ÖLJYNPAINE

KUINKA ALAS ÖLJYNPAINE SAA PUDOTA KUUMANA TYHJÄKÄYNNILLÄ. AUTO ON 200 D V-83 MOOTTORILLA AJETTU 105.000 KILSAA
3638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos alle puolen kilon menee pitää huolestua mutta noin 1,5 sen pitäs pysyä

Äänestä

Mulla on 200 D -84.
Käyttöohjekirjan mukaan "Käyntilämpimän moottorin öljynpaine saa tyhjäkäynnillä laskea 0,3 baariin ilman, että toimintavarmuus tästä kärsii. Kaasua lisättäessä tulee öljynpaineen nousta välittömästi".

N. 700 tuhatta ajetun moottorini öljynpaine laskee kuumana ehkä 1,5 baarin paikkeille. Nousee heti kaasua lisättäessä. Paineeseen vaikuttaa vähän ehkä öljylaatu kuin myös tyhjäkäyntikierrokset. Olen käyttänyt synteettistä Mobil 1 5W - 50 öljyä ja Mann- suodattimia.

Äänestä

Mulla kans laski viime kesänä "luvattoman" alas paineet. Korjaantu välittömästi suodattimen vaihdolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MERSU 123 kirjoitti:

KUINKA ALAS ÖLJYNPAINE SAA PUDOTA KUUMANA TYHJÄKÄYNNILLÄ. AUTO ON 200 D V-83 MOOTTORILLA AJETTU 105.000 KILSAA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu