Faktaa alkoholista

alkoholi tappaa joka viidenen suomalaisen miehen. Miksi alkoholi on sallittu toisin kuin esim. kannabis joka ei tietääkseni ole tappanut ketään?
8452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kuule kyllä se kannabiskin aiheuttaa pahoja mielenterveysongelmia ja sitä kautta myös itsemurhia..eli jos ei suoraan ehkä tapa niin aiheuttaa kyllä kuolemia..ja psykooseja,masennus.eli ei niin terveellistä..ta ym

Äänestä
  • puhu pukille paskanjauhaja. Otapa tosiasioista selvää ja lopeta paskanjauhaminen.

    Äänestä

  • Kyllä alkoholilla on suuri vaikutus mielenterveysongelmiin!

    Äänestä

  • --------------------- kirjoitti:

    puhu pukille paskanjauhaja. Otapa tosiasioista selvää ja lopeta paskanjauhaminen.

    Joo oon ottanu selvää..kantapään ja kavereiden kautta.

    Äänestä

  • yks__^^ kirjoitti:

    Kyllä alkoholilla on suuri vaikutus mielenterveysongelmiin!

    Joo en oo väittäny että alkoholikaan ois mitään urheilujuomaa

    Äänestä

  • Vai aiheuttaako yhteiskunnan - tai paremminkin yhteisön - nuiva ja typerä tuomitseminen ja mahdollisuuksien vieminen ja syrjään lakaiseminen ne mielenterveydelliset ongelmat - kenties? Leimat otsaan ja nurkkaan häpeämään. Ole siinä sitten normaali kun toiset jeesustelee kossuleka takataskussa kun toi vetää HUUMEITA, kenties vähän muksii että tajuais lopettaa. Ainiin, ja se poliisikin kyttää.

    Suomessahan oot normaali vasta kun teet itsemurhaa alkoholilla. Jos et siihen kaavaan taivu olet HYLKIÖ.

    Hollannissa jossa kannabikseen suhtaudutaan normaalina osana elämää ovat mielenterveysongelmat 75% vähäisempiä kuin suomessa. Mistähän tämä kielii?

    Äänestä

  • Varmaankin kannabis tai hassis on aiheuttanut itsemurhia jos hasis on ollut jostain lähi idästä tuotua paskaa johon on sotkettu kaikkea mukaan eristysvillasta lähtien tahvo!

    Äänestä

Oman läheisen kautta tiedän tämän "vähättelyn ettei se pidä paikkaansa" joka tosiaan ei pidä paikkaansa
häneltä ainakin käyttö siirtyi kovempiin aineihin eikä ole pystynyt moneen vuoteen tekemään töitä ja muutenkin elämä on ollut pahasti solmussa.Mitä tulee
alkoholin käyttöön lopputulos on sama "kuolema" se vaan tulee hitaammin kun huumeiden käyttäjällä.Rikollisuus on aivan toista luokkaa huumeiden käyttäjillä ainakin silloin kun ollaan koukussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-------------------------- kirjoitti:

alkoholi tappaa joka viidenen suomalaisen miehen. Miksi alkoholi on sallittu toisin kuin esim. kannabis joka ei tietääkseni ole tappanut ketään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu