Sairaanhoitajien palkka on nuossut viimesten viiden vuoden aikana paljon verrattuna perus/lähihoitajiin. Ero on huomattava. Nyt halutaan vielä lisää!
Kaikki muistavat Tehyn edelliset lakot: soitellen sotaan kunnes liiton kassa on tyhjä jonka jälkeen suostutaan melkein mihin vaan. Esim. viimeisen ikälisän poisto ja mahdollisuus maksaa uusille työntekijöille -20 prosenttia peruspalkasta.
Niin tulee käymään nytkin!
Kaikki muistavat Tehyn edelliset lakot: soitellen sotaan kunnes liiton kassa on tyhjä jonka jälkeen suostutaan melkein mihin vaan. Esim. viimeisen ikälisän poisto ja mahdollisuus maksaa uusille työntekijöille -20 prosenttia peruspalkasta.
Niin tulee käymään nytkin!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyse on pitkälti varmaan neuvottelijoidenkin osaamisesta? Mene ja tiedä.
Täällä käydään mielenkiintoista keskustelua aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000136&posting=22000000029444197
Tehy toimi tunteella, nyt olisi tarvittu järkeä. Palapelin ainekset antavat huonon ennusteen.
Tässä tilanteessa on edessä vain huonoja vaihtoehtoja. Hyvässä asiassa tappio häämöttää. Valitettavasti.
Ihan yhtä huonoa on samaa vanha valehtelu siitä, että hoitajat ovat ahneita eikä rahaa ansaittuihin palkankorotuksiin ole tarjolla. Suomi ei ole historiansa aikana koskaan ollut näin rikas! Super möi itsensä muutamasta latista ja joulun karkkirahasta. Tämä oli TEHY:ltä ennen kaikkea järkevä päätös. Jäsenethän olisivat ensi viikolla eronneet, jos päätös olisi ollut toinen.
Ongelmana on, että vaikka nyt menee hyvin ja on rahaa, niin tulee se aika jolloin on lama. Jätetäänkö nämä nyt annettavat palkankorotukset sitten laman aikana maksamatta vai mihin tuo logiikkasi perustuu??? Onneksi valtiontaloutta ei hoideta sinun eväillä.
Super oli järkevä ja teki realistisen päätöksen. Heillä sentään arjen realiteetit tunnustettiin. TEHY:lle tulee käymään tässä vielä huonosti. Oon huomannu myös suuren liikehdinnän TEHY:stä ulospäin. Läheskään kaikki jäsenet eivät ole lakon kannalla. Hommassa käy niinkuin vuonna -95. Käteen jäi vain känsät ja menetettyjä rahoja ei ole vieläkään tienattu takaisin.
Itse ainakin annan kaiken tukeni hoitoalan työtaistelulle.Tiedän myös että hyvin moni muukin kansalainen on myötätuntoinen tälle työtaistelulle.Emmehän halua että vastaisuudessakin vaaleissa voi suustaan päästellä mitä hyvänsä äänien saamiseksi?Enkä halua osallistua euroopan pienipalkkaisimpien joukkoon kuuluvien hoitoalan ihmisten hyväksikäyttöön.
Lisäksi olen sitä mieltä että peruspalkkojen taso on kautta linjan reilun korotuksen tarpeessa.Ei ole mitään järkeä että nämä matalapalkka -alan ihmiset joutuvat pärjätäkseen käymään tukiluukuilla.Tämä korjaus toisi valtiolle säästöä.
Olet ? Maksatko työntekijöillesi 35000€/vuosipalkkaa palkkaa ? 40% yökorvausta ? Hyväksyt 15% sairasloma mitä hoitsut törkeesti käyttää hyväksi ym. Hei haloo !!
No ensinnäkin suomen palkkataso on euroopan pienin kaikilla aloilla. Miksi siis hoitajien palkka pitäis nostaa muiden yläpuolelle? En usko, että puolankaan hoitsut vaatii Isonbritannian palkkoja työstään. Eikös se oo vähän niin, että maassa maan tavalla.
Mitä tulee poliitikkojen lupauksiin, niin en usko päivääkään tuon lupauksen hoitajien palkannostosta vieneen kokoomusta hallitukseen. On tasan varmaa, ettei juuri kukaan hoitaja ole kokoomusta sinne äänestäny. Eiköhän se Sauli persoonallaan ollu suurin syy kokoomuksen voittoon.
Nuo peruspalkat on tosiaan kautta linjan reilun korotuksen tarpeessa. Tämä ei koske pelkästään julkisen puolen aloja vaan ihan kaikkia aloja. Tuo vaan ei yksinkertaisesti ole käytännössä mitenkään mahdollista. Jos kaikkien palkkoja nostetaan, niin vastaavasti kaikki hinnatkin nousee.
Millä muuten perustelet sen, että valtio jotenkin säästäsisi maksamalla järkyttävät määrät lisäpalkkaa ihmisille? Eihän tuossa ole minkäännäköistä järkeä. Eikä ne julkisen puolen palkat niin huonoja oo, että ihmisten pitäis elääkseen tukiluukulla käydä!