Nyt voin sanoa sen! olen vihdoin entinen tupakoitsija!!! Usean vuoden taistelu itseni kanssa siitä, että joskus lopettaisin sauhuttelun on vihdoin totta. JES! Tuntuu että tänä päivänä tupakoinnin lopettamisesta on tullut jo melkein trendi juttu.Tupakoitsijoihin suhtaudutaan yllättävänkin tyrmäävällä tavalla, vaikka polttelu on jokaisen oma asia.Itselleni viimeinen tikki oli ajoittainen erittäin kova rinta kipu, eikä tupakoinnissa ollut muutenkaan mitään järkeä.Polttelin vaan menemään vaikka pahaa teki. Olen itse vielä nuori 25v.nainen ja haluan kannustaa kaikkia ihmisiä lopettamaan. Uskokaa pois, tiedän että se on vaikeaa, mutta se todella kannattaa. Suosittelen nikotiini inhalaattoria se auttoi minulle ja joku jo ennestään tupakoimaton henkilö tueksi muistuttamaan niistä ihanuuksista, mitä voit saada kun lopetat polttamisen. Yksi niistä on parempi ja terveellinen elämä.
lopetus on trendi!!
10vuotta savussa
8529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen 40v mies ja olin polttanut 25 vuotta, josta n. 15 vuotta 1.5-2 askia päivässä. Henki vinkui, kenkien sitominen aiheutti hengästymisen ja hikoilun, oli kaikin puolin hirveä olo. Oli usein yrittänyt lakkoa, mutta ne jäivät 1-2 päivän säälittäviksi yrityksiksi. Nikotiinipurkalla pystyin olemaan erossa tupakasta, mutta purkasta en sitten päässytkään enää irti! Ei vaikka kuinka yritti. Purkkaan meni vähintään yhtä paljon rahaa, kuin tupakkaankin ja aloin vihdoin polttamaan, kun ei oikein hampaatkaan tahtoneet kestää jatkuvaa kovan purkan veulaamista.
Sitten kuulin Zyban-nimisestä lääkkeestä, jota alun perin oli ilmeisestikin kehitetty mielialalääkkeeksi jona se ei toiminut, mutta Zybania ottaneiden testaajien kommentit tupakointihaluttomuudesta ja sitä kautta tupakoinnin lopettamiseen sai kehittäjien tavoitteet muuttumaan. Joka tapauksessa päätin kokeilla, vaikka tuo kuuri taisi maksaa jotain 150e eikä sitä saanut, kuin reseptillä lekurilta. Ensimmäisen viikon otetaan yksi pilleri ja jatketaan tupakointia normaalisti. Huomasin jo ensimmäisen viikon loppu puolella, etteivät jumalaiset aamusauhut enää tuntuneetkaan miltään! Kun toinen viikko alkoi, olin tavallaan helpottunut, kun ei ”tarvinnut” enää kuurin vuoksi polttaa. Toinen viikko 2 pilleriä ja tupakka pois. Vielä toiset 2 tai 4 viikkoa(?) pillereitä ja se oli siinä! Tästä on 1.5 vuotta aikaa, eikä ole kertaakaan tehnyt mieli tupakkaa eikä mitään korvaushoitoja. Ei edes vaikka on tullut oteltua bisseä ja kaverit ovat vieressä polttaneet. Suosittelen, jos todella haluatte eroon tupakasta!
Tästä edelleen innostuneena aloin käymään kävelyillä; aluksi 20-40 minuutin ja sitten tunnin lenkeillä. Lisäksi vähän kuntosalia ja voin sanoa, että nyt 40v olen parhaassa kunnossa koskaan. Veriarvotkin tuli testattua eikä missään kohdassa ollut mitään huonoa sanottavaa.
Lopeta tupakointi, aloita liikunta, rukkaa vielä enimmät viinakset ja pizzat pois ja VOT! Olo on mahtava!
7v.juomatta.Elämä näyttä jo toisennäköiselle.
Mahtavaa että joku on taas pystynyt lopettamaan, voi kun pystyttäs muutkin!
Kyllä olen sitä mieltä että ihmisen pitää olla vähintään vuosi polttamatta jotta voi sanoa lopettaneensa.
crocodile kirjoitti: "Kyllä olen sitä mieltä että ihmisen pitää olla vähintään vuosi polttamatta jotta voi sanoa lopettaneensa."
Senkään jälkeen ei ole turvassa, tupakointitapa istuu syvällä selkäytimessä. Olen lopettanut kolme kertaa, ja aloittanut kaksi kertaa uudestaan ihan viattomalla juhlatupakoinnilla, joka sitten vähitellen riistäytyi käsistä lähes päivittäiseksi tavaksi. Entinen tupakoitsija - ainakaan jos on niin helposti koukuttuvaa sorttia kuin minä - ei ole koskaan turvassa. Minulta meni 20 vuotta ja kolme lopettamisyritystä sen tajuamiseen, mutta enää en rupea tupakan kanssa leikkimään.
turvassa siis.
Mutta jos on ollut vuoden polttamatta on uskottavampaa sanoa lopettaneensa kuin ne jotka ovat olleet vasta 2 päivää! Sitä tarkoitin.
Joo, mä en ole lopettanut tupakointia, olen vaan lakossa, ollut nyt viikon, toivottavasti lakko jatkuu loppuelämän :)
Sanamuodoilla voi leikkiä, kuka lopettaa, kuka lakkoilee, sama lopputulos, en aio enää sytyttää kun viikon mennyt ilmankin ja olo on mitä mahtavin!
HYVÄ MINÄ!!:))))
Muistan itsekin että kun oli ollut esim 2 viikkoa polttamatta, niin fiilis oli hyvä, mutta sitten sitä taas vain jotenkin ajautui polttamaan.
Kun Big brotheria katsoo niin rupeaa tekemään mieli polttamaan kun neki sauhuttelee siinä koko ajan. Pahus.
No ei sinua ainakaan voi liiasta uskosta itseesi syyttää..
Onnistumisprosentti ei liene kovin korkea jos ei itse usko itseensä?Tai jos joku tv-sarjan katsominen alkaa horjuttaa lakkoa ja uskoa itseensä.
Silloin suosittelen kyseisen ohjelman katsomisen väliinjättämistä!!!
No, itsellä ei ole tarkoitus eikä ajatus takaisin tupakoijan elämään ajautua, sillä uskooko muut minun onnistuvan ei liene väliä, itselläni riittää usko itseeni ja siihen että minusta on tähän :))
Hyvää jatkoa sinulle valitsemallasi tiellä ja kannattaa oikeasti hankkia itseluottamusta ja uskoa itseensä, muiden mielipiteistä ei kannata välittää kunhan itse uskot itseesi :)