EVP- ilmiön kokeneita?

Haluasin kuulla ihmisten kommentteja/kokemuksia tästä ilmiöstä (eli television/radion/tietokoneen/kännykän ym sähköisten laitteiden avulla saatuja yhteydenottoja tuonpuoleisesta), koska luulen että olen kokenut näitä muutaman kerran. Toinen vaihtoehto on, että olen tulossa hulluksi... :)

Kuuntelin tietokoneellani musiikkia youtubesta, kun videon loputtua alkoi kaiuttimista kuulumaan kuiskauksia (sanoja pystyi erottamaan mutta en muista), ja ne olivat usean eri 'ihmisen'. Kuiskaukset voimistuivat ja osa niistä kuului käskevänä tai aggressiivisena, osa normaalilla äänenpainolla. Katsoin pyörikö video edelleen, mutta se oli loppunut. Minua alkoi pelottamaan ja sammutin kaiuttimet. Kun laitoin äänet taas päälle, ei mitään kuulunut.

Toinen kerta sattui vaan pari päivää ensimmäisen kerran jälkeen. Tällöin alkoi kuulua tasaista hengitystä kaiuttimista ja se voimistui kovemmaksi ja kovemmaksi ja hengästyneeksi. Pidätin omaa hengitystäni, joten varmistuin etten voinut itse kuulla omaa hengitystäni. Myös tällä kertaa ei ollut mitään selitystä, mistä ääni olisi voinut tulla. Hengityksen ääni koveni niin voimakkaaksi että pelko kasvoi ja laitoin taas kaiuttimet pois päältä.

Muutamia kertoja näiden jälkeen olen kuullut heikkoa kahinaa (joka ei ole varmuudella kuulunut äänitteestä), mutta ei näin selkeää kuin kaksi edellistä kertaa.

Pelottaa, koska ei ole mitään järjellistä syytä mistä ääni voisi tulla. Olen lukenut EVP:stä, joten ajattelin josko se olisi mahdollinen vaihtoehto.

Kokemuksistani on noin kuukausi aikaa, eikä niitä ole enää sattunut. Olisin kiitollinen jos joku voisi vastata minulle.
201640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Anna nyt se linkki siihen Youtubeen, niin päästään kaikki testaamaan >:/

Äänestä
  • Ei ole kyse mistään tietystä videopätkästä, siinähän tämä homman outous onkin. Olen samaa videota katsellut sen jälkeen useita kertoja, eikä mitään ole tapahtunut.. Kuten aiemmin mainitsin, youtuben video ei pyörinyt enää, vaan se oli jo lopussa (kerennyt olla ainakin 5 minuuttia), ja yhtäkkiä kaiuttimista alkoi kuulumaan näitä ääniä.

    Selitin ehkä asian vähän hölmösti, mutta siis oikeastaan ei ole mitään merkitystä muulla, kun sillä että kaiuttimet olivat päällä ja niistä kuului ääniä. Halusin vaan täsmentää ettei se voinut kuulua mistään videoklipistä.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Ei ole kyse mistään tietystä videopätkästä, siinähän tämä homman outous onkin. Olen samaa videota katsellut sen jälkeen useita kertoja, eikä mitään ole tapahtunut.. Kuten aiemmin mainitsin, youtuben video ei pyörinyt enää, vaan se oli jo lopussa (kerennyt olla ainakin 5 minuuttia), ja yhtäkkiä kaiuttimista alkoi kuulumaan näitä ääniä.

    Selitin ehkä asian vähän hölmösti, mutta siis oikeastaan ei ole mitään merkitystä muulla, kun sillä että kaiuttimet olivat päällä ja niistä kuului ääniä. Halusin vaan täsmentää ettei se voinut kuulua mistään videoklipistä.

    Anna silti se linkki, jospa täälläkin kuuluis jotain yrinöitä, olis mukava rupatella.

    Äänestä

  • mies.. kirjoitti:

    Anna silti se linkki, jospa täälläkin kuuluis jotain yrinöitä, olis mukava rupatella.

    Ei ole pakko uskoa, mutta vittuilun voit silti jättää.

    Äänestä

Eli tietokoneessani oli vaan kaiuttimet päällä, älkää sotkeko mitään videoklippejä tähän. Ja olin sitäpaitsi katsellut ihan tavallisia musiikkivideoita, koska en youtubesta juuri muuta katsele. En siis käy katsomassa noita 'yliluonnollisia' klippejä, koska suurin osa varmasti on feikkejä. Sellaisesta ei siis ollut kyse.

