 2013 paikkeilla.

Windows XP Home editionin jo paljon ennen tätä.
http://arstechnica.com/news.ars/post/20060103-5891.html

Mitäs sen jälkeen ?

Mitä veikkaatte että suurin osa porukasta käyttää vuonna 2013 ?

Vaihtoehtoina:

A) Windows Vista
Miinusta:
1) Saatanan hidas
2) Vie tonneittain muistia & kiintolevtilaa.
3) Jatkuvasti läsnäolevan DRM-tekniikan takia (jep, isoveli valvoo ettet vaan imuta mitään laitonta netistä *wirnistys*) laitteisto joutuu todella koville. Tuo tsekkaus tapahtuu kerran joka 30 sekuntti. Tämä taas kuluttaa ja kuormittaa konetta sekä tuhlaa sähköä. Vai ovatko läppäreiden omistajat eri mieltä ?
4) Vanhat ohjelmat ja lisälaitteet eivät välttämättä toimi. Helvetti...Edes UUDET ohjelmat ja lisälaitteet eivät välttämättä toimi Vistassa.
5) Kallis (ainakin Ultimate editioni)
6) Suljettu lähdekoodi. Jos joskus käy niin että Windowsin lähdekoodi joutuu yleiseen levitykseen niin tietoturvan parissa työskentelevät saavat varmasti sydänhalvauksen reikien määrän takia :)

Plussaa:
1) Aero on nätti :D (mutta niin on beryl taikka compizkin Linuxissa)


B) Windows XP Professional
Miinusta:
1) Sama kuin tuossa yllä Vistassa kohta 6, eli suljettu lähdekoodi sekä heikko tietoturva (vaikkakin ei ehkä enää NIIN heikko kuin menneinä vuosina...paitsi tietty niillä tontuilla jotka käyttävät vielä XP SP1:stä :D ).

Plussaa:
1) Vankka ohjelmisto ja laite tuki. Tökkäät laitteen koneeseen ja 99% varmuudella se toimii.
(ja sitten niissä harvoissa tapauksissa kun ei toimi niin on helvetin kiva lähteä metsästämään uusinta ajuria netistä...)
2) Tuttu ja turvallinen käyttöliittymä.

C) Linux
Miinusta:
1) Jotkut laitevalmistajat (lähinnä langattomien verkkokorttien kasaajat sekä AMD ja NVidia) vierastavat vapaan/avoimen lähdekoodin maailmaa ja ovat edelleen niin pässejä että eivät pyynnöstä huolimatta viitsi antaa laitteidensa speksejä julkiseen käyttöön.
Koita siinä sitten tehdä toimiva laiteajuri reverse-engineer työkaluja käyttäen (helvetin hidasta ja virhealtista) >:(
2) Edelleen jotkut (itseasiassa useimmat) ohjelmat vaativat konfaustiedostojen muuttamista tekstieditorilla asennuksen jälkeen.
Jos Linuxia kauppaavat tahot (Red Hat, Novel jne..) haluavat että se menestyy myös työpöytäkoneissa niin konfaustiedostojen kanssa leikkiminen pitää pitää minimissä.
Vai kuvitteletteko että pihtiputaan mummo alkaa innoissaan viilailemaan /etc/xorg.conf tiedostoa sen jälkeen kun esim. vaikkapa Ubuntu ei onnistukaan automaattisesti havaitsemaan näytön asetuksia ? :)
Eli graafisia, helppokäyttöisiä ohjelmia tarvitaan (onneksi tilanne paranee vuosi vuodelta).
3) Dokumentaatio.
Liian hajallaan ja liian nopeasti vanhentuvaa taikka muuten suppeaa..
Pitäisi olla jokin keskitetty (vaikkapa jonkun Linux-firman sponsoroima) taho joka huolehtisi pelkästään korkeatasoisen dokumentaation tekemisestä (HOWTO dokumentit eivät oikein riitä).
Gentoo Linuxilla on tähän mennessä paras näkemäni dokumentaatio.

Plussaa:
1) Avoin lähdekoodi. Jos löytyy jokin kriittinen tietoturvabugi niin se usein korjataan päivissä (jopa tunneissa) toisin kuin viikoissa taikka kuukausissa kuten eräs nimeltä mainitsematon firma tekee :)
Lisäksi julkisesti saatavilla oleva lähdekoodi mahdollistaa lisäominaisuuksien helpon lisäämisen ohjelmaan ja muutenkin auttaa ohjelmoinnin oppimisessa ja ymmärtämisessä. Mitään salaisuuksia ei ole!
"Code wants to be free!"
2) Joustava. Ei ole mitään mihin Linux ei taipuisi taikka mitään laitetta johon sitä ei voisi asentaa (ainakin teoriassa).
Linux on itseasiassa niin joustava että sitä löytyy jopa supertietokoneista! (Kuinka monta Windowsia supertietokoneista ? Ja ei. Saastuneita Windows botti-koneita ei lasketa supertietokoneiksi :D )
Lisäksi suurin osa ohjelmista on ilmaiseksi saatavissa.

D) Jokin muu käyttis ?
OS X ehkäpä ???


Itse ennustan että tuolloin 2013 suurin osa porukasta edelleen käyttää Windowsia mutta ei kuitenkaan Vistaa. Windowsin markkinaosuus työpöytäkoneista on tippunut 70% ja Linuxin ja muiden vaihtoehtokäyttisten vastaavasti kasvanut 30%.
Palvelinpuolella Linux ja kumppanit ovat jo saavuttaneet 100% (Linux on jo nyt paljon Windows Servereitä edellä tilastoissa!)

Tuosta eteenpäin seuraavien 10 vuoden aikana Windows menettää jatkuvasti markkinaosuuttaan muille käyttöjärjestelmille kunnes joskus 2025 paikkeilla sillä on enää 50% kakku. Tämän kipupisteen jälkeen romahdus onkin jo kovaa ja vuonna 2028 Microsoft korporaatio hakeutuu konkurssiin.
Happy End :)
26687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Varsin osuvaa tekstiä, itse olen vähäisestä tietovarannostani huolimatta (tai siitä johtuen) samaa mieltä lähes joka kohdasta.

Pienen korjauksen pistäisin kohtaan C1) totta että langattomat laitteet ovat yllättävän hankalia YHÄ. Näytönohjaimiin kuitenkin on parannusta odotettavissa;

http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=9&news_id=200721893

jolloin myös kohdassa C2 mainittu xorg.confin konffaamisenkonffaamisenkonffaaminen toivottavasti loppuu luojan kiitos, sitä pursuaa jo korvistakin ;D

Huolimatta siitä että niitä konffifiluja tosiaan joutuu muotoilemaan toisinaan uudestaan täytyy todeta että kyllä linux on viime vuosina tullut selvästi lähemmäs "tavallista" käyttäjää eli henkilöä jota ei erityisesti kiinnosta koneen räpeltäminen sen syvällisemmin.

Vertailu välillä "IT-Linux 2001 - mikä tahansa uudehko rpm-distro" niin kyllä on ihan eri planeetalta ainakin "tavallisen" työpöytäkäyttäjän kannalta, sisukalut sinänsä on melko samat.

Äänestä
  • mielipuolta tässä:""linux on viime vuosina tullut selvästi lähemmäs "tavallista" käyttäjää eli henkilöä jota ei erityisesti kiinnosta koneen räpeltäminen sen syvällisemmin.""
    Tämä suuntaus on nähtävissä selvimmin Distrowatchin suosituimpien jakeluiden listalta jossa helpot ja vähiten "säätöä" vaativat distrot ovat nousseet kohisten kärkipäähän,tarkoitan sellaisia kuten PcLinuxOS ja Sabayon.Tämä suuntaus on mielestäni erittäin hyvä jotta suuri yleisö pääsisi vihdoin siitä harhakuvitelmasta että Linux olisi muka jotenkin hankalampi tai vaikeakäyttöisempi kuin Windows.

    Äänestä

  • olemaan samaa kirjoitti:

    mielipuolta tässä:""linux on viime vuosina tullut selvästi lähemmäs "tavallista" käyttäjää eli henkilöä jota ei erityisesti kiinnosta koneen räpeltäminen sen syvällisemmin.""
    Tämä suuntaus on nähtävissä selvimmin Distrowatchin suosituimpien jakeluiden listalta jossa helpot ja vähiten "säätöä" vaativat distrot ovat nousseet kohisten kärkipäähän,tarkoitan sellaisia kuten PcLinuxOS ja Sabayon.Tämä suuntaus on mielestäni erittäin hyvä jotta suuri yleisö pääsisi vihdoin siitä harhakuvitelmasta että Linux olisi muka jotenkin hankalampi tai vaikeakäyttöisempi kuin Windows.

    "tarkoitan sellaisia kuten PcLinuxOS ja Sabayon"

    Mikä ihme siinä on ettei voi Fuduntua tunnustaa vaan kierrellen ja kaarrellen selitetään jostain linux-nörttien graalinmaljoista joita kukaan ei edes tunnista nimeltä että osaisi harkita vaihtoehtona? :D

    Fuduntussa jotain epämiellyttävää ettei siitä voi pitää vaikka kerää hittejä samaan tahtiin upuntun kanssa tätä nykyä? :D Liika rehellisyys kenties?

    Äänestä

  • "Huolimatta siitä että niitä konffifiluja tosiaan joutuu muotoilemaan toisinaan uudestaan täytyy todeta että kyllä linux on viime vuosina tullut selvästi lähemmäs "tavallista" käyttäjää eli henkilöä jota ei erityisesti kiinnosta koneen räpeltäminen sen syvällisemmin. "

    älä jauha paskaa, linux oli 2003-2004 valovuosia parempi kuin 2012 ja sanomasi lauseet oikeasit pätee sinne. Sitten kaikki romutettiin. Äläkä nyt rupea lätkyttämään mistään Upuntusta, koska se ei tuonut ongelmiin ja maailmanlopun romutusmenoihin mitään ratkaisua.

    Äänestä

"1) Saatanan hidas
2) Vie tonneittain muistia & kiintolevtilaa. "

meinaakko ettei vuoteen 2013 tietokoneet kehity yhtään?

Äänestä
  • ...mutta siitä ei taida olla paljoa apua, jos Windowsien bloat-factor kasvaa samaa tahtia. Nykyisin taitaa saada tietyllä rahasummalla moninkertaisesti nopeamman koneen, monta kertaa enemmän muistia ja moninkertaisesti kiintolevytilaa kuin samalla rahalla vaikka vuonna 2003, mutta koneen käyttäminen ei välttämättä tunnu sen jouhevammalta.

    Äänestä

  • The Real J. kirjoitti:

    ...mutta siitä ei taida olla paljoa apua, jos Windowsien bloat-factor kasvaa samaa tahtia. Nykyisin taitaa saada tietyllä rahasummalla moninkertaisesti nopeamman koneen, monta kertaa enemmän muistia ja moninkertaisesti kiintolevytilaa kuin samalla rahalla vaikka vuonna 2003, mutta koneen käyttäminen ei välttämättä tunnu sen jouhevammalta.

    "...mutta siitä ei taida olla paljoa apua, jos Windowsien bloat-factor kasvaa samaa tahtia."

    Miten niin kasvaa? Taidat olla pelle?

    Äänestä

vuonna 2013 ei ole paljoa väliä koska vuonna 2012 kajahtaa sen verran kovaa että meillä on jonkinasteinen maailmanloppu. Siinä kun sitten muutetaan luoliin asumaan, ketkä henkiiin jää, ei paljoa mitei käyttäskö vistaa vai ubuntua....

Äänestä
  • Oletko selvänäkijä, mitä silloin tapahtuu.

    Äänestä

  • 2012 kirjoitti:

    Oletko selvänäkijä, mitä silloin tapahtuu.

    Mayojen kalenteri päättyy. That's it. Mayat katosi aikoja sitten. Pakkohan sen kalenterin on joskus loppua.

    Äänestä

  • 308 päivää, 1 tunti, 32 minuuttia tällä hetkellä siihen kun Mayojen kalenteri päättyy. Kyseinen hetki on ennustettu maailmanlopun hetki, joka kuvataan sekä Mayojen omissa kirjoituksissa että Raamatussa Johanneksen ilmestyksessä.

    Veikkaan, että aurinko tuhoutuu novana tai maapallo itsessään tuhoutuu esimerkiksi räjähtämällä.

    Äänestä

  • 2012 kirjoitti:

    Oletko selvänäkijä, mitä silloin tapahtuu.

    Se mitä silloin tapahtuu on monessakin eri kulttuurissa merkitty kalentereihin maailmanloppuna. Voi olla, että aurinko itsessään menee novaksi tai yksinkertaisesti puhaltaa uloimmat kerroksensa avaruuteen ja muuttuu valkeaksi kääpiöksi. Tai voi olla, että maapallon ytimessä tapahtuu jotakin katastrofaalista ja koko planeetta tuhoutuu räjähtämällä. Tai sitten joku lähellä tapahtuva riittävän voimakas supernova tai hypernova tuhoaa elämän maapallolta. Yksi erittäin hyvä kandidaatti on Betelgeuze ja toinen on Eta Carinae.

    Äänestä

On nää jotkut niin varmoja et se maailmanloppu tulee. Eikä mayatkaan mitään sellasta ennustanu 2012 vuodeks.

Äänestä
  • Mayan kalenteri loppui vuoteen 2012 kun loppui "kirjoituskivet" ?
    Mutta Linux-lahkolaisten hartaushuoneen seinällä on taulu missä "ennustetaan" BIG BANG leviämistä tänävuonna, siis 12.12.2012 .....................

    Äänestä

  • Good Luck L-nux kirjoitti:

    Mayan kalenteri loppui vuoteen 2012 kun loppui "kirjoituskivet" ?
    Mutta Linux-lahkolaisten hartaushuoneen seinällä on taulu missä "ennustetaan" BIG BANG leviämistä tänävuonna, siis 12.12.2012 .....................

    "Mutta Linux-lahkolaisten hartaushuoneen seinällä on taulu missä "ennustetaan" BIG BANG leviämistä tänävuonna, siis 12.12.2012 ..................... "

    Joo toki, siinä missä Xandros, Linspire, Lindows, Suse, RedHat, Corel Linux ja monet muut epäonnistui 20v aikana, on Upuntulla salainen ja ylivertainen resepti Big Bangiin koska uuden sukupolvin säälittävät linux-nörtit niin sanoo!

    NOT!

    Äänestä

  • Good Luck L-nux kirjoitti:

    Mayan kalenteri loppui vuoteen 2012 kun loppui "kirjoituskivet" ?
    Mutta Linux-lahkolaisten hartaushuoneen seinällä on taulu missä "ennustetaan" BIG BANG leviämistä tänävuonna, siis 12.12.2012 .....................

    Se nyt vaan on teille Windows-fanaatikoille myöskin ihan yksiselitteinen totuus, että Maya-intiaanien pitkä kalenteri päättyy 21.12.2012.
    13. ja viimeinen baktun eli ajanjakso loppuu. 14. baktunia ei ole koskaan kirjoitettu Maya-kalenteriin koska 13. baktun tarkoitettiin viimeiseksi. Dresdenin kodeksi todistaa, että 13. baktun päättyy globaaliin katastrofiin, ja tunnettu maailma loppuu.

    Tarkka lopun hetki on 21.12.2012 klo 11:11:00 UTC, eli Suomessa lisätään UTC aikaan 2 tuntia, jolloin Maya-kalenteri päättyy meillä 21.12.2012 klo 13:11:00

    Tämä sama apokalyptinen lopun hetken ennustus löytyy mm. Nostredamuksen ennustuksista, mutta myös Inkojen ja Olmeekkien kalentereista. Myös Koraani, Raamattu ja Toora ennustavat lopun vuoden 2012 lopulle, eli tähän vuoteen vuoden lopulle, noin joulukuun paikkeille.

    21.12.2012 on maailman ajan viimeinen päivä ja samalla se jää vuoden 2012 viimeiseksi päiväksi ihmiskunnalle. Tuntemamme maailma yksinkertaisesti tuhoutuu jos mayain ennustus pitää paikkansa.

    Suomessa kohtaamme lopun 21.12.2012 tasan kello 13:11:00 iltapäivällä.

    Miten loppu tulee? Veikkaisin itse, että Mayat tietävät että auringolle tapahtuu jotakin katastrofaalista (nova? tai ehkä jopa supernova?). Toinen vaihtoehto on se, että maapallon ytimessä tapahtuu jotakin mikä yksinkertaisesti räjäyttää koko planeetan ja jäljelle jää asteroidivyöhyke sille radalle jolla maa kiersi aurinkoa. Tai sitten joku supermassiivinen tähti tuhoutuu massiivisena hypernovana ja tuhoaa elämän maapallolta hetkessä. (Betelgeuze?)

    Kolmas vaihtoehto on täytenä yllätyksenä tuleva asteroidi-isku.

    Äänestä

  • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

    Se nyt vaan on teille Windows-fanaatikoille myöskin ihan yksiselitteinen totuus, että Maya-intiaanien pitkä kalenteri päättyy 21.12.2012.
    13. ja viimeinen baktun eli ajanjakso loppuu. 14. baktunia ei ole koskaan kirjoitettu Maya-kalenteriin koska 13. baktun tarkoitettiin viimeiseksi. Dresdenin kodeksi todistaa, että 13. baktun päättyy globaaliin katastrofiin, ja tunnettu maailma loppuu.

    Tarkka lopun hetki on 21.12.2012 klo 11:11:00 UTC, eli Suomessa lisätään UTC aikaan 2 tuntia, jolloin Maya-kalenteri päättyy meillä 21.12.2012 klo 13:11:00

    Tämä sama apokalyptinen lopun hetken ennustus löytyy mm. Nostredamuksen ennustuksista, mutta myös Inkojen ja Olmeekkien kalentereista. Myös Koraani, Raamattu ja Toora ennustavat lopun vuoden 2012 lopulle, eli tähän vuoteen vuoden lopulle, noin joulukuun paikkeille.

    21.12.2012 on maailman ajan viimeinen päivä ja samalla se jää vuoden 2012 viimeiseksi päiväksi ihmiskunnalle. Tuntemamme maailma yksinkertaisesti tuhoutuu jos mayain ennustus pitää paikkansa.

    Suomessa kohtaamme lopun 21.12.2012 tasan kello 13:11:00 iltapäivällä.

    Miten loppu tulee? Veikkaisin itse, että Mayat tietävät että auringolle tapahtuu jotakin katastrofaalista (nova? tai ehkä jopa supernova?). Toinen vaihtoehto on se, että maapallon ytimessä tapahtuu jotakin mikä yksinkertaisesti räjäyttää koko planeetan ja jäljelle jää asteroidivyöhyke sille radalle jolla maa kiersi aurinkoa. Tai sitten joku supermassiivinen tähti tuhoutuu massiivisena hypernovana ja tuhoaa elämän maapallolta hetkessä. (Betelgeuze?)

    Kolmas vaihtoehto on täytenä yllätyksenä tuleva asteroidi-isku.

    luovuttaa, mayojen aika perustui mihin perustui, hieman epäilyttää tuo maailmanlopun aika siinä mielessä että kun sattui tuollaiseen tasaminuuttiin osumaan, tällaiset osumat on tähtitieteessä tosi harvinaisia, mitähän mieltä tuo Valtaoja mahtaa olla tuosta teoriasta, itse en ainakaan usko että se tosiasioihin perustuu ..

    Äänestä

  • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

    Se nyt vaan on teille Windows-fanaatikoille myöskin ihan yksiselitteinen totuus, että Maya-intiaanien pitkä kalenteri päättyy 21.12.2012.
    13. ja viimeinen baktun eli ajanjakso loppuu. 14. baktunia ei ole koskaan kirjoitettu Maya-kalenteriin koska 13. baktun tarkoitettiin viimeiseksi. Dresdenin kodeksi todistaa, että 13. baktun päättyy globaaliin katastrofiin, ja tunnettu maailma loppuu.

    Tarkka lopun hetki on 21.12.2012 klo 11:11:00 UTC, eli Suomessa lisätään UTC aikaan 2 tuntia, jolloin Maya-kalenteri päättyy meillä 21.12.2012 klo 13:11:00

    Tämä sama apokalyptinen lopun hetken ennustus löytyy mm. Nostredamuksen ennustuksista, mutta myös Inkojen ja Olmeekkien kalentereista. Myös Koraani, Raamattu ja Toora ennustavat lopun vuoden 2012 lopulle, eli tähän vuoteen vuoden lopulle, noin joulukuun paikkeille.

    21.12.2012 on maailman ajan viimeinen päivä ja samalla se jää vuoden 2012 viimeiseksi päiväksi ihmiskunnalle. Tuntemamme maailma yksinkertaisesti tuhoutuu jos mayain ennustus pitää paikkansa.

    Suomessa kohtaamme lopun 21.12.2012 tasan kello 13:11:00 iltapäivällä.

    Miten loppu tulee? Veikkaisin itse, että Mayat tietävät että auringolle tapahtuu jotakin katastrofaalista (nova? tai ehkä jopa supernova?). Toinen vaihtoehto on se, että maapallon ytimessä tapahtuu jotakin mikä yksinkertaisesti räjäyttää koko planeetan ja jäljelle jää asteroidivyöhyke sille radalle jolla maa kiersi aurinkoa. Tai sitten joku supermassiivinen tähti tuhoutuu massiivisena hypernovana ja tuhoaa elämän maapallolta hetkessä. (Betelgeuze?)

