Miten saa karsittua vetämisen pois??

Heippa!

Kaipaisin kipeästi koiranomistajien kokemuksia pennun opettamiseen hihnassa kävelemiseen. Itselläni on eka pentu, joten olen aika vihreä. (On kyllä ollut kaksi koiraa ennenkin, molemmat tuli aikuisina ja toinen veti elämänsä loppuun asti ja toinen ei koskaan)Välillä koira kulkee tosi hyvin, mutta toisinaan kiskominen on ihan hurjaa ja tuntuu vaan pahenevan joka päivä.

Koirakirjoissa ja kasvatuskirjoissa sanotaan, että aina pennun vetäessä tulisi vaan pysähtyä sanomatta mitään ja jatkaa matkaa kun koira lopettaa kiskomisen. Tätä konstia on nyt yritetty monta viikkoa eikä vaan tunnu menevän jakeluun, vetäminen on ihan hurjaa varsinkin kotiin päin. Olen myös koittanut lisätä tempoa kotiin mentäessä ettei vetämisen tarvetta tulisi. Muuten koira on kyllä tosi fiksu ja oppii asioita nopeasti...

...Siis kokemuksen syvää rintaääntä kaivataan kipeästi!
5466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lelulla tai makupalalla..kun pentuna opettaa ottamaa huomion johtajaan sujuu myöhemminkin helpommin. Siis..pidä lelu piilosa,,kun koira alkaa vetämään otappa lelu taskusta ja "lepertele koira sivullesi..härnää lelulla kun kävelette sano vaikka jotain hyvä,seuraa,hyvä ja kehu koko ajan kun seuraa lelua sitten vähän aikaa teette noin ja annata koirallesi leikki hetken..ja jatkatte matkaa samalla tavalla..koira tekee tarpeensa yhteen paikkaan ja voit opettaa jo siihen että sano pissi piss ja koira kun pissii niin kehu..Opeta että kävely on kävylyä ja sitten annat haistella tietyissä kohdissa vapaa käskyllä..taitaa olla liian monimutkasta..katso koirasivuilta ja kirjoista ja hakeudu paikkakuntasi kursseille.

Äänestä

Meillä kans sakemanni uros veti aikoinaan niin pirusti ja kaikennäköisiä konsteja kokeiltiin, mut mikään ei tepsinyt paitsi tämä.

Eli pidä koiralla noin pari-kolme kuukautta kuonopantaa (mieltuiten merkkiä Halti) joka kerta, kun menette ulos.
Alussa koira voi pomppia kuin villi varsa, mutta rauhoittuu kyllä muutaman päivän päästä.
Kuonopannassa koiran on lähes mahdoton vetää koska pää kääntyy sivuun, jos vetäisee.

Noin kahden-kolmen kuukauden jälkeen lopeta kuonopannan käyttö ja käytä vain hihnaa ja jos koira yrittää vetää, niin kova tempaisu hihnasta taaksepäin, mutta meidän koiran kohdalla koira oli unohtanut jo ne vetämis hommat ja kulkee hihnassa moitteettomasti.

Eli tässä oli tarkoituksena se, että koira unohtaa miten nyt kulkee ja oppii "väkisin" uuden tavan.
Jos koira on kerran oppinut hihnassa vetämään, niin epäilen vahvasti, ettei sitä namupaloilla ym. saa houkuteltua kulkemaan nätisti, eli se vetäminen pitää saada sen muistista pois jolloin on helppo kouluttaa koira uudelleen miten kuljetaan hihnassa nätisti, jos ensimmäinen koulutuskerta jäi liian lepsuksi (mikä tapahtuu usein, kun pentu on pikkunen, eikä raaski niin komentaa)

Toivottavasti ymmärsit mitä tarkoitin =)
Se on muuten hyvin tärkeätä, että jos koitat tätä menetelmää, niin pidät joka ainut päivä kuonopantaa sen kahden-kolmen kuukauden aikana, että koira tosiaan unohtaa aijemmat hihnassa lenkkeilyt.

Äänestä

Sama ongelma oli minullakin, jo kolmevuotiaan narttuni kanssa. Sitten menimme arkitottelevaisuus kurssille (kiitokset loistavalle opettajalle!), ja nyt on koiran vetäminen loppu!
Niksi on siinä, että sinulla täytyy koko ajan olla kontakti koiraan. Juttele sille, leperrä, lässytä, kiinnitä sen huomio itseesi. Leikkikää paljon, kun olette ulkona kävelyllä. Kun koira huomaa, että sinä olet hauska, mielenkiintoinen ja jännittävintä mitä maailmassa on, ei se vedä enää. Se kulkee vierelläsi vähän väliä vilkuillen sinua, "joko taas leikitään tai tehdään jotain kivaa?".
Alussa voi olla hyvä käyttää kiristyspantaa. Sen tarkoitus ei ole kuristaa koiraa, vaan idea on, että kun koira vetää, pieni napakka nykäisy hihnasta ja panta kiristyy. Kun koira kulkee kauniisti, panta on löysällä. Pitää tietenkin osata laittaa panta oikeinpäin, muuten siitä tulee kidutusväline. Kuitenkin, kaikessa koiran koulutuksessa ja sen kanssa päivittäin elämisessä, kontakti on ehdottomasti tärkein!!!
Ja tuo www.kumikana.org on kyllä loistava saitti. Sieltä löytyy paljon myös kontaktiharjoituksia.

Äänestä

Hirveän helppo ja yksinkertainen keino: osta vedonestovaljaat...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maria kirjoitti:

Heippa!

Kaipaisin kipeästi koiranomistajien kokemuksia pennun opettamiseen hihnassa kävelemiseen. Itselläni on eka pentu, joten olen aika vihreä. (On kyllä ollut kaksi koiraa ennenkin, molemmat tuli aikuisina ja toinen veti elämänsä loppuun asti ja toinen ei koskaan)Välillä koira kulkee tosi hyvin, mutta toisinaan kiskominen on ihan hurjaa ja tuntuu vaan pahenevan joka päivä.

Koirakirjoissa ja kasvatuskirjoissa sanotaan, että aina pennun vetäessä tulisi vaan pysähtyä sanomatta mitään ja jatkaa matkaa kun koira lopettaa kiskomisen. Tätä konstia on nyt yritetty monta viikkoa eikä vaan tunnu menevän jakeluun, vetäminen on ihan hurjaa varsinkin kotiin päin. Olen myös koittanut lisätä tempoa kotiin mentäessä ettei vetämisen tarvetta tulisi. Muuten koira on kyllä tosi fiksu ja oppii asioita nopeasti...

...Siis kokemuksen syvää rintaääntä kaivataan kipeästi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu