Tulipa tässä mieleen juttu jonka luin aikoinaan Guinnesin ennätystenkirjasta. Olin tuollain aika nuori, ja nyt kalvaa muistanko oikein. Jutussa oli siis, että lento-emo putosi matkustajakoneesta 5 kilometrin korkeudelta ilman laskuvarjoa ja jäi henkiin, eikä ilmeisesti tullut edes mitään pysyviä vammoja. Juttu oli jossain 80-luvun ennätystenkirjasta. Kuulostaa mahdottomalta, mutta muistaako joku muu kyseisen ennätyksen tai tietää aiheesta, vai muistanko ihan väärin?
Nainen putosi
7
1147
Vastaukset
- Make Magic
Lentoemo kirjoitetaan ilman väliviivaa.
Tapahtuiko kuvailemasi tapaus sirkuksessa vai liittyikö siihen taikuutta.- sfsdfsdf
Sori, että laitoin tälle palstalle.
- Nimimerkki
sfsdfsdf kirjoitti:
Sori, että laitoin tälle palstalle.
Kyllä minäkin muistan tämän jutun, nainen putosi jonnekkin vuoren rinteen metsikköön ja pitkäoksaisten puiden oksiston läpi maahan säilyen hengissä. Myös toinen tapaus on hämärästi muistissa liittyen II maailmansotaan, mutta en tarkalleen muista enää juttua.
- Ramppa
Nimimerkki kirjoitti:
Kyllä minäkin muistan tämän jutun, nainen putosi jonnekkin vuoren rinteen metsikköön ja pitkäoksaisten puiden oksiston läpi maahan säilyen hengissä. Myös toinen tapaus on hämärästi muistissa liittyen II maailmansotaan, mutta en tarkalleen muista enää juttua.
Kysymyksessä oli Lancaster-koneen taka-ampuja joka ei mahtunut torniinsa laskuvarjon kanssa.
Kone sai sitten osuman saksalaisesta hävittäjästä ja syttyi palamaan. Lentäjä antoi hyppykäskyn ja kaveri tuli tornista pois pukemaan varjoaan, mutta se oli jo tulessa.
Hetken mietittyään hän hyppäsi sillä mielellä, että se olisi helpompi tapa kuolla kuin jäädä palavaan koneeseen. Alla oli sitten tuuhea kuusimetsä ja paksu lumihanki. Suunnilleen kaikki luut poikki, mutta hengissä. Korkeutta oli ollut n 5000m.
Pienenä sivujuttuna: hänet meinattiin ampua vakoilijana, koska hänen epäiltiin piilottaneen varjonsa. Vankileirin johtaja sitten oli pyytänyt ilmavoimien miestä tutkimaan varjon valjaita ja hän oli sanonut että niissä ei tosiaan ole ollut varjoa kiinni. Oli vissiin tarinassa ollut uskottavuusongelma.
Nimi oli muistaakseni Stephen Alkemade
- kylläkin
noin 10 km jonka putosi tämä lentoemo ja oli muistaakseni jugoslavialainen vesna vulovic vuonna 70 tai 71
- tuohon vielä
tsekkasin wikipediasta. se olikin -72 koko juttu tässä http://fi.wikipedia.org/wiki/Vesna_Vulović
- voiko tuota
tuohon vielä kirjoitti:
tsekkasin wikipediasta. se olikin -72 koko juttu tässä http://fi.wikipedia.org/wiki/Vesna_Vulović
oikein hyväksyä. Tämä typy oli kiinni koneen penkissä. Onhan niitä tippunu sillain, että ovat olleet ilmassa yksin jostain 5 km tai sellasta. Eipä sen väliä onko se 1km tai 10km, paitti tietenki ilmaa ei juurikaan taida olla 10km, mitenkähän se sen asian selvitti, happinaamari?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 584628
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1584229- 673862
- 1253820
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans473648Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793478- 983031
- 542885
- 252706
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p152420