Miten usein pesette koiranne?
Miten usein koiraa voi pestä?
Onko eroa pitkä- ja lyhytkarvaisten välillä pesutiheydessä?
Ihan vaan tuli mieleen sen vuoksi, että saisin osviittaa siihen, miten usein koira tulisi pestä.
Olisi kiva saada useita vastauksia ja tehdä sitten yhteenveto siitä. Näin vain senkin vuoksi, ettei koirani kärsi liian pitkistä pesuväleistä. Koirani kortteeraavat sisätiloissa.
Miten usein koiraa voi pestä?
Onko eroa pitkä- ja lyhytkarvaisten välillä pesutiheydessä?
Ihan vaan tuli mieleen sen vuoksi, että saisin osviittaa siihen, miten usein koira tulisi pestä.
Olisi kiva saada useita vastauksia ja tehdä sitten yhteenveto siitä. Näin vain senkin vuoksi, ettei koirani kärsi liian pitkistä pesuväleistä. Koirani kortteeraavat sisätiloissa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Koiran iho kärsii, jos luttaa liian usein. Syksyllä ja keväällä kura-aikaan pelkkä vesihuuhtelu riittää.
Oma koira täyttää joulukuussa 2v ja pesty kolme kertaa. Koira asuu sisällä, kotona, ei kopissa tms.
Minulla on samojedinkoiria. pesen ne pari kertaa vuodessa, ellei jotakin erityistä tarvetta muuhun ole.
Säännöllinen, huolellinen harjaus ja kampaus pitävät turkin ilmavana ja ihon kunnossa. Harjaamalla lähtee myös lika.
Riippuu varmaan koiran tukista ja rodustakin, kuinka usein se pitä pestä. Kysy oman rotusi kasvattajilta heidän käytäntöjään
Tänä aamuna viimeksi olen pessyt koirani. Löysi ihmisen jätökset ja onnellisesti piehtaroi niissä.. Lemu ihan kaamee. Onneksi oli meri vieressä ja sain pahemmat irti siellä, kun koira ui.. Oli muuten 7 kappletta joutsenia ihan vieressä uimassa. Komea näky!
Mutta yleensä pesen pari kertaa vuodessa eli silloin, kun koiran turkki on selvästi likanen (käteen tulee rasvaa taikka koira haisee pahalta). Ja sitten on nämä poikkeus tapahtumat, kun koira piehtaroi jossain.
Koiraa ei kannata truhaan pestä. Menee iho ja turkki.
Lucky, jolla on "pitkä" turkki (siis silloin kun se on saanut kasvaa) ja valkoinen on pesty melkein jo sata kertaa, (luulisin) ja on kohta 2-vuotias. melkein päivittäin joutuu mahanalusen pesemään ja tassut.
Apollolla on lyhyt siisti turkki ja on pesty joitakin kertoja (yli 10 kertaa kylläkin suunnilleen). Apollo on 2-vuotta.
Humle, lyhytkarvainen Chihu on pesty vain muutaman kerran. (1,5-v)
Nicodemus (valkoinen pitkäkarvainen Chihu) on pesty useamman kerran. (1-v.)
meillä käytetään eläinkaupasta ostettua shampoota joka laimennetaan moninkertaisena veteen. kaikilla koirilla on hieno turkki eikä mitään iho-ongelmia ole koskaan ollut.
tiedän koiria joita ei ole koskaan pesty ja haisevat tosi ällöttävälle. niitä ei paljon tee mieli rapsutella. eikä niillä koirilla myöskään olisi asiaa meidän sohvalle.
mielestäni on liioittelua se etteikö koiria saa pestä. tottahan se tietty on että usein pesty koira (vahvoilla aineilla) menettää sen turkin luonnonmukaisuuden.
mutta tuskin ihmisetkään alkujaan pesivät itseään usein. eli siis jätetäänkö mekin hiuksemme ja itsemme pesemättä ja eletään ihan luonnollisesti ;-)))))
On aika vaikeaa määritellä kuinka usein. vain silloin kunnon shampoo pesu kun koiran turkki on niin likainen että ei harjaamalla lähde.
