Tunnen monia, eri lahkoin kuulluvia. Yleensä VL:t ovat "tsiikaajia", arkoja, matalapaineisia, "tummuja" joille ei elämä kirkastu. Yleensä huono seuralainen työkahviseurassa.
Matalapainen, VL-vai ,ei VL
tutkimus
4561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tuo, että ei juo, eikä siks jaksa työpaikan kemuja kun muut on kännissä ikävää seuraa ja töissä siinä kahviseurassakaan ei sit osallistu viikonloppujen jälkipyykkeihin? Tai onkse tummua jos pervo huumori ei jaksa kiinnostaa? Tätä se meillä ainaki työpaikalla oli.
Kulttuurieroja.
Vanhoillislestadiolaisen hiljaisuus johtunee varmaan keskustelunaiheista ja -tavoista. Eräältä vanhoillislestadiolaiselta kysyttiin, miksi hän ei osallistu firman pikkujouluihin ym kemuihin. Hän vastasi: "Haluan säilyttää positiivisen kuvan työtovereistani".
heh, tuohan oli hauska vastaus.
En ole vl.
Jos minulle sanottaisiin nuin naurattaisi, että olipa hyvä veto! =)
Eikai ketään oikeasti haitta jos vl:t ei halua osallistua firman pikkujouluihin tms. tilaisuuksiin joissa juodaan?
antakaa ihmisille kuitenkin jokin erilaisuuden mahdollisuus.
Vl:t istuvat tietysti omissa kahvikekkereissään - lähinnä ry:iden toimitaloilla.
Keskustella voidaan vapaasti mm. autoveron kiertämisestä.