Mikähän olisi paras (testeissä pärjännyt) imuri perheeseen, jossa labbis pitää siitä huolen, että imuroitavaa riittää. Nykyisellä halppisimurilla koiran karvojen imurointi matoista on yhtä h...ttiä >:( Löysin palstalta Kuluttaja-lehden (4/2007) testitulokset, mutta en oikein tiedä onko Miele välttämättä se paras juuri koira-perheelle?
Koska ainakin vanhan testin (Kuluttaja 3/2003) mukaan Mielen mallissa Cat & Dog S 700 (S 716):ssa on eniten ongelmia juurikin maton ja karvojen imuroinnissa.
Kokemuksia kaivataan!
Uusimman testin loppujärjestys löytyy täältä: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000013&posting=22000000026873359
Koska ainakin vanhan testin (Kuluttaja 3/2003) mukaan Mielen mallissa Cat & Dog S 700 (S 716):ssa on eniten ongelmia juurikin maton ja karvojen imuroinnissa.
Kokemuksia kaivataan!
Uusimman testin loppujärjestys löytyy täältä: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000013&posting=22000000026873359
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä Mieleen voi aina luottaa. Cat&Dog oli kyllä testeissä, mutta sitä ei testattu turbosuulakkeen kanssa (joka tulee tässä mallissa vakiona) vaan tavallisella lattia/mattosuulakkeella. Mielen kalleimpiin malleihin saa moottoroidun mattosuulakkeen ( n. 120e) jos siinä on sille pistoke imurissa. Cat&Dogissa on ei ole HEPA-suodatinta (koska harvemmin eläinkodeissa on allergiaa) vaan tehokkaammin pahaa hajua suodataava aktiivihiilisuodatin, jolloin poistoilma on raikasta. Tämänkin suodattimen saa erikseen ostettua samoin kuin turbusuulakkeenkin kaikkiin mielen imureihin poislukien S290-perusmallin.
Muita hyviä imureita löytyy Siemensiltä Dynapower-malli sekä Boschilta Ergomaxx, jotka pääosin samanlaisia, paremmissa malleissa turbosuulake tulee samaan pakettiin. Näissä imureissa pölypussi on todella iso.
Electrolux, Philips ja Volta käyttävät S-bag-pölypussia, joka on liian pieni, jos tulee paljon karvoja ja pölyä. Myös pussitonta imuria voi harkita varauksella (dyson on hyvä ja tehokas imuri, mutta todella kovaääninen ja aikas kömpelö käsitellä)
Meillä on sellainen imuri, jossa on erikseen suulake, jolla voi imuroida koiran suoraan. Tämä on kätevä myös koiraa parturoidessa, leikataan karvat suoraan imurin suulakkeeseen.
Merkki on Philips (mallia en muista), mutta koirasuulake on joustomainen letku (noin 30cm), jonka päässä on muoviharjakset (ettei jää ihoon kiinni).
Imurissa on portaaton säätö, joten sen saa säädettyä hellävaraiselle imuroinnille.
Meidän koira nauttii turkin imuroinnista :-)
Imurissa on myös tehokas erillinen suulake koirankarvaisia mattoja varten.