Pitkäturkkisia on jo hoidon kannalta pestävä useammin kuin sileä tai karkeakarvaisia.
Oikea shampoo ja hoitoaine on tärkeä juttu.
2x vuodessa shampoo pesu ja pelkällä vedellä pesua suoritetaan jos tarvevaatii.
Shampoo pesuakin joutuu kyllä suorittamaan useammin jos esim. oikein haisevassa mudassa pyöritään tai johonkin missikisoihin mennään.
Meillä koira pestään ihan ihmisten tervashampoolla.
Meillä on lyhytkarvainen rotu "dallu".
tee hyvää koiran iholle tai karvoille.
Koirien tervashapoot ja ihmisten on täysin samanlaisia.
Sanoppas tuomarille mikä esim. kehui koiramme turkkia, että se on pesty ihmisten shampoolla olisi se tosi hämillään ollut.
Turha mulle tulla kertoo mikä on hyvää koiran turkille tai iholle neiti on hyvä ja voi tulla oikein tutkimaan koiramme turkin/ ihon.
Kun on sokea ja väittää koiramme turkkia hyväksi.
Penkin alle penikkamme näyttelymeni aletiin makailemaan, kun tuomari oli kehäsihteerille kertomassa huonoturkkisesta koirastamme.
Pikkasemme oli ainut omassa luokassaan.
http://i185.photobucket.com/albums/x59/Nikolai_013/Kuva116.jpg?t=1191052892
Kuva116.jpg (JPEG-kuva, 1023×687 kuvapistettä) - Pienennetty (79 % alkuperäisestä)
Kotioloissa noin kerran kuukaudessa pestään koko koira, hyvällä koirashampoolla, ja hoitoainetta käytetään aina pesunyhteydessä. Sitte jos ollaan näyttelyihin menossa, niin aina päivää ennen näyttelyä vaikka näyttelyt olisi jokaviikko.
Mulla on Kooikerhondje rotuinen koira. Koiralla on pitkät valkoiset karvat. En ole kertaakaan pessyt koiraa kokonaan. Jalkoja ja mahanalusta on pari kertaa pitänyt kurakelillä pestä kun pyyhe ja harja ei ole riittänyt. Kasvattajakin käski vältellä pesua, ettei turkki mene huonoksi...
Meidän elukka pestään silloin jos se on liannut itsensä näkyvästi...tai hajusta tunnen vaikken näe asteelle. :)
Mutta muuten ihan shampoo pesun kanssa kerran tai pari vuodesa...ja mullakin elläin sisällä asuu ja on lyhyt karvainen.
elinolosuhteista. Itse pesen lyhytkarvaisia koiriani melko usein. Niillä kun ei ole suojaavaa karvaa niin paljon että kaikki epäpuhtaudet pysyisi pois iholta. Mutta oli rotu mikä hyvänsä niin kyllä pari, kolme kertaa vuodessa pesisin, vähintään! Joskus näkee, tai pikemminkin haistaa, aivan kamalan paskaisia koiria joita ei ole koskaan pesty. Sellaista kun menet koskemaan niin kädet on sen jälkeen inhottavan töhnän peitossa...
jotta pysyvät valkoisina. Näin vastaantulijat aina kuvittelivat ääneen tuolla vuonon takana. :) Ihan kuin eivät olisi ikinä nähneet valkoista koiraa...
Mulla on nyrkkisääntö että kaksi kertaa vuodessa shampoopesu, tietysti jos kierivät jossain ja ovat tosi likaisia eikä vedellä huljuttelu riitä, niin totta kai tarpeen mukaan. Ainakin tämmöisiä lyhytkarvaisia hilseilemättömiä koiria voi siis pestä ihan maalaisjärkeä käyttäen; jos ei koira tunnu eikä haise likaiselta, se ei kaipaa pesua.
Sitte ku koira on likainen, niin pesen. Nyt näillä keleillä on suihkuttaminen päivittäistä, mutta tosiaan ilman sampoota ym aineita. Heti kun koiran turkki alkaa jättämään vahamaista pintaa käsiin rapsuttaessa, on suihkun paikka. En koskaan päästä koiraa niin likaiseksi että se alkaa haista pahalle