    Kolmas vaihtoehto on täytenä yllätyksenä tuleva asteroidi-isku.

    luovuttaa, nyt kun olet noin terävä tässä ajanlaskussa niin kerroppa kuinka pitkä tämä paivä Torstai 16.02. 2012 on : tuntia minuuttia sekuntia ?

    Äänestä

  • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

    Se nyt vaan on teille Windows-fanaatikoille myöskin ihan yksiselitteinen totuus, että Maya-intiaanien pitkä kalenteri päättyy 21.12.2012.
    13. ja viimeinen baktun eli ajanjakso loppuu. 14. baktunia ei ole koskaan kirjoitettu Maya-kalenteriin koska 13. baktun tarkoitettiin viimeiseksi. Dresdenin kodeksi todistaa, että 13. baktun päättyy globaaliin katastrofiin, ja tunnettu maailma loppuu.

    Tarkka lopun hetki on 21.12.2012 klo 11:11:00 UTC, eli Suomessa lisätään UTC aikaan 2 tuntia, jolloin Maya-kalenteri päättyy meillä 21.12.2012 klo 13:11:00

    Tämä sama apokalyptinen lopun hetken ennustus löytyy mm. Nostredamuksen ennustuksista, mutta myös Inkojen ja Olmeekkien kalentereista. Myös Koraani, Raamattu ja Toora ennustavat lopun vuoden 2012 lopulle, eli tähän vuoteen vuoden lopulle, noin joulukuun paikkeille.

    21.12.2012 on maailman ajan viimeinen päivä ja samalla se jää vuoden 2012 viimeiseksi päiväksi ihmiskunnalle. Tuntemamme maailma yksinkertaisesti tuhoutuu jos mayain ennustus pitää paikkansa.

    Suomessa kohtaamme lopun 21.12.2012 tasan kello 13:11:00 iltapäivällä.

    Miten loppu tulee? Veikkaisin itse, että Mayat tietävät että auringolle tapahtuu jotakin katastrofaalista (nova? tai ehkä jopa supernova?). Toinen vaihtoehto on se, että maapallon ytimessä tapahtuu jotakin mikä yksinkertaisesti räjäyttää koko planeetan ja jäljelle jää asteroidivyöhyke sille radalle jolla maa kiersi aurinkoa. Tai sitten joku supermassiivinen tähti tuhoutuu massiivisena hypernovana ja tuhoaa elämän maapallolta hetkessä. (Betelgeuze?)

    Kolmas vaihtoehto on täytenä yllätyksenä tuleva asteroidi-isku.

    luovuttaa, toi Betelgeuze on kyllä aika etäällä, 643 valovuotta, ei sen possahdus täällä taitaisi paljon tuntua, siksi toisekseen sen olisi sitten pitänyt possahtaa jo 642 vuotta sitten että ehtisi näkyä silloin joulukuussa, ontuu toi teoria vissiin vähän ..

    Äänestä

"Windows XP Professional version tuotetuki loppuu näillä näkymin joskus vuoden 2013 paikkeilla."

Yritykset ilmotti jo että jatkaa siitäkin huolimatta omissa spesifistisissä tehtävissään XP:n käyttöä niin kauan kunnes rauta lahoaa tms. Eli noin seuraavat 20 vuotta.

Loput ilmoitti vaihtavansa Seiskaan tai Kasiin. (Ysiin)

Turha tota on spekuloida kun Linux ohittaa ehkä 2020 Vistan käyttäjämäärissä. Mutta mikäs siinä, hemmetin hyvät naurut sai kun ei faktaa ole lainkaan ja profetistisia tulevaisuuden ennustuksia.

Äänestä
  • Windows XP professional version tuotetuki päättyy sellaisessa tulevaisuudessa jota ei tapahdu. Viimeinen päivä on 21.12. tänä vuonna. Mayojen pitkälaskukalenteri päättyy ja samalla loppuu Maya-intiaanien 13 ja viimeinen baktun-jakso, joka on kalenterin viimeinen.

    Äänestä

  • ubuntu-käyttäjä kirjoitti:

    Windows XP professional version tuotetuki päättyy sellaisessa tulevaisuudessa jota ei tapahdu. Viimeinen päivä on 21.12. tänä vuonna. Mayojen pitkälaskukalenteri päättyy ja samalla loppuu Maya-intiaanien 13 ja viimeinen baktun-jakso, joka on kalenterin viimeinen.

    luovuttaa, selvää tappion mielialaa tuo kun kalenterikin jo loppuu, winkusta ei kalenteri lopu että sen aikaa voitte sitä käyttää kunnes saatte siihen upuntuun lisää päiviä koodattua ..

    Äänestä

Rohkenen olettaa, että ei se noin mene. Nk. rautapuolella kehitys menee suuntiin, joita ei ole nyt ennustettavissa. Siitä ja muustakin seuraa kaikenlaista ennen näkemätöntä myös softalla.

Mitä m$:ään tulee, se saattaa osoittautua liian suureksi ja kankeaksi pysyäkseen muun kehityksen kelkassa. Missään tapauksessa muutaman vuoden päästä ei enää kiistellä täällä näistä nykyisistä aiheista.

Uusi on uutta, emmekä me sitä uutta ole vielä nähneet. Kuka olisi vaikka edes 10 vuotta sitten pystynyt sanomaan mitään siitä, minkä kanssa nyt kiistelemme.

Äänestä
  • "Mitä m$:ään tulee, se saattaa osoittautua liian suureksi ja kankeaksi pysyäkseen muun kehityksen kelkassa. Missään tapauksessa muutaman vuoden päästä ei enää kiistellä täällä näistä nykyisistä aiheista."

    Höpön löpö. Esim IE6 oli uusinta ja mahtavinta nettiselainten saralla mitä maailma oli näkynyt, ja vielä tänäkin päivänä usein käytetyt selain eri ympyröissä.

    Haluaisinkin kuulla sulta argumentteja että miten Windows 8 ei pysy "muun kehityksen kelkassa", kun ei sillä ole edes kunnollisia vastaustajia :D

    Äänestä

  • windows 8 kirjoitti:

    "Mitä m$:ään tulee, se saattaa osoittautua liian suureksi ja kankeaksi pysyäkseen muun kehityksen kelkassa. Missään tapauksessa muutaman vuoden päästä ei enää kiistellä täällä näistä nykyisistä aiheista."

    Höpön löpö. Esim IE6 oli uusinta ja mahtavinta nettiselainten saralla mitä maailma oli näkynyt, ja vielä tänäkin päivänä usein käytetyt selain eri ympyröissä.

    Haluaisinkin kuulla sulta argumentteja että miten Windows 8 ei pysy "muun kehityksen kelkassa", kun ei sillä ole edes kunnollisia vastaustajia :D

    Minä olen mahdottoman hyvä ennustamaan, mutta tuon tulevaisuuden ennustamisen alalla sinä näytät olevan parempi. Ainakin omasta mielestäsi.

    Katotaan ny.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fdfdfdfdf kirjoitti:

Windows XP Professional version tuotetuki loppuu näillä näkymin joskus vuoden 2013 paikkeilla.

Windows XP Home editionin jo paljon ennen tätä.
http://arstechnica.com/news.ars/post/20060103-5891.html

Mitäs sen jälkeen ?

Mitä veikkaatte että suurin osa porukasta käyttää vuonna 2013 ?

Vaihtoehtoina:

A) Windows Vista
Miinusta:
1) Saatanan hidas
2) Vie tonneittain muistia & kiintolevtilaa.
3) Jatkuvasti läsnäolevan DRM-tekniikan takia (jep, isoveli valvoo ettet vaan imuta mitään laitonta netistä *wirnistys*) laitteisto joutuu todella koville. Tuo tsekkaus tapahtuu kerran joka 30 sekuntti. Tämä taas kuluttaa ja kuormittaa konetta sekä tuhlaa sähköä. Vai ovatko läppäreiden omistajat eri mieltä ?
4) Vanhat ohjelmat ja lisälaitteet eivät välttämättä toimi. Helvetti...Edes UUDET ohjelmat ja lisälaitteet eivät välttämättä toimi Vistassa.
5) Kallis (ainakin Ultimate editioni)
6) Suljettu lähdekoodi. Jos joskus käy niin että Windowsin lähdekoodi joutuu yleiseen levitykseen niin tietoturvan parissa työskentelevät saavat varmasti sydänhalvauksen reikien määrän takia :)

Plussaa:
1) Aero on nätti :D (mutta niin on beryl taikka compizkin Linuxissa)


B) Windows XP Professional
Miinusta:
1) Sama kuin tuossa yllä Vistassa kohta 6, eli suljettu lähdekoodi sekä heikko tietoturva (vaikkakin ei ehkä enää NIIN heikko kuin menneinä vuosina...paitsi tietty niillä tontuilla jotka käyttävät vielä XP SP1:stä :D ).

Plussaa:
1) Vankka ohjelmisto ja laite tuki. Tökkäät laitteen koneeseen ja 99% varmuudella se toimii.
(ja sitten niissä harvoissa tapauksissa kun ei toimi niin on helvetin kiva lähteä metsästämään uusinta ajuria netistä...)
2) Tuttu ja turvallinen käyttöliittymä.

C) Linux
Miinusta:
1) Jotkut laitevalmistajat (lähinnä langattomien verkkokorttien kasaajat sekä AMD ja NVidia) vierastavat vapaan/avoimen lähdekoodin maailmaa ja ovat edelleen niin pässejä että eivät pyynnöstä huolimatta viitsi antaa laitteidensa speksejä julkiseen käyttöön.
Koita siinä sitten tehdä toimiva laiteajuri reverse-engineer työkaluja käyttäen (helvetin hidasta ja virhealtista) >:(
2) Edelleen jotkut (itseasiassa useimmat) ohjelmat vaativat konfaustiedostojen muuttamista tekstieditorilla asennuksen jälkeen.
Jos Linuxia kauppaavat tahot (Red Hat, Novel jne..) haluavat että se menestyy myös työpöytäkoneissa niin konfaustiedostojen kanssa leikkiminen pitää pitää minimissä.
Vai kuvitteletteko että pihtiputaan mummo alkaa innoissaan viilailemaan /etc/xorg.conf tiedostoa sen jälkeen kun esim. vaikkapa Ubuntu ei onnistukaan automaattisesti havaitsemaan näytön asetuksia ? :)
Eli graafisia, helppokäyttöisiä ohjelmia tarvitaan (onneksi tilanne paranee vuosi vuodelta).
3) Dokumentaatio.
Liian hajallaan ja liian nopeasti vanhentuvaa taikka muuten suppeaa..
Pitäisi olla jokin keskitetty (vaikkapa jonkun Linux-firman sponsoroima) taho joka huolehtisi pelkästään korkeatasoisen dokumentaation tekemisestä (HOWTO dokumentit eivät oikein riitä).
Gentoo Linuxilla on tähän mennessä paras näkemäni dokumentaatio.

Plussaa:
1) Avoin lähdekoodi. Jos löytyy jokin kriittinen tietoturvabugi niin se usein korjataan päivissä (jopa tunneissa) toisin kuin viikoissa taikka kuukausissa kuten eräs nimeltä mainitsematon firma tekee :)
Lisäksi julkisesti saatavilla oleva lähdekoodi mahdollistaa lisäominaisuuksien helpon lisäämisen ohjelmaan ja muutenkin auttaa ohjelmoinnin oppimisessa ja ymmärtämisessä. Mitään salaisuuksia ei ole!
"Code wants to be free!"
2) Joustava. Ei ole mitään mihin Linux ei taipuisi taikka mitään laitetta johon sitä ei voisi asentaa (ainakin teoriassa).
Linux on itseasiassa niin joustava että sitä löytyy jopa supertietokoneista! (Kuinka monta Windowsia supertietokoneista ? Ja ei. Saastuneita Windows botti-koneita ei lasketa supertietokoneiksi :D )
Lisäksi suurin osa ohjelmista on ilmaiseksi saatavissa.

D) Jokin muu käyttis ?
OS X ehkäpä ???


Itse ennustan että tuolloin 2013 suurin osa porukasta edelleen käyttää Windowsia mutta ei kuitenkaan Vistaa. Windowsin markkinaosuus työpöytäkoneista on tippunut 70% ja Linuxin ja muiden vaihtoehtokäyttisten vastaavasti kasvanut 30%.
Palvelinpuolella Linux ja kumppanit ovat jo saavuttaneet 100% (Linux on jo nyt paljon Windows Servereitä edellä tilastoissa!)

Tuosta eteenpäin seuraavien 10 vuoden aikana Windows menettää jatkuvasti markkinaosuuttaan muille käyttöjärjestelmille kunnes joskus 2025 paikkeilla sillä on enää 50% kakku. Tämän kipupisteen jälkeen romahdus onkin jo kovaa ja vuonna 2028 Microsoft korporaatio hakeutuu konkurssiin.
Happy End :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu