Harrastaako kukaan tai onko harrastanut Bujinkan Budo Taijutsua?
Minkälaista se on.
Olen ajatellut aloittaa jonkun itsepuolustuslajin..
Bujinkan Budo Taijutsu
6
1330
Vastaukset
- vanha pelaaja
Youtubesta löytyy videoita myös... tosin ovat aika brassailevia ja erikoisuuksia näyttäviä (sitähän varten videot ovat, että niistä voi nähdä sellaista mitä salilla ei käsitellä).
BBTJ on budon sydämessä perinteisemmin kuin moni muu laji.
- tuhottomasti aseita (käyty eritoten tänävuonna, kun teemana on Kukishinden Ryu)
- filosofiaa
- treenauksen painopiste on katassa eli muodossa, ei itsepuolustuksessa
- ei urheilua tai muuta spedeilyä- NordicShinobi
Shinden dojolla ei muotoa ainakaan palvota vaan toimivuutta.
- Budoka
NordicShinobi kirjoitti:
Shinden dojolla ei muotoa ainakaan palvota vaan toimivuutta.
LOL
Shindenin hulivilejä nähneenä en kyllä yhtään ihmettele ettei perusmuotoon ole juurikaan panostettu.
Mutta hyvä jos toimii! ;)
Mutta öh... Mistä tiedät että toimii? Ei kai sitä tiedä ennenkuin kohdalle sattuu. Harjoitellessa nyt toimii mikä vaan.
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
Bujinkan Budo Taijutsu on laji joka ennen kulki nimellä Ninjutsu. Jos hakee itsepuolustuslajia, niin ehkä parempi olisi Ju-jutsu tai Krav Maga. BBTJ:n opetteluun nimittäin kuluu aikaa, se on enemmänkin elämäntapa eikä mikään itsepuolustuksen pikakurssi. Mutta siitä vain kurssille jos kärsivällisyys kestää.
- että ???
itsepuolustukseen ei ole olemassa pikakurssia.
Missään. Ikinä. Koskaan. - berserker111
että ??? kirjoitti:
itsepuolustukseen ei ole olemassa pikakurssia.
Missään. Ikinä. Koskaan.ON!
itsepuolustukseen käytettäövät tekniikat ovat yksinkertaisia ja helposti opittavissa(vertaa vastakohtana kärsivällisyyttä vaativat budolajit)
yksin kertaisia tekniikoita, joiden määrä pidetään minimissä, eli ei mitään hienoja elokuvaliikkeitä. itsepuolustus on karua ja rumaa, eli jokaisen helposti opittavissa, jos vain kykenee satuttamaan toista oikeasti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433483- 362094
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301789- 161557
- 231528
- 101440
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781185- 221132