Vaikka Ilomantsissa moni touhu onkin hiipunut tai hiipumassa, niin matkailussa on mahdollisuuksia niin kauan kuin on jotakin näytettävää. Vaikka ei pitäisi tuijottaa vain menneisyyteen kun maailma ympärillä muuttuu niin turkasen tuimaa vauhtia ja samaten muuttuvat myöskin arvostukset. Silti en raaski olla viittaamatta 70-luvulle kun Ilomantsi tunnettiin erityisesti matkailupitäjänä ympäri Suomenmaan. Kalevala-kunta jaksoi tuolloin vetää uteliaita Kalevalansa lukeneita sankoin joukoin ja käydyt sodat ja taistelutanteret olivat vielä monien tuoreessa muistissa. Esimerkiksi Ruhkararanta veti porukkaa rannat täyteen kesästä syksyyn ja moni tanssilava kuhisi niin turisteja kuin paikkakuntalaisia. Silloin riitti puhdas luonto ja rauhallinen telttailualue pysähdyttämään turistit muutamaksi päiväksi lekottelemaan. Nyt ovat ajat toiset. Kalevala- kunta on saanut kokea melkoisen inflaation ja sillä markkinointi pikemminkin vieroittaa kuin houkuttelee ihmiset liikkeelle. Pelkkä puhdas luonto ei kiinnosta ketään. Hulinaa pitäisi olla ja ihmiset arvostavat helppoutta. Ruhkarannan tapauksessa tuolloin 70-luvulla sattui vetäjänä toimimaan harvinaisen työteliäs ja idearikas persoona jolla oli siteitä vähän suuntaan sun toiseen. Tällaisia kaivattaisiin tänäänkin ja matkailu saattaisi sittenkin löytää turistit uudelleen. Entisillä kujeilla ei enää pärjätä. Kunnassa kuitenkin on monenlaista toimintaa ja niistä sopivasti sitä sun tätä kokoamalla saataisiin turisteille tarjottua ohjelmallisia kokonaisuuksia johon niin matkailuyritykset kuin myös ohjelmien järjestäjät voisivat sitoutua. Pakettimatkailu on muotia! Sitä paitsi matkailijoille voisi elämyksiä tarjota jo pelkästään uudet tavat liikkua pisteestä pisteeseen, ei pelkästään autossa hikoilu. Järvet yhdistävät Ilomantsissa kaiken kaikkeen. Järvimatkailuyrittäjälle kunnassa olisi vielä tilaa. Kirkonkylä - Möhkö-akseli, kenties lisättynä Ruhkarannalla ja/tai Mekrijärvellä.
Mitä muuten te muualle karanneet entiset ilomantsilaiset toivoisitte nykyiseltä Ilomantsilta matkailu silmälläpitäen?
Mitä muuten te muualle karanneet entiset ilomantsilaiset toivoisitte nykyiseltä Ilomantsilta matkailu silmälläpitäen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Elekee suotta ruvetko rassautummaan sen matkailun kansa.
Jos siellois kunnollinen rajanylityspaikka nin se ois jottain se. Kävisin joskus kesällä Mantsissa ja siitä Vennäällä. Muuten suatta kyllä unohtoo koko souvin.
Ne porukat jotka siellä Ruhkarannalla käv sillon 70 -luvulla ol piäasiassa muakunnan omija "turistija" ja ne ei oo ennee teistä tai Mantsista kiinnostuneita. Enkä muuten miekää!
Kyl mie sen tiijän jotta siellä käyp niitä jotka ihhailloo huul pitkällä sitä rajaseuvun ihanoo hiljasuutta. Miettikeepä kumminkii jotta mitenkä monta niitä on. Tuskin tunkokseks asti.
Mainostaminen ei auta kun on muitakii "ilomantsija" ja trendijä työ ette kykene muutamaan vaikka seisoitte piällänny ja laulasitta "kultapilluu" latinan kielellä.
Viimestä eillisen kerran jäläkeen kun tulin Mantsiin nin tuntu jotta sehän on kutistunu olemattomiin.
Mie toivosin jotta se kylä vuan kokis hiljasen ja kivuttoman hengenlähön.
Sitä ei pelasta ennee mikkään se on nähty.
Jotennii oun valamis yhtymään eillisen puheenvuoroon - nuin ainakii suunnilleen.
Niinhän se oli,60 - 70 luvulla tanssipaikoilla,Ruuhkarannalla, Tervaruukilla ja Työväentalollakin pyöri porukkaa. Asukkaitahan oli Ilomantsissakin lähes puolta enemmän kuin nykyään ja ennen kaikkea nuoria.Nythän on niille vähillekin ilomantsilaisille bussikuljetus tantsuihin Varkauden lähelle.
En kyllä ole riittävän viisas neuvomaan mitä pitäisi tehdä. Olen kyhännyt mökkerön (rak.luvalla)Ilomantsiin. On se telttaa parempi marjareissuilla yöpymiseen. Jotenkin "Kalevalapitäjä ja karjalaisuus" tuntuu korvaani seurapiirivouhotukselta joka ei kanna mihinkään.Samalta tuntuu paikallislehden "praasniekkauutiset" joita riittää.
Paikallinen teatteri on hyvä. Ne esitykset olen aina katsonut.
Työtä lähdin aikanaan maailmalta hakemaan.Sitä ei Ilomantsista löytynyt. En nyt ole oppinut mitään "erikoista hulinaa" kaipaamaan,mutta on kuitenkin hyvä,että tietää kaikenlaista ajanviettoa ja vaikkapa juhlan aineksia olenvan lähellä - jos sattuisi huvittamaan. Ja ne vuosikymmenien aikana tulleet kaverit ympäri Suomea.
e
Niin se vain taitaa olla, että nykylaskuopin mukaan monelle Helsingistä on Turkin Alaniaan paljon lyhyempi matka kuin Ilomantsin ruhkarannalle. Sanon vaan, että moniko ilomantsilainen usko vielä 60-luvun puolivälissä minkälaisen paikan Korhonen Ruhkarannasta keksi?! Vielä se nykyäänkin pätee että uskolla mennään vaikka läpi harmaan kiven. Tavan pulliaselta usko loppuu jo siinä missä näkijä näkee suuret mahdollisuudet. Katsokaa venäläisiä: jos Ruhkarannan vuokraisi tai ostaisi joku venäjän pohatta, mitä ihmeitä se siellä saisikaan aikaa!