Osaakohan joku kertoa mitä eroa näillä 307:lla on, kun on peugeot 307 XR ja sitten 307 XS ja 307 XSi ja 307 X Line S-Edition, 307 XT? Olen yrittänyt etsiä netistä tietoa mutta en ole ainakaan vielä löytänyt. Aika tietämätön tällaisten juttujen kanssa :D!
Peugeot 307
autoilija--
83875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
liittyvät 307:n eri moottori ja varusteluversioihin. Mallin tullessa markkinoille XR oli perusversio, jossa oli mm. mustat puskurit ja oven kahvat. Seuraavaksi varustellummat olivat XT (mukavuuspainotteinen varustelu) ja XS (urheilullinen varustelu), ulospäin mallit tunnistaa mm. korin värisistä puskureista ja oven kahvoista. XSi:ssä oli varustelu vielä runsaampi (mm. aluvanteet jne) ja siinä taisi olla 2,0 L moottori. Kahdessa edellä mainitussa taisi olla useita eri moottorivaihtoehtoja (1,4; 1,6; 2,0 sekä dieselit). Myös verhoilumateriaaleissa oli mallien välillä eroja. X Line ja S-Edition ovat tulleet myöhemmin markkinoille erilaisten kampanjoiden yhteydessä. S-Edition on ollut eräs viimeisempiä ja varusteillumpia malleja ja siinä on ollut jo aika paljon erilaisia varusteita, joita aivan alussa joutui hankkimaan eri hintaan (mm. radio, ilmastointi, ajotietokone, talvirenkaat jne). Tällainenhan se on monella muullakin automallilla elinkaaren kehitys.
Tarkennuksena tuohon XT-varusteluun oman auton perusteella, vm.2001.
Eli purusmallissa=XR on ovenkahvat ja peilit ovat aina olleet mustat. XT:ssä oli alussa XR:n tapaan puskureissa mustat törmäyslistat, mutta maalatut ovenkahvat ja peilit. Myöhemmin nuo ovenkahvat ja törmäyslistat ovat mustia vain XR:ssä ja kaikissa muissa malleissa maalatut auton väriin.
XT:ssä oli lisäksi aluvanteet vakiona, käsinojat edessä, sekä penkit plyysiä.
Moottorikokoja on saanut kaikkiin mielestäni samat valikoimat... kai?
Ja lisätarkennuksia, aiheena vuosimalli 2004:
XT:ssä oli aluvanteet vakiona vain 2-litraisen bensakoneen yhteydessä.
1,4-litraiseen sai vain XR-varustelun.
Etupenkkien (sinänsä lähes virattomien) käsinojien ja plyyshiverhoilun lisäksi XT:ssä vakiona myös:
- matkustajan istuimen korkeudensäätö
- aurinkolasikotelo
- puunväriset koristepaneelit
Kiitoksia kovasti! Nyt olen taas hieman viisaampi. Vielä sellainen mietityttää että onko näitä 307 eri kokoisia? Tietysti on farmarimalli, mutta olen liikenteessä nähnyt kahta eri kokoista 307. Toinen on lähes 206 kokoinen ja toinen huomattavasti isompi. Mitähän eroa näillä sitten on?
No ei ole kuin kahta kokoa, farmari ja lyhyempi pystyperä. Perinteistä konttiperäistä sedania ei ole, oli viimeksi 306-mallissa. Eri varustemalleissa voi olla erilaisia lisävarustepaketteja, joten kannattaa katsoa varustus tapauskohtaisesti. Kyynärnojat (erilliset, ei sellainen penkkien väliin tuleva taso, jota sitäkin kaupataan) ovat ainakin minulle ehdottomat, siksi tilasin ne lisävarusteina hiljan ostamaani uuteen 307 Pösöön, mutta niidenkin tarve on yksilöllistä.
"olen liikenteessä nähnyt kahta eri kokoista 307. Toinen on lähes 206 kokoinen ja toinen huomattavasti isompi."
Olisiko niin, että se kolmeovinen versio vaikuttaa pienemmältä ja viisiovinen suuremmalta, vaikka autoissa ei ovien lukumäärän lisäksi juuri muuta eroa olekaan?
Itse olen ainakin huomannut, että monet ihmiset sanovat tuollaista keskikokoista kolmiovista luiskaperää pikkuautoksi, mutta saman kokoluokan sedania eivät...
Olisikohan 306 ja 307 menneet sekaisin? Kaikki 307:t ovat etuistuimista eteenpäin aivan samanlaisia. Wagonissa/SW:ssä on tietysti pidempi takapää kuin hatchbackissä; onhan akselivälikin 10 cm pidempi.
...307CC, joka on selkeästi erilainen ja toisaalta kyllä aika harvinainenkin täällä meillä.
Entäs olisiko voinut käydä sekaannus 307:n ja 207:n kesken???