Tässä linkki vielä EVP- ilmiöstä:

http://fi.wikipedia.org/wiki/EVP_(ilmiö)

Äänestä
  • laittanut saman linkin wikipedian kautta. Haluaisin mieleläni muiden ilmiön kokeneiden kommentteja (tai oletetusti kokeneiden, eihän koskaan voi olla 100%varma).

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    laittanut saman linkin wikipedian kautta. Haluaisin mieleläni muiden ilmiön kokeneiden kommentteja (tai oletetusti kokeneiden, eihän koskaan voi olla 100%varma).

    Musiikkia kuunnellessa mp3-soittimella puhetta, ei siitä mitään selvää saa tms. Kun pienennän volumia tai otan kuulokkeet pois, ei kuulu enää mitään. En tiedä kuulenko oikeasti vai olenko vain sekoamassa tms. en ole stressannut sillä, kun olen nähnytkin kaikenlaista niin eipä pienet äänet enää hetkauta.

    Äänestä

  • olen kuullut kirjoitti:

    Musiikkia kuunnellessa mp3-soittimella puhetta, ei siitä mitään selvää saa tms. Kun pienennän volumia tai otan kuulokkeet pois, ei kuulu enää mitään. En tiedä kuulenko oikeasti vai olenko vain sekoamassa tms. en ole stressannut sillä, kun olen nähnytkin kaikenlaista niin eipä pienet äänet enää hetkauta.

    Kuulostaa tutulta... Niin turha sitä on stressata, mutta kyllähän sitä omaa mielenterveyttään alkaa epäilemään jos alkaa usein outoja kokemaan. Pari kertaa nämä äänet olivat niin kovia, että tuntuu kuin joku olisi huutanut korvan juuressa.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    laittanut saman linkin wikipedian kautta. Haluaisin mieleläni muiden ilmiön kokeneiden kommentteja (tai oletetusti kokeneiden, eihän koskaan voi olla 100%varma).

    Siinä linkissä oli alempana kaksi videota/äänitettä...

    Nauhoittamista kannattaa kokeilla vanhalla kasettimankkarilla tms. sillä niillä voi nauhoittaa ääntä tarkemmin, kuin nykyajan digitaalivempeleillä. Muistakaa myös aina käyttää uutta kasettia.

    Homma menee niin, että laitat nauhoituksen päälle ja kysyt jotakin, jonka jälkeen odotat jonkin aikaan enne uuden kysymyksen esittämistä (vastausaikaa) jne.

    Äänestä

Yks kerta kun käynnistin PC:n alkoi kajareista kuulumaa mutinaa, jotain englanin kielen ja jotain germaanin sekotusta. Kajarit olivat jääneet päälle edellisen istunnon jälkeen- säikähdin niin saatanasti ja laiton kajarit kiini. Kun olin avannut net uudestaan ne pysyvät vaiti.

Äänestä
  • Mulle tosin on käynyt paljon arkisempi juttu.
    Meillä on sellaset vanhat kaksikerroksiset sähköurut, joissa on se jalkabassotus myös.
    Joskus toisinaan (elettiin 70-lukua) siitä isosta kaiuttimesta saattoi alkaa kuulumaan jotain venäjän radio-ohjelmaa. Niillähän oli kuulemma aika vahvat ns lähettimet siihen aikaan, ettei tuo ollut sinänsä mikään ihme. Itseasiassa se oli aika hauskaakin.
    Aattelin vaan kertoa, kun muistui tämmöinen oma kokemus. Takuulla ei ollut mitään yliluonnollista, mutten väitä, ettei näissä teidän jutuissa olisi.
    Kyllä sen huomaa, mikä on radiolähetystä.

    Äänestä

  • Kuulitko yhden vai useamman äänen? Itse kuulin useamman. Oli mies(?) ja nainen (?) ainakin. Luulen että ääniä oli usempi kuin kaksi. Ja ei todellakaan ollut mistään radiosta kyse, sen voin kertoa. Kieli oli mielestäni monen kielen sekamelskaa, sanoja sieltä ja täältä kuulin, mutta en yhtään muista mitä koska äänet puhuivat yhtä aikaa.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kuulitko yhden vai useamman äänen? Itse kuulin useamman. Oli mies(?) ja nainen (?) ainakin. Luulen että ääniä oli usempi kuin kaksi. Ja ei todellakaan ollut mistään radiosta kyse, sen voin kertoa. Kieli oli mielestäni monen kielen sekamelskaa, sanoja sieltä ja täältä kuulin, mutta en yhtään muista mitä koska äänet puhuivat yhtä aikaa.

    Olin ollut skypessä edellisellä kerralla. Oliskohan jäänyt yhteys auki.? Mies ja ehkä nainen. Mutta sanoista en saanut selvää....Vaikka osaankin jonkin verran englantia.

    Äänestä

Kyllä se on mahdollista. Tästä nyt on jo aikaa useampi vuosi. Nää tapahtui muistaakseni vain ja ainoastaan silloin, kun satuin olemaan yksin kotona, ei kun jokunen tapahtu keskellä yötäkin kun kaikki oli kotona.

Puhelin soi ja sen vastapäätä kuului miehen hengityksen ääntä, sellanen, että tuntu oudolta. Yhden kerran jopa puhelin soi, vaikka olin vetänyt täysin varmasti töpselin seinästä. En pahemmin muista mitä puheluissa sanottiin, mutta erikoisen tuntuisen hengityksen äänen muistan kyllä, olinhan tuolloin alle kouluikäinen, joten en kaikkea ehkä juuri siksi muista. Muistan kuitenkin, että sanoin aina välillä vanhemmilleni, että talossamme ja huoneessani kummittelee, mutta heille se oli vain pikkupojan mielikuvitusta ja unta jos yöllä tapahtui.

Eräs kokemus antoi ymmärtää, ettei ihminen, joka ei usko ns yliluonnollisiin asioihin, voikkaan niihin uskoa, vaikka hänen nenänsä edessä tapahtuu takuuvarma todiste, että ns yliluonnollinen on totta. Tässä kokemuksessa ulkopuolinen voima piti ovea kiinni, ovea jota ei 5 vuotias nappula jaksaisi mitenkään pitää kiinni kun aikuiset pyrkivät ovesta sisään, eikä ovessa ollut minkäänlaista lukkoa huoneeseen. Olinpa vielä noin ainakin 5 metrin päässä, sängyssä istuskelemassa, kun ovea kiinni pitänyt voima tms hellitti tuosta ovesta niin, että aikuiset ihmiset pääsivät sisään minua syyttelemään, että olisin muka itse tehnyt jonkun jekun, ihan tosi! heille ei tullut mieleenkään, että kyseessä olisi ollut jokin ulkopuolinen, joka ovea piti kiinni. Minua syyteltiin ja sanottiin että ääh höpö höpö, eihän sellaisia ole olemassakaan ja että ovi olisi jotenkin vaan ihmeen kaupalla ollut jumissa, tai että minä sen olisin tehnyt, mutta ei mikään heille täysin tuntematon.

Onko muilla kokemusta siitä, kun joku näkee, kokee selvästi jotakin hänelle täysin selittämätöntä ja syyttää siitä jotakin, vaikka sinua, on nimittäin aika mielenkiintoista, kuinka joillekin ihmisille mitkään todisteet eivät riitä. Mitäköhän sellainen ihminen keksisi, jos yht äkkiä ufoja olis kaikkialla.

Äänestä
  • // ...Tässä kokemuksessa ulkopuolinen voima piti ovea kiinni,.. //

    Kyseessä 50-luvun omakotitalo. Kellarikerrokseen vievä väliovi. Oven salpa tuon ajan mallia, läpimenevä akseli, joka yhdisti kiinteästi toisiinsa kummankin puolen kääntökahvat (ei siis nuppeja), niiden alapuolella avainpesä, johon sopivalla avaimella oven sai tarvittaessa lukittua. Tapahtuma-aikaan talo toimi enää kesäasuntona, ja olin syksyllä panemassa paikkoja talvikuntoon. Suljin kellarissa vesijohdon pääsulun, ja olin sulkemassa mainittua ovea.
    Se tapahtuu siten, että kahva käännetään alas, ovi vedetään kiinni, ja annetaan kahvan nousta jousen voimasta ylös, jonka jälkeen avainta kiertämällä ovi lukittuu. Toimenpiteen olen suorittanut satoja kertoja aikaisemmin, mutta nytpä kahvan alaspainovaiheessa siihen kohdistui voimakas vastakkaissuuntainen vääntö, ikään kuin toisella puolella ovea olisi haluttu estää lukitseminen. Hämmästyin, en pelästynyt. Suoritin oven lukituksen uudelleen, jolloin se onnistui normaalisti. Tiesin varmasti, että talossa ei ole ketään muuta, mutta kuitenkin avasin oven uudelleen ja kurkistin alas vievään rappukäytävään, eihän siellä ketään ollut. Ei ollut tarpeen suorittaa tarkastusta koko kellariosassa, koska rappujen alapäässä on toinen ovi joka suljetaan rappujen puolelta haa´lla, joka oli kiinni. Toistin avaamisen ja sulkemisen vielä 3... 4 kertaa, jolloin mitään epätavallista ei ilmennyt. En sentään ryhtynyt purkamaan lukkoa, koska tiesin jousivoiman niin heikoksi, ettei se alkuunkaan vastannut "kummitusvoimaa". Tätä outoa ilmiötä ei koskaan ollut aikaisemmin tapahtunut, eikä se toistunut myöhemminkään niiden n. 10 v:n aikana, jonka talo oli vielä perheen omistuksessa ennen myyntiä.
    Olen jälkeenpäin miettinyt olisiko kyse jostakin yliluonnollisesta viestistä. Ainoaksi selitykseksi jäi se, että olisiko velivainaa tervehtinyt, hän kuoli liikenneonnettomuudessa n. kuukausi aiemmin.
    Sen verran omituinen tapaus oli, että jälkeenpäinkin silloin tällöin "koeavailin" ovea (kun kukaan ei ollut näkemässä) mutta mitään erikoista ei koskaan enään ilmennyt.

    Äänestä

  • tuosta puhelinhommasta, että on käynyt muillekin. Aika pelottavaa varmaan kokea tuollaista. Niin ja varsinkin jos lapselle tuollaista tapahtuu, vanhempien on helppo sanoa että se on vain mielikuvitusta.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    tuosta puhelinhommasta, että on käynyt muillekin. Aika pelottavaa varmaan kokea tuollaista. Niin ja varsinkin jos lapselle tuollaista tapahtuu, vanhempien on helppo sanoa että se on vain mielikuvitusta.

    eivät aina usko lapsiaan. Itse olen nähnyt ja kuullut kaikenlaista, kuin myös lapseni ja olen ainut joka ei puhu lapsen kohdalla harhoista. Lapseni on joutunut psykiatriselle hitoon, kun hänellä on harhoja, kuulee ääniä ja nähnyt etiäisiä. Itse en olisi ottanut yhtetyttä mihinkään, mutta kun lapsi on väillä muilla hoidossa, niin saa nyt ammattiapua. Minun perheessä on äitini ja hänen äitinsä, monet sisarukset (jopa uskovaiset) nähneet ja kuulleet asioita, joita muut eivät näe eikä koe. Että valitettavasti ihmisiä aletaan lääkkeillä turruttamaan todellisista kokemuksista, eli viedään jopa jo lapsilta usko siihen että täällä on muitakin.

    Äänestä

EVP-ilmiöstä en tiedä, mutta ainakin EVVK-ilmiö on minulle aika tuttu. :D

Äänestä
  • sen varran kuitenkin kiinnostavan että vaivauduit tänne kirjoittamaan! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielikuvitustako? kirjoitti:

Haluasin kuulla ihmisten kommentteja/kokemuksia tästä ilmiöstä (eli television/radion/tietokoneen/kännykän ym sähköisten laitteiden avulla saatuja yhteydenottoja tuonpuoleisesta), koska luulen että olen kokenut näitä muutaman kerran. Toinen vaihtoehto on, että olen tulossa hulluksi... :)

Kuuntelin tietokoneellani musiikkia youtubesta, kun videon loputtua alkoi kaiuttimista kuulumaan kuiskauksia (sanoja pystyi erottamaan mutta en muista), ja ne olivat usean eri 'ihmisen'. Kuiskaukset voimistuivat ja osa niistä kuului käskevänä tai aggressiivisena, osa normaalilla äänenpainolla. Katsoin pyörikö video edelleen, mutta se oli loppunut. Minua alkoi pelottamaan ja sammutin kaiuttimet. Kun laitoin äänet taas päälle, ei mitään kuulunut.

Toinen kerta sattui vaan pari päivää ensimmäisen kerran jälkeen. Tällöin alkoi kuulua tasaista hengitystä kaiuttimista ja se voimistui kovemmaksi ja kovemmaksi ja hengästyneeksi. Pidätin omaa hengitystäni, joten varmistuin etten voinut itse kuulla omaa hengitystäni. Myös tällä kertaa ei ollut mitään selitystä, mistä ääni olisi voinut tulla. Hengityksen ääni koveni niin voimakkaaksi että pelko kasvoi ja laitoin taas kaiuttimet pois päältä.

Muutamia kertoja näiden jälkeen olen kuullut heikkoa kahinaa (joka ei ole varmuudella kuulunut äänitteestä), mutta ei näin selkeää kuin kaksi edellistä kertaa.

Pelottaa, koska ei ole mitään järjellistä syytä mistä ääni voisi tulla. Olen lukenut EVP:stä, joten ajattelin josko se olisi mahdollinen vaihtoehto.

Kokemuksistani on noin kuukausi aikaa, eikä niitä ole enää sattunut. Olisin kiitollinen jos joku voisi vastata minulle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu