neuvot vähissä..

elikkä siis meillä 7.vuotias poika kissa leikattu,joka on aikoinaan saanut juosta vapaana ulkona.mutta muutettiin pari vuotta,sitten kerrostalonn,eikä voi enää olla vapaana.ollaan viety valjaissa ulkona,mutta ei tykkää vaan alkaa sähiseen.sisällä pitää ihan älytöntä mouruamista.varsinkin aamulla ja illalla se on pahinta ollaan leikitty sen kanssa ja yritetty vaikka mitä,mutta ei lopu se meteli.mitä tässä vielä pitäis tehä alkaa nimittäin mennä hermot tohon kissaan totaalisesti?
5397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Käsittääkseni on erittäin vaikeata "tehdä" ulkokissasta enää sisäkissaa joten olisistko harkinnut kisulle uutta kotia sellaista jossa se saisi olla ulkokissana....?

Äänestä

Kissaa ei tarvitse myydä. Jopa hartaan ulkokissan saa opetettua sisäkissaksi, vaikka se aluksi tuntuisi uskomattomalta. Aluksi: lopeta kissan ulkoiluttaminen valjailla. Kissaa ei kannata ulkoiluttaa, jos se sähisee. Sitä voi yrittää myöhemmin uudelleen. Olen kuullut jossain väitettävän, että kun kissa menee ovelle siinä toivossa, että pääsisi jaloittelemaan, sitä pitäisi suihkauttaa suihkepullolla (vedellä). En tiedä sitten toimiiko se, mutta meidän kissamme joka oli ollut puoli vuotta yöt päivät kulkukissana ulkona oli aivan samanlainen tapaus kuin teidän kissanne. Teimme näin: jos leikimme kissan kanssa (tai kiinnitimme siihen jollain muulla kissalle mieleisellä tavalla huomiota) ja se kesken leikin tai muun lähti oven eteen naukumaan ja mouruamaan, siihen ei enää kiinnitetty mitään huomiota, ei edes katsottu kissaan päin, kunnes se oli lakannut mouruamisen ovella. Kun kissa tuli pois ovelta se sai mojovat silitykset ja kenties pienen herkkupalan. Muuta ei tarvinnut tehdä kuin olla kiinnittämättä kissaan huomiota koskaan, kun se oli naukumassa ovella. Näin kissastamme tuli sisäkissa. Myöhemmin opetimme sen kulkemaan valjaissa ulkona. Huomasin tosin sen, että kun välillä vein kissaa liian usein ulos, se alkoi taas haluta ulos sitä enemmän. Aloitimme taas tämän "huomio-operaation", ja aloin viedä kissaa harvemmin ulos.

Äänestä

meillä ei muuttunut . ja varmasti kaikki konstit koitettiin .
tunsin että olen itsekäs yrittäessä väkisin. kissani tresaantui kovasti meni jo ihan sekaisin .
annoin periksi itse vaikka raskasta oli .
kyllä jotkut muuttuvat olen kuullut .
mutta jos kaikki konstit olet käyttänyt ,niin koita sijoittaa kissasi kotiin missä saa ulkoilla .
kissa kärsii kovin kun väkisin yrittää sen tottumuksia muuttaa . ja olet hirveän kauan jo yrittänyt , ajattele kuinka kurjaa kisulla nyt on.
voit aina lääkäriltä varmistaa asiaa ,
koita pärjätä.

Äänestä

ulkoilemaan ollenkaan sillä kissa kun elää jopa 20 vuotiaaksi niin melko varmasti ehtii sen ajan tulla liuta muutoksia elämässänne mm muutto kerrostaloon tms.Eipä tulis näitä ongelmia ja kissoja kiertoon jos pysyis alusta alkaen sisäkissoina,valjaissa tai verkotetussa tarhassa!
Feliway-haihdutintakin voi käyttää.

Äänestä
  • Jos kissa on ainoana kissana, voisi kaveristakin olla apua. Jos tätä keinoa ei ole siis vielä kokeiltu. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


........... kirjoitti:

elikkä siis meillä 7.vuotias poika kissa leikattu,joka on aikoinaan saanut juosta vapaana ulkona.mutta muutettiin pari vuotta,sitten kerrostalonn,eikä voi enää olla vapaana.ollaan viety valjaissa ulkona,mutta ei tykkää vaan alkaa sähiseen.sisällä pitää ihan älytöntä mouruamista.varsinkin aamulla ja illalla se on pahinta ollaan leikitty sen kanssa ja yritetty vaikka mitä,mutta ei lopu se meteli.mitä tässä vielä pitäis tehä alkaa nimittäin mennä hermot tohon kissaan totaalisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu