Moi,
mitä keskimäärin tavallinen ravintolassa syöminen maksaa kanarialla? On kulunut niin pitkä aika viime reissusta, että ei ole enää käsitystä hintatasosta.
Hyvää matkaa kaikille Kanarialle suuntaaville!
mitä keskimäärin tavallinen ravintolassa syöminen maksaa kanarialla? On kulunut niin pitkä aika viime reissusta, että ei ole enää käsitystä hintatasosta.
Hyvää matkaa kaikille Kanarialle suuntaaville!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olen itsekin menos joulukuus,mut on kuulemma melkeen suomen hinnat jo. Tietty löytyy halvempaakin jos menet vaik sivuun turistiryysiksestä,rantakaduilla aina kalleinta!
Eli mene sinne missä paikallisia, siel hyvä ruoka ja yleensä edullisempaa! Hyvää matkaa!
syödä kunnolla Suomessa eli kunnon pihvi 11.00-18.00 eur, pitza 4-8 eur, kala 6-12 eur, jne, olut tuoppi 2-4 eur, viinipullo 4-25 eur. Perhe jossa 2 aikuista ja 2 lasta niin helposti menee illassa 60-100 euroa riippuen mitä syö ja juo.
Kanaria ei ole enää edullinen jos vertaa esim. Thaimaahan jossa sama juttu maksaa 15-30 euroa.
joitakin edullisia ruokapaikkoja jos hinta-laatusuhde kiinnostaa esim. sandian ostarin sisällä,ei siis näy kadulle,on ravintola shez luigi joka on aina täynnä saksalaisia johtuen sen n.2-4 e. per annos halvemmasta hinnasta kuin muualla.kyllä sieltä muitakin löytyy.
Suomessa kunnon pihvi >20 euroa ja muutkin selvästi vaikkakaan ei paljon kalliimpaa. Kanaria on edelleen ihan kohtuuhintainen kotimaahan verrattuna. Ja paljon maksaa matka Thaimaahan? Sillä 600-800 eurolla jonka matkan hinnassa säästää syö aika monta kertaa.
Käytiin keväällä puerto ricossa ja siellä ainakin ruoan ja juomien hintataso on kohtuullinen, eli meni jotain 40€/hlö/pv. Illalla syötiin hyvin ravintolassa ja päivällä jotain pientä. Marraskuussa lähdetään taas... Asenteella: lomalle mennään eikä joka senttiä venyttämään.. :)
Puerto de la Cruzissa, hyvä ravintola päivällinen maksoi viime joulukuussa noin 30euroa kahdelta viineineen, ravintolan nimi La Guadra, ja samanhintaista se oli suurinpiirtein muuallakin. Buffet-ravintoloissa hinnat olivat siinä 6-10euroa per henkilö.
Tässä on pari suomenkielistä (hihihihi) ruokalistaa jossain Americasissa Torviscasin alueella viime talvena. Katso ja naura!!!
http://koti.welho.com/lojala/Teneriffa_2007/photos/photo10.html
http://koti.welho.com/lojala/Teneriffa_2005/photos/photo11.html
Mie kun oon ihan hölömö, niin en ymmärrä mitä tarkoittaa:
- kumartua imellysaine
- porsaan kohojuovainen
- LEIKITETYT liharuoat
- savustaa lohi salaatti
kertokaa viisaat
mahtaako olla hyvää.
Joka paikassa samantapainen ruokalista. Onkohan siellä joku keskuskeittiö.
Ei minua häiritse kirjoitusvirheet; tunteepahan olevansa vielä ulkomailla.
Meikäläisen espanjakin on tosi olematonta.
Nuo kaksi ensimmäistä on varmaan miten kootaan kiinassa tehty kaapisto, mutta nuo kaksi seuraavaa ovat ilmeisesti liekitetty liharuoka ja savustettu lohisalaatti. Kyllä ne väliin arvauksen puolelle menee, jos katselee suomenkielistä ruokalistaa, mutta ostappa kiinalainen tuuletin, ja lue kokoonpano-ohjeet, takuulla naurat itsesi henkihieveriin.
Voi juma...savulohisalaatti, ei tulis meikäläisestä kääntäjää.