Elikkäs meillä on 325l akvaario ja siinä asustaa 2 partamonnia,4piikkisilmää ja 6 punaevätonkiaa.5 niistä on itse kasvatettuja puolentoista vuoden ikäisiä ja noin 6cm pituisia.kuudes on heidän 14cm isä. Onko akvaario ylikansoitettu? Eillen huomasin että kääpiökokoiset tonkiat olivat kutenneet saviseen putkeen ja pari on vielä samasta pesueesta! Nyt kudun väri on muuttunnut kirkkaan valkoisesta hieman harmahtavaan ja niiden keskellä on mustat täplät. Poikasilla ei ole mitään mahdollisuutta selvitä hengissä jos ne edes kuoriutuvat. Mitähän mutaatteja niistäkin tulisi?
Kitukasvuiset punaevätonkiat
Tekivät kudun
3
714
Vastaukset
- Rihma
Akvaariosi on jo nyt liian pieni koko sakille.
Pariskunta tarvitsis 430-litraisen akvaarion!
Punaevätonkija voi kasvaa jopa 25 senttiseksi(Tieto on peräisin uudesta Akvaariokalat-kirjasta)
Luovuota kaikki paitsi vanha kutupari, jos haluat sen itselläsi pitää, mutta suosittelisin niillekkin isompaa allasta.
Sisaruksia ei tietenkään pidä kudettaa keskenään. - tekivät kudun
ei ollut tarkotus teettää niillä kutua. Kauppis sanoi kun ostimme pari vuotta sitten että ne eivät kasva kuin 16cm pituisiksi ja 325l on sopiva 5 yksilölle!
- Rihma
Kuka käski luottaa akvaariokauppiaaseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.936085Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335755Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie564929Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3243756Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42285Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362202Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1061303- 101033
- 159902
- 56763