Match Shown järjestäminen?

Miten match shown voi järjestää? Mitä kaikkia toimenpiteitä tarvitaan, että saadaan show pystyyn? Mitä oleellisia ja tärkeitä asioita täytyy ottaa huomioon mäntsäreitä suunnitellessa? Pitääkö esim. koulun kenttä ns. varata, jossa em. show pidettäisiin? Palkintojen ja ruusukkeiden hankinta??? Tarviiko lupaa poliisilta yms.??? NEUVOJA?!?!? :D
33935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vaikka alkuun tuolta: http://s8.createphpbb.com/missi/index.php?sid=d4d003021a9f2ad49c5c548239057b64&mforum=missi Aika vähän tietoa mutta kannattaa rekkautua ja kysellä itseään askarruttavat kysymykset.

Joitain neuvoja voin antaa:
- kyllä, koulun tai muun paikan (esim. kaupan parkkipaikka) täytyy varata etukäteen
- kannattaa olla ajoissa liikkeellä että saa myös mainostettua tilaisuutta
- poliisille ei ole pakko ilmoittaa mutta ilmoituksesta ei ole haittaa, eli kannattaa
- palkinnot ja ruusukkeet on yleensä jonkun näyttelyharrastajan peruja, eli ihmiset hyväntahtoisesti antavat omistaan, myös sponsoreita kannattaa kysellä, jos saisi tuotepalkintoja (paikalliset eläinliikkeet yleensä suostuvat mielellään)
- tarvitset vapaaehtoisia ottamaan vastaan mm. ilmoittautumisia, tarkastamaan rokotustodistuksia, huolehtimaan että kehät pyörii, "tuomarit", ihmisiä myös rajaamaan kehät, pitämään mahdollista buffettia jne
- mieti miten voit mainostaa, lehdet (kallista), kuka tekee mainokset kaupan seinille

Olisiko tästä nyt mitään apua? Suosittelen myös kokeilemaan lemmikkipalstojen keskusteluosioita, siellä on innokkaita koiraharrastajia ja varmasti saat apua ja neuvoja ja mahdollisia vapaaehtoisia järjestämäänkin.

Äänestä
  • Jos myydään esim. kahvia tms. ruokapuolta, pitää tehdä elintarvikevirastolle ilmoitus tilapäisestä myynnistä.
    Tuomareille tarjotaan yleensä matkakustannusten korvauksia palkkioksi. Harvat tuomarit ottavat muuta palkkiota.

    Äänestä

Olen hieman erimieltä terristin kanssa, tuosta poliisi asiasta. Täällä päin ainakin pyydetään poliisilta ns. huvilupa.http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/D7D4F9B18EEEF6BDC2256BC3002E7F92

Lisäksi kentän käyttöön pyydetään lupa.

Soittele sponsorit (koiran ruoka firmat esim. pedigree). Saatte palkinnoksi ruokasäkkejä.

Osta tai tee ruusukkeet. Osta pokaalit.
Kierrä kaupat ja pyydä arpajaistavaraa. arpajaisilla saa katettua kuluja.

Sitten vaan ilmoitukset mätsäristä lehtiin jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Miten match shown voi järjestää? Mitä kaikkia toimenpiteitä tarvitaan, että saadaan show pystyyn? Mitä oleellisia ja tärkeitä asioita täytyy ottaa huomioon mäntsäreitä suunnitellessa? Pitääkö esim. koulun kenttä ns. varata, jossa em. show pidettäisiin? Palkintojen ja ruusukkeiden hankinta??? Tarviiko lupaa poliisilta yms.??? NEUVOJA?!?!? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu