Vaivaako ketää muuta sama ongelma? Syön aika vähiä määriä päivässä... pelkään lihomista vaikka oon hyvissa rajoissa 164/51. Ruoka koostuu lähinnä siitä että aamulla kaurapuuro, päivällä ruokaa työpaikan ruokalassa ja illalla jogurttia. Mut maha se ei toimi ei sitt millään! oon tullu siihen tulokseen, että se johtuu siitä että syön liian pieniä määriä.. Ihan tuskasaa... Onko kellään samaa ongelmaa? oisko mitään hyviä ratkasuja?
Kokeiltu on : urheilua monta kertaa viikossa, luumusosetta, elovenaplus-kaurapuuroa päivittäin, paljon kasviksi mm.salaattia ja porkkanaa, mut hemmetti kun maha ei vaan toimi ku syö niin vähän.
Kokeiltu on : urheilua monta kertaa viikossa, luumusosetta, elovenaplus-kaurapuuroa päivittäin, paljon kasviksi mm.salaattia ja porkkanaa, mut hemmetti kun maha ei vaan toimi ku syö niin vähän.
Vastaukset 3
Vanhimmat
syön suunnilleen saman määrän päivässä. vatsa kyllä toimii ihan hyvin. siihen uskon syynä olevan kaurapuuro. käyn "kakkosella" joka aamu vaikka määrä näkyy kyllä ruuan määrästä. yritä syödä jotain mahd. kuitupitoista ja liiku päivittäin niin eiköhän se siitä jossain vaiheessa.
Minulla on joskus ollut samanlainen tilanne että vatsani toimi todella heikosti, vaikka liikuin päivittäin reippaastikin ja söin kuitupitoista ravintoa. Sitten huomasin, että kun jouduin syömään magnesium-lisää lihaskramppeihin niin vatsakin rupesi toimimaan joka päivää säännöllisesti! Mutta magnesiumin liikasaanti kyllä aiheuttaa vatsanväänteitä. En tiedä sopiiko se kaikille, me kaikkihan kun olemme yksilöitä. Minä sain ainakin avun!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&subcat=707