Kojaan tässä täydellisen väärin käsityksen.
Massa oli edellisen kerran tankannut turva-auton takana kisan alussa ja silloin vielä kahteen kertaan samoin kuin Kimikin. Massa kävi tekemässä varikon läpiajo rangaistuksen joka merkitään myös varikolla käynniksi. Kimi kävi tankkaamassa kisan puolen välin jälkeen lisää ja massalla menovesi riitti paljon pidemmälle mutta ei kuitenkaan tietenkään loppuun asti.
Oskari ja Salo tulkitsi asian täysin väärin!
Massa oli edellisen kerran tankannut turva-auton takana kisan alussa ja silloin vielä kahteen kertaan samoin kuin Kimikin. Massa kävi tekemässä varikon läpiajo rangaistuksen joka merkitään myös varikolla käynniksi. Kimi kävi tankkaamassa kisan puolen välin jälkeen lisää ja massalla menovesi riitti paljon pidemmälle mutta ei kuitenkaan tietenkään loppuun asti.
Oskari ja Salo tulkitsi asian täysin väärin!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin varmasti, ja Schumin aikana tämäkin mielipide olisi varmaan ollut samanlainen. Jeesus näitä sinivalkoisten silmälasien läpi katsovien mielipiteitä.....
En väitä että Ferrari ois aina toiminut oikein, mutta ei kukaan ole ajanut kisassa moneen vuoteen 50 kierrosta putkeen!!!
Seuraa kisaa ennen kuin käyt väittää vastaan!
Sinulla varmaan on sitten näytettävänä Ferrarin dataa, jossa käy ilmi, että polttoaine ei olisi riittänyt maaliin. Käsittääkseni jopa ilman tankkausta on joskus kisa ajettu. Nyt oli olosuhteet poikkeukselliset, polttoainetta kului aivan eri tavalla kuin kuivalla kelillä. Ja turva-auton perässä ajettiin paljon.
Se nyt on selvää, että jos Ferrarilta itseltään kysytään, niin tunnustusta ei tule.
Mutta sekin on selvä, että jos Kimi ajaisi mäkillä, tätä "oikea pysähdys"-lässytystä ei suomalaisten suusta kuultaisi.
Miksi ei sitten Kimin taktiikka ollut ajaa ilman ylimääräistä tankkausta??
Olisihan se voinut olla että Massa ei olisi kauheasti estellyt jos kimi olisi ollut pidempän takana kun oli jo ajamalla ohitellut monta autoa. Eikä siinä olisi ollut mitään epärehellistä. Saahan tallikaverin ohittaa radallakin, on tapahtunut useitakertoja.
Ei Ferrarilla nyt niin tyhmiä olla että uhrataan toisen sijoitus kimin hyväksi kun siinä tietenkin meni muitakin ohi.
Selostajat kertoivat jo syynkin : Ferrarilla ei ollut enää mitään hävittävää kutsuttaessa Massa "oikealle" varikkokäynnille. Merkkimestaruus on voitettu, ja ainoa mahdollisuus säilyttää edes jonkinlaiset mahdollisuudet kuljettajakohtaisessa mestaruustaistelussa oli antaa Kimille kaikki pisteet mitä vain suinkin voitiin. Radalla ohitus olisi ollut vaikeampaa.
On se saatana kumma että tästä itkettiin vuosia suomalaistenkin taholta kun Schumi ajoi tallissa, mutta nyt ollaan niin autuaan tietämättömiä likaisesta pelistä että...
Hävetkää.
Lueppa uudestaan viestini. en sano että ferrari toimisi aina urheilullisesti mutta se on varmaa ettei ne kuitenkaan lahjoita sijoituksi muille tallelle. Eihän massan siis tarvitsi tän teorian mukaan mennä enään loppukauden kisoihin...selostajat monesti puhuu ennen kuin ajatteelee.
Ja ei siinä sinivalkoisia laseja tarvita jos toteaa että yli 40 keirroksen jälkeen täytyy hakea lisää löpöä(onko mahdoton myöntää?), kun tankkien koko on suunniteltu niin että pääsee vähän reilu puoli kisaa. Vaikka on sadekeli niin kyllä suorat ja kiihdytykset mennään kaasupohjassa niin että pyörre käy tankissa.
massaa ei vika käynnillä tankattu.....
Kyllä Massalle tankattiin polttoainetta mutta ei kovin paljon. Ei tyhjällä tankilla voi ajaa kisaa loppuun.
samaa mieltä.
se oli tallimääräys luultiin että hamilton keskeyttää ja heikki mut toisin kävi ja mestaruus meni hamiltonille ei tatvi kuin ens viikolla körötellä maaliin seitsemäntenä ja on varma mestari
Juuri tämän takia halusinkin käydä piipahtamassa täällä sekametelisoppa palstalla, että moniko on mennyt sinisilmäisenä lankaan selostajienkin tiputtua kärryiltä. Faktahan on se, että Massa teki tasan yhtä monta stoppia kuin Kimikin.
Niinkuin aiheen aloittaja sanoi, niin laskuri laskee varikolla käyntien määrän. Ei stoppien määrää. Ja jos joku väittää ettei Massaa tankattu, niin katsokaapa uudestaan se stoppi, joka saattaa jonkinmoisia ongelmia tässä vaiheessa tuottaa jos ei ymmärtänyt ikimuistoista kisaa talteen ottaa.
Tietysti jos ei ole kuin pelkkä TV-ruutu kisan seuraamiseen käytössä niin saattaa vähän kisan kulussa hukassa olla, mutta jos joku faktoja lyö pöytään, niin älkää menkö lyttäämään niitä heti etenkin jos väittämänne perustuvat siihen, että selostaja sanoi tai että tuntuu vain siltä. Kannattaa ehkä tarkistaa asiat ennen kuin alkaa mitään päätöntä vastaan väittämään ja arvailemaan. Etenkin selostajien sanomisia arvioitaessa kannattaa todellakin suhtautua varauksella niihin mitä selostajat sanovat. Lähes poikkeuksetta sieltä aina joitain sammakoita putkahtaa.
Ajatelkaa hyvät ihmiset, ette te noin idiootteja voi olla, että puhutte jostain sinisilmäisistä laseista yms. idiotismista. On eri asia olla trolli, mutta eihän kukaan ihan vakavana voi väittää stopin olevan jotain keksittyä huuhaata. Formula ykkösten historiassa on ennenkin varikolla käyty. Ei se niin ihmeellistä ole.
Ja kyllä, olen itse asiassa hyvinkin formula ykkösten sisäpiirissä jos tämän keskustelun tasoa katsotaan.