Olen vailla työpaikkaa. Osa-aikainenkin kiinnostaisi. Koulutuksni on laaja, samoin työkokemukseni.
Törmäsin mol.fi-sivuilla mielenkiintoiseen työpaikkaan. Ilmoituksessa haettiin oikolukijaa. Mutta mitä pitäisi ajatella oikolukijaa hakevasta firmasta (kustantamo) siinä tapauksessa kun työpaikkailmoitus vilisee kielioppivirheitä? Myös lauserakenteet vaikuttavat sellaisilta, että niitä ei ehkä ole kirjoittanut suomea äidinkielenään käyttävä ihminen. Ilmoitus on vain muutaman rivin pituinen. Todennäköisesti myös yhteyshenkilön nimi on väärin kirjoitettu. Vai oletteko itse koskaan kuullut etunimestä Eety?
Oikolukijan paikka
6
2617
Vastaukset 6
- niin palkkaisitko sähkömiehen
...no ihan tällanen villi veikkaus, että firmalla oikeasti on tarvetta palkata ko. taidot omaava työntekijä riveihinsä?
- ????
Saiait varmasti tyhjentävämpiä vastauksia, jos kertoisit mikä on tämä kustantamo, joka hakee oikolukijaa.
- Epäileväinen
Käy itse mol.fi -sivuilla katsomassa. Tieto löytyy luokasta 00 (tieteellinen, tekn...) ja alaluokasta 06 kuten myös muut tiedotusalan työt.
Sen verran omaan maalaisjärkeä, että edes tänne en laita firman nimeä. Saattaa kohta olla poliisi ovella kolkuttelemassa, jos tämä salaperäinen Eety-henkilö vaikka tulkitsee uteluni kunnianloukkaukseksi.
Taidan sittenkin tyytyä nykyiseen olooni ja jättää työpanokseni antamatta.
- ei hyvältä näytä
Luin ko. ilmoituksen. Aivan kamalaa tekstiä, jonka on kirjoittanut joku täysin kielitaidoton tyyppi. Kyseessä on selvästi jokin huijarifirma, josta kannattaa pysyä kaukana. Varmin merkki siitä on, ettei yrityksellä ole kunnollisia yhteystietoja eikä nettisivuja, sillä hämärämiehet eivät halua turhaa julkisuutta. Kustannusalalla näitä rosvoja riittää yllin kyllin.
- nähdä vaivaa...
Kertaalleen konkurssiin menneen nassikan firma. Ns. työsuhteesta tulee taatusti "mielenkiintoinen". Jos haluaa tehdä hyväntekeväisyyttä, kannattaa pestautua ennemmin pelastusarmeijaan.
- ilmoituksen myös
ja vaikutti niin hämärältä firmalta, että en uskalla hakea. Voi käydä hullusti, kuten kerran, kun pestauduin kääntäjäksi erään ulkomaalaisen puotiin. En meinannut saada palkkaani millään ja työolosuhteet olivat kurjat. Sain vain tuolin, josta oli selkänoja irti, että silleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j861320Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga79839- 42834
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden261744Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35611Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️80602- 46585
- 34547
- 25532
- 37532