Kitukasvuiset punaevätonkiat

Tekivät kudun

Elikkäs meillä on 325l akvaario ja siinä asustaa 2 partamonnia,4piikkisilmää ja 6 punaevätonkiaa.5 niistä on itse kasvatettuja puolentoista vuoden ikäisiä ja noin 6cm pituisia.kuudes on heidän 14cm isä. Onko akvaario ylikansoitettu? Eillen huomasin että kääpiökokoiset tonkiat olivat kutenneet saviseen putkeen ja pari on vielä samasta pesueesta! Nyt kudun väri on muuttunnut kirkkaan valkoisesta hieman harmahtavaan ja niiden keskellä on mustat täplät. Poikasilla ei ole mitään mahdollisuutta selvitä hengissä jos ne edes kuoriutuvat. Mitähän mutaatteja niistäkin tulisi?

3

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Akvaariosi on jo nyt liian pieni koko sakille.
      Pariskunta tarvitsis 430-litraisen akvaarion!
      Punaevätonkija voi kasvaa jopa 25 senttiseksi(Tieto on peräisin uudesta Akvaariokalat-kirjasta)
      Luovuota kaikki paitsi vanha kutupari, jos haluat sen itselläsi pitää, mutta suosittelisin niillekkin isompaa allasta.

      Sisaruksia ei tietenkään pidä kudettaa keskenään.

    • tekivät kudun

      ei ollut tarkotus teettää niillä kutua. Kauppis sanoi kun ostimme pari vuotta sitten että ne eivät kasva kuin 16cm pituisiksi ja 325l on sopiva 5 yksilölle!

      • Rihma

        Kuka käski luottaa akvaariokauppiaaseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7568
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe