siitä, mihin toimiin hallitus on ryhtynyt taatakseen sen, että kunnissa voidaan ensi vuoden alussa siirtyä noudattamaan uutta lastensuojelulakia.
Vanhanen laisti vastaamisen toteamalla vain, että on parasta odottaa siihen asti kun peruspalveluministeri on paikalla vastaamassa tähän kysymykseen.
Vanhanen laisti vastaamisen toteamalla vain, että on parasta odottaa siihen asti kun peruspalveluministeri on paikalla vastaamassa tähän kysymykseen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
seuraavan kyselytunnin käsittelyyn.
ja kukahan kyseisen kysymyksen esitti?
Eikö kenelläkään kansanedustajalla kiinnosta
mikä on hallinto-oikeuksien tilanne
(kun ensin joku saa selville tiedetäänkö valtiotasolla mikä on kuntien tilanne......)
suorana lähetyksenä televisiosta.
Mutta joka sanan, mitä jokainen kansanedustaja sanoo istuntosalissa, kirjataan eduskunnan pöyräkirjoihin, jotka voi lukea internetistä. Katsonpa jos saan nuo tässä esitetyt puheenvuorot vaikka kokonaan siirrettyä tänne.
55. TORSTAINA 27. SYYSKUUTA 2007 kello 16
N:o 58) Lastensuojelun edullisuusvaatimus
Merja Kyllönen/vas: Arvoisa puhemies! Pääministeri Vanhanen on omassa julkisessa blogissaan esittänyt ajatuksen, että valtionosuuksien saannin perusteena olisi palvelutuottamisen edullisuus. Lastensuojelu on osoittautunut kohtuullisen kalliiksi jokaiselle kunnalle, koska kyseessä on hyvin kokonaisvaltainen palvelukokonaisuus. Säästöjen hakeminen lasten kustannuksella sotisi Vanhasen hallituksen hallitusohjelman kirjauksia vastaan.
Miten pääministeri Vanhanen aikoo yhteensovittaa edullisuusvaateensa lastensuojelun kaltaisiin palveluihin?
Pääministeri Matti Vanhanen: Arvoisa puhemies! Kannattaa lukea se blogi uudelleen, jos sieltä lastensuojelun löydätte. Tällä tavalla ette löydä. Olen kiinnittänyt huomiota vain siihen, kuinka suuria kustannuseroja on aivan samanlaisen väestörakenteen ja tulorakenteen omaavilla kunnilla keskenään. Ne ovat tehneet erilaisia kunnallispoliittisia valintoja ja tähän on syytä kiinnittää huomiota silloin, kun kuntasektorilla on voimavaroista pulaa, että voidaan tehdä palveluita eri tavoilla ja löytyy kalliimpia tuottamistapoja ja edullisempia tuottamistapoja.
Merja Kyllönen/vas: Arvoisa puhemies! Ymmärtääkseni myös lastensuojelu kuuluu palveluihin. Uusi lastensuojelulaki astuu voimaan 1.1.2008. Voimaantulosta huolimatta lastensuojelun asema näyttää jäävän lapsipuolen asemaan. Kunnissa on edelleen huutava pula lastensuojelun ammattilaisista. Arvion mukaan avohuoltoon tarvitaan 155 uutta työntekijää ja kuntien ja yksityisten lastensuojelulaitoksiin yhteensä yli 300 työntekijää. Miten lain toteutuminen turvataan käytännössä, vai jätetäänkö tulevaisuudessa meidän maamme tulevat rakentaja, pienet, uudet veronmaksajat, talouden rattaiden pyörteisiin.
Pääministeri Matti Vanhanen: Arvoisa puhemies! Peruspalveluministeri ei ole paikalla. On syytä palata asiaan silloin, kun hän on täällä. Mutta lait pitää toteuttaa.
koska vaikutti, että Vanhanen ei ollut valmistautunut vastaamaan tuohon kysymykseen.
Miten pääministeri voi takellella sellaisesta asiasta, että lastensuojelu ei voisi ratkaisevasti tehdä kustannuseroja eri kuntien välille? Ovathan eri kuntien väliset huostaanottoluvutkin melkomoiset.
pyörittämänä
osaksi yksityisten bisneksien avulla tuotettavia kuntapalveluita!
että se uusi laki tulee voimaan ja sillä siisti.
Se hutkittiin voimaan älyttömällä kiireellä ja sen jälkeen siitä ei ole paljon hallituspiireissä puhuttu. Pitihän se arvata, että tärkeintä oli saada lain läpimeno Vanhasen ykköshallituksen meriittilistalle, sen jälkeen kunnat saavat lähinnä pärjäillä sen kanssa miten parhaaksi näkevät. Ja lapsista viis, ja vanhemmista vielä vähemmän. Se nyt on jo melkein vanhempien etujen ajamista, jos heidät edes mainitaan puolella sanalla jossakin.
että tavallinen elämä karkaa entistä kauemmaksi näillä puheilla.
Enkä suostu uskomaan, että kunnissa on pula lastensuojelun työntekijöistä. Akkoja ja akkamaisia ukkoja on jo nyt ihan liikaa keksimässä projektejaan työllistääkseen itseään ja noiden suunnitelmien laatimiseen menee heidän työaikansa. Työpanoksen kohdentaminen oikein ja työajan käyttö eivät ole kohdallaan. Ja vielä pitäisi lisää saada. Eikä ammattiin hankittu pätevyys takaa ammatillista työotetta, se voi olla natsin kulissi. Voi käydä nyt niin, että suu vaahdossa puhujat vievät entistä syvemmälle suohon koko lastensuojelun. Punaista lankaa on vaikea löytää enää. Mihin on hävinnyt realiteetit ja järki.
Ennaltaehkäisy perhepolitiikkaohjelman ytimenä
PP, 13.9.2007
Ennaltaehkäisevä työ nostetaan lasten, nuorten ja perheiden politiikkaohjelman painopisteeksi. Ohjelmasta vastaava ministeri Stefan Wallin (ruots.) kertoi politiikkaohjelman painotuksista torstaina.
Hallituksen lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin politiikkaohjelman tavoitteena on ehkäistä sekä vähentää pahoinvointia ja syrjäytymistä. Ennaltaehkäisevä työ nostetaan ohjelmassa erityiseksi painopistealueeksi.
- Arjen pienet ongelmat antavat mittarilukeman aikuisten ja vanhempien välittämisestä lapsista ja nuorista, sanoo kulttuuri- ja urheiluministeri Stefan Wallin politiikkaohjelman ministeriryhmän puheenjohtaja.
- OECD-maiden vertailussa nuorten liikuntatottumuksista ja perheen yhteisistä ruokahetkistä olemme tilastojen häntäpäässä. Wallin haluaisikin aikuisten olevan läsnä lasten ja nuorten arjessa.
Politiikkaohjelman ministeriryhmä on päättänyt neljän työryhmän nimeämisestä. Yksi ryhmistä paneutuu nuorten syrjäytymisen ennalta ehkäisemiseen. Muut työryhmät ovat: lapsilähtöinen yhteiskunta, itsenäistyvä nuori ja hyvinvoiva lapsiperhe. Työryhmät nimetään lokakuun alussa ja niissä on virkamiehiä, asiantuntijoita ja kansalaisjärjestöjen edustajia.
Politiikkaohjelman aloitusseminaari pidetään lapsenoikeuksien päivänä 20. marraskuuta Säätytalolla.
Kolme politiikkaohjelmaa
Hallitus päätti ohjelmassaan perustaa kaikkiaan kolme politiikkaohjelmaa. Lasten, nuorten ja perheiden politiikkaohjelman lisäksi perustetaan työn, yrittämisen ja työelämän politiikkaohjelma sekä terveyden edistämisen politiikkaohjelma.
Hallituksen määrittelyn mukaan politiikkaohjelmat ovat laajoja, poikkihallinnollisia tehtäväkokonaisuuksia hallituksen keskeisten tavoitteiden saavuttamiseksi.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=114336
nyt sitä, että lehdistö huutaa kuinka vanhemmat syöttävät lapsilleen rauhoittavia - Iltasanomat viime viikolla joku päivä - , sitten huudetaan sijaisperheitä lisään kuten Kalevassa oli eilen juttu.
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=682429
kuten tähänkin mennessä ja lapset voidaan pelastaa vieraille ihmisille kuten Anu Suomela kertoo http://isansana.com/keskustelu/YaBB.pl?num=1190666066
poliitikot itse lastensa kanssa?
ja yksinhuoltaja
ja eroneet yh:t ovat jälkikasvunsa kanssa ainakin lastensuojeluviranomaisten mielestä
juuri ns. vaaravyöhykeessä......
jokohan varpus parvi on lennellyt ja liihottanut monenkin poliitikon ja kuntapäättäjän perhepiirissä
näiden varhaisten puuttumisten muodossa?