Lähetystyötä ei tehdä

Laestatiolaisten ajatusmalli lähetystyöstä on: tulkoot mustat tänne! Eikö se ole loukkaavaa ja röyhkeää väittää olevansa ainut oikea?
Jeesus sanoi että hänellä on lampaita myös muissa tarhoissa ja heitäkin on hoidettava. Keitä nuo on arvon laestatiolaiset?
11582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Noo..o sattuuhan sitä lipsahduksia... jokainen puhuu joskus ohi suunsa niin kävi näköjään Jeesuksellekin.
Puhujain ja seurakuntavanhinten kokouksessa asiaa on tutkisteltu ja kyllä se niin asia pikku-Viprpiseni on, että Jeesuksen lampaita on nykyisin vain vl-laumassa. Saattoihan asia olla toisin aikoinaan ja Jeesuksen puheet pitää paikkansa tältäkin osin.

Äänestä

ole niin kuin te luulette kyllä lähetystyötä tehdään ihan menemällä sinne esimekinä voisi mainita togo ja siellä on ollut seuroja tänäkin vuonna ja unkarissa on lokakuussa seurat niin että ottakaapa ensin selvää kun rupeatte huutelemaan sitten vielä kun täällä joku johonkin avaukseen vastaaa niin hyvin usein hänellä se pilkan vire mielessä

Äänestä
  • Ihan johtaja itse menee Unkariin seuranpitoon!
    Ja edellisellä kerrallakin siellä oli puhuttu Suomen Siionin ongelmista, miten täällä meinataan antaa pahalla pikkusormea kaiken maailman synninluvallisuuden muodossa.
    Jospa siellä Unkarissa ei katsota telkkua eikä surffata netissä väärillä sivuilla, eikä käydä siellä missä pilkkaajat istuvat!
    Haho kirjoitti eräässä julkaisussa edellisestä reissusta.

    Äänestä

  • koskaan tule evankelioiduksi.
    Onneksi muut kristityt ovat totelleet Jeesuksen
    lähetyskäskyä.
    "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeljumia kaikille luoduille."

    Äänestä

Olen jo 50 vuotta odottanut ovelleni vl-lähettiä. Vaan eipä ole näkynyt. Muita lahkoja kyllä lamppaa vaivaksi saakka.

Äänestä
  • Miksi sitten vielä pitäisi tulla vl-lähettien, kun muistakin on ongelmia?

    Äänestä

  • ajattelua kirjoitti:

    Miksi sitten vielä pitäisi tulla vl-lähettien, kun muistakin on ongelmia?

    Minua ärsyttää vartiotornijengin politrukkisysteemi siinä missä heidän sanomansakin. Mieluummin siis ovelle yksi lestaheikki kuin kaksi vartiotorvea.

    Äänestä

Mitä on laestatiolaiset?
Mitä on mustat?
Mikä on loukkaavaa ajattelua?

Äänestä
  • Ovellani kävi mormooneja. Sanoin kohteliaasti, että minulla on jo oma usko etten tarvitse muuta. He olivat kohteliaita takaisin ja antoivat kuitenkin lappusensa. Ei se minua mitenkään häirinnyt. Lappu lensi roskiin.

    Äänestä

...

Äänestä

...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikku-Virpi kirjoitti:

Laestatiolaisten ajatusmalli lähetystyöstä on: tulkoot mustat tänne! Eikö se ole loukkaavaa ja röyhkeää väittää olevansa ainut oikea?
Jeesus sanoi että hänellä on lampaita myös muissa tarhoissa ja heitäkin on hoidettava. Keitä nuo on arvon laestatiolaiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu