Kesä taas ja ukkoset. Olen tutkinu muutamia merkkejä ups laitteista ja hintaluokka 100€ molemmin puolin.
Jos jollain on käytössä saman hintaluokan upseja niin ovatko toimineet kuten luvataan.
Etenkin APC Back-UPS ES 500 U kiinnostaa erityisesti. Oletteko esimerkiksi kokeillu käytännössä etenkin ukkosella toimivuuden eli alasajon ja virtapiikiltä suojauksen toimivuuden.
Jos jollain on käytössä saman hintaluokan upseja niin ovatko toimineet kuten luvataan.
Etenkin APC Back-UPS ES 500 U kiinnostaa erityisesti. Oletteko esimerkiksi kokeillu käytännössä etenkin ukkosella toimivuuden eli alasajon ja virtapiikiltä suojauksen toimivuuden.
Vastaukset 10
Vanhimmat
>Etenkin APC Back-UPS ES 500 U kiinnostaa erityisesti. Oletteko esimerkiksi kokeillu käytännössä etenkin ukkosella toimivuuden eli alasajon ja virtapiikiltä suojauksen toimivuuden
Johtoja on tullu irroteltua vuosikausia etenkin näin maaseudulla asuneena tuntuu ukkosen vaikutukset erilailla. Tietokoneeni on vielä säästyny vaurioilta mutta aina ei kaikkia johtoja muista irrotella ja puhelimia onkin hajonnu kymmenkunta kappaletta.
No totesin ettei kaikkien puhelimien irrottaminen olekaan viisasta koska ylijännitteen on päästävä jostain purkautumaan ulos ja jos ei ole puhelinkonetta niin sitten purkautuu seuraavaksi helpoimmasta paikasta eli johdon läpi. Näin kävi kaksi kertaa eli ekan kerran sähkökeskuksen vierestä jättäen seinään mustan jäljen ja rikkinäisen johdon.
Seuraavan kerran tolpan ja talon välisen maajohdon läpi ja jälleen johto poikki. Onneks asennusvaiheessa asennettiin varakaapeli.
Sitten hommasin vanhanaikasen kovaäänisen numerokiekko puhelimen ja olen sen antanu olla aina kytkettynä ja muut puhelimet kytkeny pois ukkosen ajaksi eikä ole sen jälkeen puhelinlinjassa tullu vaurioita.
Suurin ongelma onkin ukkosen tarpeeksi aikaisen kuulemisen kanssa kun se täällä etenkin minun talosähköliittymän suhteen on hankala.
Suurjännitelinja menee tonttini rajalla ja "reppumuuntaja" sijaitsee noin sadan metrin päässä. Joskus vaikka ukkosta ei kuule niin tuleekin pienempiä virtapiikkejä tai sekunnin murtoosan katkoksia ja se jo riittää tietokoneen sammumiseen joten olen ajatellu upsin hankkimista tämän vaivan poistamiseksi.
Tietenkin siinä vaiheessa kun ukkonen on vähänkin kuultavissa niin irrotan johdot rasioista upsista huolimatta.
Tuli tuo ADSL hommattua viime marraskuussa ja myyjä sano verkkopäätteiden olleen herkempiä hajoamaan kesäsin kuin puhelimen ja suositteli pitämään vuokrapäätettä ainakin niin kauan kunnes saa suojalaitteet. Laskeskelinkin kun vuokra on 8€ kk niin vuodessa menee upsin hinta. No ainahan näitä laskelmia voi tehdä puolesta ja vastaan.
Tilasin eilen verkkokaupasta APS Back-UPS ES 500 VA,hinta 124 €.Eli kokemuksia varmaan parin viikon sisällä.
Suojaa Jännitepiikeiltä(muulloinkin kuin ukkosella sillä verkkojännite ei aina ole stabiilia),Suojaa myös modeemi/isdn/dsl-laitteen ja mukana on USB-piuha ja softa joka sammuttaa PC:n hallitusti kun akkujen kapasiteetti loppuu.
Se on kyllä totta että 100 % suojaa ei saa muuten kuin erottamalla laitteet fyysisesti verkosta(piuha irti).
Tuon saman laitteen ominaisuudet ja etenkin normaalin verkkojohdon sopivaisuus herätti minunkin mielenkiinnon mutta akun vaihtomahdollisuudesta en vielä ole löytäny tietoa eikä ole tullu vielä sen paremmin kysyttyäkään että onnistuuko kuten yleensä muihin upseihin.
Ainakin valmistajan ilmoituksen mukaanhttp://www.apcc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BF500-GR&language=en&LOCAL.APCCountryCode=ww
...sillä maanantaina meni siinä myrskyssä
modeemi rikki.Meinasin kyllä johdot irroittaa
pistokkeesta mutta jäi tekemättä.Kuulu melkoinen
pamaus ja ajattelin että taisi mennä virtalähde
mutta oli onneksi vain modeemi(55e)
Tilasinkin sitten jo upsin mutta eri mallisen tosin saman valmistajan.
http://www.apcc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BK500EI
Oiskohan tuota samaa kenelläkään käytössä. Ja edelleenkin kokemuksia saman hintaluokan upseista 100€ olis mukava tietää.
Jopas sattuikin kun Mikrobitillä on tästä Upsista asiaa eikä postipeku jälleen kerran toimita lehtee ajoissa perille.
Tässä kuitenkin linkki MB nettijatkoille jossa löytyy myös tuo sama upsi minkä sitten jo olin tilannukin.http://www.mikrobitti.fi/nettijatkot/2003/06/ukonilma/
UPS tuli perjantaina ja on käytössä.Ohjeiden mukaisesti latasin akkua ennen käyttöönottoa 8 h.
Kun irrotin pistotulpan rasiasta ja laite kytkeytyi akkuvirralle otin aikaa.Minulla on akkuvarmistuksen takana keskusyksikkö,näyttö,ulkopuolinen kovalevy ja ADSL-laite.Akku kesti 13,5 min,jonka jälkeen UPSin mukana tullut softa sammutti tietokoneen hallitusti.Eli toimii juuri niin kuin luvattiin,tosin akun kesto on näköjään ainakin uutena suurempi kuin manuaali lupasi.Asennus on todella yksinkertaista ja akun vaihto kestää noin 1 min.,työkaluja ei tarvita.Seuraavan ukonilman jälkeen tiedetään sitten toimiiko myös ylijännitesuojaus.