Nasofiberoskopia

Millaisia kokemuksia teillä on nenän kautta äänihuulten tähystämisestä? tarjottiinko teille vaihtoehtoja ja miltä itse tutkimus tuntui..
entä jälkeenpäin.. ahdistiko tapahtuma.
34597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Letku vietiin nenän kautta ja siten erikoislekuri näki äänihuulet, kurkunpään ja 5 cm ruokatorvea. Tutkimus ei ollut kivulias vaikka minullakin on ahtaat sieraimet. Istuttiin tuolissa ja pää kallistettiin taaksepäin ja letku laitettiin nenään, kesti muutaman minuutin ehkä kaksi. Kyllä sen kestää kun saa varmuuden ettei mitään ongelmaa ole kurkunpäässä. Hieman epämielyttävä tutkimus oli mutta ei muuta.

Äänestä

tutkimus ... puudutetta hieman nenään topsupuikolla niin
ei kutita niin paljon. Letku ei tunnu miltään kurkussa kun se ei koske mitään
seinämiä. Antaa hyvin kuvaa kurkunpäästä.

Toinen vaihtoehto on jäykällä skoopilla tähystys suun kautta, joka on
astetta hankalampi. Spraypuudutetta saa (puuduttaa nielun yläosan vähksi aikaa).
Skooppi on jäykkä mutta ei kosketa seinämiä (jos foniatri on ammattitaitoinen - kuten siis aina on!).

Nenäletkututkimuksessa olen ollut muutaman kerran ja skooppitutkimuksessa
muistaakseni 2-3.

Ei ahdistanut mitenkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä on nenän kautta äänihuulten tähystämisestä? tarjottiinko teille vaihtoehtoja ja miltä itse tutkimus tuntui..
entä jälkeenpäin.. ahdistiko tapahtuma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu