Hei te joilta on tärykalvo puhjennut, kuinka kauan menee, että kalvo kasvaa takaisin siis jos kasvaa? Kuinka kauan kuulo on ollut huonona, siis että matalia ääniä ei kuule ja korkeat on tuskaa?
Tärykalvoni päätti poksahtaa eilen tuskaliaan korvatulehduksen seurauksena. En olisi uskonut millainen kipu korvassa voi olla että tärykalvo repeää ihan riekaleiksi. En voinut edes maata saati istua vaan kävelin ympäri asuntoa ja popsin kipulääkkeitä. Sitten kun vihdoin väsyin ja menin pitkäkseni niin korvasta tuntui valuvan nesteet pihalle, eikä sattunut enää yhtään, autuas tunne, mutta kuulo meni. Kävin tänään näyttämässä korvaani lääkärille, mutta sieltä ei tullut paljon mitään ohjeita.
tärykalvo puhkesi
19
47136
Vastaukset
- knk
Kunhan syöt antibiootit ja saat tulehduksen ja erittelyn loppumaan, tärykalvo paranee parissa kolmesa viikossa. Ja luultavimmin se tulehduserite on syynä myöskin siihen kulonalenemaasi juuri nyt. Suojaa sis korva vedeltä ja kontrolloi tilanne 2-3 viikon kuluttua.
- on tuo
Minulle kävi sama useita vuosia sitten. Eräänä iltapäivänä korvaa alkoi särkeä. Särky vahvistui, ja illalla särki niin lujaa, että jo itketti. En ollut kestää sitä kipua. Poikaystäväni soitti puolestani korvaklinikalle, koska en voinut enää itse puhua järkevästi. Kielsivät menemästä sinne, koska olin aikuinen. Särkylääkettä vain ja petiin, olivat sanoneet.
Ei siihen mikään lääke auttanut. Hetkeä ennen tärykalvon puhkeamista kaikki kipu loppui ja tuli ikään kuin syvä hiljaisuus. Sitten valui märkää ja helpotti.
Mutta: aamulla herätessäni ihmetteli, mikä tuo kauhea ulvova ääni on. Korva oli alkanut tinnittää. Ensimmäisinä viikkoina työnsi pumpulia korvaan, vaikka eihän se sitä ääntä hiljentänyt.
Kuulo parantui pikku hiljaa miltei ennalleen, tinnitys jäi - onneksi paljon hiljaisempana. - kommenteistanne
Nyt on lähes viikko tärykalvon puhkeamisesta. Lääkärissä olen käynyt toistamiseen, kun ei nuo ensimmäiset antibiootit auttaneet, uhkasi tulla toinenkin korva kipeäksi. Nyt on kuitenkin tärykalvo jo kasvanut takaisin, viikossa - uskomatonta. Huomaan sen siitä, että voin ottaa nenästä kiinni ja yrittää avata korvaa, eikä ilma vuoda läpi, lisäksi sieltä ei enää valu eritettä vaikka se tuntuukin olevan aika täynnä. Kuulo palailee aina hetkittäin, mutta on kokonaisuudessaam jo paljon parempi kuin silloin kun tärykalvoa ei ollut.
- sinun juttusi
kun tulehduksen seurauksena tärykalvo puhkeaa, kipu yleensä hellittää.
nuorella ihmisellä reikä voi kuroutua kiinni, mutta iän mukana ja jos korvatulehduksia on ollut paljon, iho ikäänkuin menettää kimmoisuuttaan, "arpeutuu" eikä enää kuroudu kiinni.
luuulenpa, että kuulso meno on vain tilapäistä nyt, mutta tulee alenemaan vuosien myötä vähän puhjenneesta korvasta.
vettä ei sinne saa päästää koskaan eikä mitään tippoja laittaa.
Hoidatuta korvasi korvalääkärillä, vain korvalääkäri tietää ja osaa.
yleislääkäri esimerkiksi terveyskeskuksessa on ihan "uuno".
kokemuksista tiedän. - skkkksi
tuohon en osaa sanoa mitään, et kuin kauan parantumiseen menee, mutta kyllä se paranee.
ja tuosta yhdestä kerrasta ei varmaan jääkään mitään pysyvää kuulonalenemaa. mulla puhkaistiin lapsena tärykalvot n. 4 kertaa, ja siitä jäi pysyvä kuulonalenema toiseen korvaan. - raskasta oli
Minulla meni ennenkuin reikä umpeutui.
Ja vasta sitten kun olin menossa leikkaukseen. - tyttö1212
Mitä pitäisi tehdä, kun ensin sattu aivan hirveenä korvaan, sit aamulla kun heräsi, tyynyssä "läikkiä", eikä satu enää niin paljoa.
Välillä korva "ratisee"!
Kiitos teille, jotka vastaavat tähän ja voivat auttaa sillain minua!
Kiitti!! - Taekwondokid
Sul on tyttö1212 tärykalvo purjennu, sieltä on valunut sitä märkää nestettä ulos :)
- Köpi 2
Olin pelaamassa jalkapalloa ja sain kovan laukauksen suoraan korvan kohdalle.Kävin lääkärissä ja sanoi, että molemmissa tärykalvoissa verenpurkauma.Jos viikon päästä ei mene ohi, niin antibioottikuurille.Onneksi ei tärykalvot puhjenneet.Nyt on vasemmassa korvassa ihan niinkuin siinä olisi joku kalvo.Kuulo toimii, mutta ihan kuin siinä olisi kuitenkin joku inhottava kalvo välissä.Toinen korva on ihan normaalin oloinen.Särkyä ei ole lainkaan.Lääkäri totesi myös korvatulehduksen vasemmassa korvassa.Toivottavasti kuulo palautuu normaaliksi.Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?
- Unii
Kävin tänää lääkärissä koska oli hitsin kipee korva no sain tietää että mun oikeen puolen korvan täärykalvo oli puhjennu ja sain viikon antibiootti kuurin eipä tässä mitään c:
- Itkeväihminen
Minä olen jääkiekkopelireissulla kouvolassa. Ollaan tulossa kotiin päin ja matka on yhteensä neljä h ja vielä yksi h jäljellä. Koko matkan ajan on ollut tuskallinen kipu joka voimistuu ja leviää kokoajan. Perille päästäessä lääkäriin. Onko ohjeita kivun helpottamiseksi.
- Masapp
Mulla puhkesi eilen täryKalvo korvatulehduksen takia ja kävin lääkärissä sain jotain korvatippoja ja kun niitä laittaa kipu on järjetön
- Seksiseppo6969
Juu se ei kannata munakin voi revetä
- Anonyymi
Mistä sen ylipäätään tietää onko tärykalvossa reikä, on asiantuntijoillekin hankalaa arvioida jos vaikka samaan aikaan korvakäytävätulehdus. Uskaltaako silloin laittaa esim. korvatippoja?
- Anonyymi
Hei vaan!
Korvat on hyvin herkkiä kaikille. Niskat flunssa jännitys kovat äänet kaikki voi aiheuttaa oireita. Nämä keskustelupalstat ovat vaan mielipiteitä. En suositelle kenellekkään lukemaan näitä. Mene lääkäriin ja jätä asia sinne. Elät huomattavasti mukavemmin kun et stressaa. Sain itse tinnityksen kaveriksi 2v sitten. Flunssan yhteydessä toiseen korvaan. Aamusin olen aina tukossa ja nenä vuotaa ja korvista tulee ilmat pihalle. En asiasta välitä vaan elän täyttä elämää. Lopeta siis turha miettiminen ja tee asialle jotain tai unohda. Ihmisen olotila paranee aina ajan kanssa vaikka kuinka laittaisi vastaan. Me ollaan sopeutuvaisin laji maan päällä.
Terveisin
Paniikkihäiriöstä kärsivä itsensä analysoija. - Anonyymi
Minulla tärykalvvo puhjennut ensimmäisen kerran jo pikkulapsena. Äitini tajusi vasta sitten kun mätää alkoi vuotaa korvasta mistä johtui kitinä!
Sen jälkeen tätä tapahtunut muutaman kerran, kerran mm. lentokoneessa. Todella tuskallista. Yleensä en ole ehtinyt lääkärille ennenkuin on ehtinyt jo puhjeta. Korvatulehdus kehittyy tunneissa siihen pisteeseen. Viimeksi lääkäri moitti että heti on tultava, tärykalvo arpinen ja kuulo heikentynyt siitä korvasta. Mutta kun ei ehdi!
Sitä en tiedä miten nopeasti umpeutuu, mutta muutama päivä yleensä menee ennenkuin kuulo alkaa normalisoitua. Näin omalla kohdallani. - Anonyymi
palasiko kuulo?
- Anonyymi
Ei vissiin kun ei hän kuule kysymystäsi :) Witsin Wanha Wiestiketju :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest144741Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul854231Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden2393506Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1053045Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma352599- 241941
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri61759Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed881644- 2221623
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell701568