Velkajärjestely laki

tarvii apua...

Tietääkö joku vastauksen.
Käräjäoikeushan määrää velkajärjestelyssä selvittäjän. Onko minulla oikeus ja voinko pyytää selvittäjältä erittelyn laskusta jolla hän on palkkion valtiolta saanut.
Tarkoitus olisi selvittää kuka oikein asiassani selvittäjän työn teki, koska se jonka nimi papereissa on ei ole sitä tehnyt.
Hän antoi vaan nimensä toisen käyttöön ja se kai ei ole luvallista ilman käräjäoikeuden päätöstä.

2

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kovin erikoiselta

      Laissa yksityishenkilön velkajärjestelystä on määrätty selvittäjästä mm. seuraavaa:

      ---
      Selvittäjää koskevat säännökset
      64 § Selvittäjän määrääminen

      Velkajärjestelyssä voidaan määrätä selvittäjä, jos se on velallisen taloudellisen aseman selvittämiseksi, omaisuuden rahaksimuuton vuoksi tai muuten velkajärjestelyn toteuttamiseksi tarpeen. Selvittäjä voidaan määrätä myös takaus- ja vakuusvastuun järjestelyssä. Lisäsuoritusten vahvistamista koskevassa asiassa selvittäjä voidaan määrätä, jos se on asian riitaisuuden tai epäselvyyden vuoksi taikka muusta erityisestä syystä tarpeen. (8.12.2006/1088)

      Tuomioistuin määrää selvittäjän velkajärjestelyn aloittamisesta päätettäessä. Selvittäjä voidaan määrätä muunakin ajankohtana, jos siihen on aihetta. Selvittäjä voidaan määrätä myös laatimaan ehdotus maksuohjelman muuttamiseksi.

      Päätökseen, jolla selvittäjä on määrätty, ei saa erikseen hakea muutosta.
      65 § Selvittäjän kelpoisuus

      Selvittäjäksi on määrättävä täysi-ikäinen ja rehelliseksi tunnettu henkilö, joka ei ole konkurssissa, jonka toimintakelpoisuutta ei ole rajoitettu ja joka suostuu tehtävään. Selvittäjällä on oltava tehtävän edellyttämä kyky, taito ja kokemus. Hän ei saa olla velalliseen tai keneenkään velkojaan sellaisessa suhteessa, joka voi olla omiaan vaarantamaan hänen riippumattomuuttaan velalliseen nähden tai hänen tasapuolisuuttaan velkojiin nähden. (1.4.1999/462)

      Selvittäjäksi voidaan 1 momentissa säädetyin edellytyksin määrätä ulosottomies tai avustava ulosottomies.
      ---

      Selvittäjänä on täytynyt olla joko käräjäoikeuden määräämä henkilö tai ulosottomies/avustava ulosottomies. Kysy käräjäoikeuden kansliasta itseäsi koskevia tuomioistuimen päätöksiä, jos epäilet, että tuomioistuin on tietämättäsi vaihtanut selvittäjän. Ja voihan siltä henkilöltä, joka siihen tehtävään on ensiksi määrätty, tiedustella myös, kuka on nimetty hänen tilalleen tai onko hän käyttänyt avustajaa. Ei ne mitään salaisia asioita ole.


      Selvittäjän palkkiota koskevat tuomioistuimen ratkaisut on liitettävä maksuohjelmaan.

    • ei välttämättä

      ole hirveästi hyötyä. Selvittäjän laskussa on käytännössä eriteltynä vain kulut (kopiointi, postitus yms.), sillä selvittäjälle maksetaan palkkio "könttäsummana", jossa tärkein peruste on velkojien lukumäärä eli asian laajuus. Suoritettuja toimenpiteitä ei siis yksilöidä, elleivät ne ole jotain poikkeuksellisia mistä maksetaan tuntihinnan mukaan (katselmus velallisen omistamalle kiinteistölle kun on kiistakysymyksenä asunnon säilyttäminen). Eli varsin harvoin.

      Velallinen itse maksaa joka tapauksessa korkeintaan neljän kuukauden maksuvaraa vastaavan määrän selvittäjän laskusta.

      Palkkiosta säädetään oikeusministeriön asetuksessa yksityishenkilön velkajärjestelyasiassa määrätyn selvittäjän palkkiosta ja kulukorvauksesta 27.11.2001/1212.

      Käytännössähän selvittäjänä toimivan juristin toimistossa osan työstä tekee esim. toimistosihteeri (tilaa saldotodistukset velkojilta tms.). Samoin on mahdollista, että osan työstä tekee vaikkapa joku toimiston muista juristeista. Käytännössä maksuohjelma tehdään syöttämällä tiedot veloista, tuloista, menoista yms. tietokoneohjelmaan (tätä varten on ohjelmistoja). Siinä ei kai ole väliä, kuka tiedot koneelle syöttää. Selvittäjäksi määrätty henkilöhän on tietysti vastuussa siitä, että maksuohjelma on yksityishenkilön velkajärjestelystä annetun lain mukainen.

      Onko sinun maksuohjelmassasi sitten jotain ongelmaa? Laskusta voit pyytää kopion käräjäoikeudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe