Osaako

täällä

kukaan kertoa kokemuksiaan sukulaisten tai läheisten dementian oireista ja niiden hoidosta? Lähinnä askarruttaa että minkälaista lääkärien suhtautuminen on, yrittävätkö he tosiaan tukea potilasta kaikin keinoin vai onko asenne se että otetaan oikeudet heti pois(esim ajokortti) ja annetaan lääkepurkki mukaan? Läheiselläni on huomattu joitain alkavia oireita ilmeisesti alzheimerin taudista, mutta lääkärissä hän ei ole vielä käynyt. Päivittäinen elämä sujuu hyvin, muisti pelaa aika hyvin, mutta välillä kun tulee eteen jokin ongelmatilanne, niin hän ei aina saa mitään konkreettista aikaan. Nyt mietityttää lähinnä että minkälaisella asenteella yksityislääkärit tekevät noita diagnooseja, voiko siihen luottaa että sieltä tosiaan saa tukea ja hoitoa, eikä vain kyvyttömän leimaa otsaan?

3

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin meillä

      yrittäisin vastata kysymyksiisi omasta kokemuksesta; n. 4 vuotta sitten huomasimme että omaisemme unohti asioita, kertoi samat asiat hetkenpäästä uudelleen jne. Ennen terävä ihminen muuttui unohtelevaksi, asioita sekottavaksi ihmiseksi ja vihdoin kun saimme hänet ensin terveyskeskukseen tutkimukseen ja sen jälkeen sairaalan neurologin juttusille tuloksena oli diagnoosi alzheimer.Elikä nähdäkseni sinulla on kaikki tämä edessä ja se aika diag. jälkeen on hyvin stressaavaa ja sekavaa, omaiset varsinkin ovat hädissään ja miettivät miten se arki nyt sujuu jne.Jo neurologilla saimme paljon asiaa koskevaa tietoa ja kotisairaanhoito on ollut hyvänä tukena pulmatilanteissa. Toi lääkärien asenne mietitytti minua;meillä joka paikassa asenne on ollut asiallinen ja rohkaiseva, tässä sairaudessa mennään sen mukaan mikä on potilaan taudin tilanne. Usein omaiset itse vihjaavat lääkärille että olisi jo aika ottaa kortti pois.Kunhan nyt ensin käytte lääkärissä niin tiedätte mikä on syy läheisen tilanteeseen, ja ehdottomasti omaiset mukaan lääkärille, itse sairastunut ei aina osaa tai halua kertoa oikeaa tietoa (muistihäiriöt) lääkärille.

      • Mie..

        Mikään ei tietenkään estä hankkimasta tietoa dementiasta ja sen hoidosta ilman diagnoosiakin. Dementoivia sairauksia on kuitenkin erilaisia, siksi olisi hyvä tietää, onko nyt kyseessä juuri se tavallinen alzheimer vai jotain muuta, jonka oireet ja hoito onkin erilaista. Mitä aikaisemmin lääkitys aloitetaan, sitä suurempi hyöty siitä on sairauden etenemisen estämisessä.

        Monet lääkräit suhtautuvat toiminnan rajoituksiin hyvin nihkeästi ikään kuin he eivät olisi edes oivaltaneet, että heidän pitää tarvittaessa kieltää autolla-ajo. he puuttuvat siihen yleensä vasta omaisten pyynnöstä ja omaisetkin silloin, kun he jo pelkäävät tämän läheisenä ja muiden kulkijoiden puolesta.


      • omainen
        Mie.. kirjoitti:

        Mikään ei tietenkään estä hankkimasta tietoa dementiasta ja sen hoidosta ilman diagnoosiakin. Dementoivia sairauksia on kuitenkin erilaisia, siksi olisi hyvä tietää, onko nyt kyseessä juuri se tavallinen alzheimer vai jotain muuta, jonka oireet ja hoito onkin erilaista. Mitä aikaisemmin lääkitys aloitetaan, sitä suurempi hyöty siitä on sairauden etenemisen estämisessä.

        Monet lääkräit suhtautuvat toiminnan rajoituksiin hyvin nihkeästi ikään kuin he eivät olisi edes oivaltaneet, että heidän pitää tarvittaessa kieltää autolla-ajo. he puuttuvat siihen yleensä vasta omaisten pyynnöstä ja omaisetkin silloin, kun he jo pelkäävät tämän läheisenä ja muiden kulkijoiden puolesta.

        Riippuu lääkäristä, kannattaa ehdottomasti kääntyä dementiaa tuntevan asiantuntijan puoleen! Tavallisille terveyskeskuslääkäreille ja jopa joillekin geriatreille dementia tuntuu olevan jotain aivan outoa, jota yritetään vältellä ja vähätellä. Ajokortin pois ottamista he eivät varmaan puhu yhtään mitään jos omaiset eivät sitä tiukasti vaadi. Lääkitykseenkin suhtaudutaan hyvin nihkeästi, meillä käytösoireisiin saatiin lääkitystä vasta siinä vaiheessa, kun laitospaikka oli haussa omaisten uupumisen vuoksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2638
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1347
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      337
      1048
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      952
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      894
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      859
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      746
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      676
    Aihe