Hurrican HT-vene, mielipiteitä?!

Olemme ostamassa Hurrican HT-venettä vm-78, jossa on uusi Volvon V20 115hv:n moottori. Kertokaa mielipiteitä kyseisestä veneestä ja sen ominaisuuksista, pian, KIITTI!
62193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Veneestä täytyy myöntää, etten ole kuullut, mutta koneesta löytyy tietoa. Muistaisin kyllä kuulleeni Hurrican merkistä, ja jos se on HT-vene tuolla 115hv koneella, se on varmasti n.5-6m pitkä, ja 1000kg painoinen.

Kone on varmasti myös vm. 78 (tai käyttöönotettu), mutta viimeiset B20 pohjaiset AQ115B koneet valmistetiin -77. Itselläni oli juuri B20 pohjainen AQ115B 100B -76 vetolaite viime vuonna, mutta möin sen, ja rakensin itselleni AQ130C 280 yhdistelmän. Ja uusihan tuo kone ei missään nimessä ole, jos se tosiaan on B20 pohjaienen (115hv ja B20), koska niitä valmistettiin 1968-1977. Kone on erittäin kestävä, kunhan sitä huolletaan asianmukaisesti. Ainoa heikko kohta on sylinterikansi, mutta niitä saa 10-50€ hinnalla käytettyinä.

Veikkaan että tuo vene kulkee tuolla moottorilla sellaiset 30kn, ja bensankulutus on 0,8-1,0l/mpk 22-23kn matkavauhdilla.

Äänestä
  • Vene on erittäin hyväkulkuinen,omistan perämoottori version,olen erittäin tyytyväinen.

    Äänestä

oli kohtuullisen suosittu aikoinaan, sitä valmistettiin HT:nä ja cabin-versiona, taisipa jokunen special malli olla avonaisenakin.

Vene on muistaakseni tehty aineita säästelemättä joten painoa, jos sitten kestävyyttäkin sitä kautta löytynee.
Oli muistaakseni vieläpä suht syvällä V-pohjalla joten sikäli antanee kohtuu kyydin jonkinmoisessa kelissäkin.
Jonkin verran taisi olla keulapainoinen joten kannattaa huomoida venettä lastattaessa ja ajaessa.

Pituutta pelillä taisi olla 5,10 m (?).

Jos hinta on kohdallaan ja vene miellyttää niin eipä tuo ostos huonnoimmasta päästä kuitenkaan ole.
Kone tuskin on uusi,kuten tuossa toisessa vastauksessakin oli todettu.
Ehken juuri rempattu?
Jos mahdollista, tsekkaa vetolaitteen kunto jos siitä on mitään selvityksiä tai kuitteja huolloista/korjauksista. Muuten voi tulla maksamaan vanhan korjaaminen mansikoita.

Äänestä

Itselläni myös Hurrican-HT perämootori vekottimena. Ei ole rannikkovesillä tullut sellaista keliä vastaan, ettäkö Hurricanilla tulisi pupu pöksyyn... Siis mielestäni vene itsessään on ihan huippu kelillä kuin kelillä, poislukien myrskyt.

Äänestä

Kiitos kaikille vastanneille! Oli hieno homma kun saatiin vähän lisätietoja, nyt sitten katsotaan onnistuuko kaupat ja päästäis veneilemään Hurricanilla..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maikku kirjoitti:

Olemme ostamassa Hurrican HT-venettä vm-78, jossa on uusi Volvon V20 115hv:n moottori. Kertokaa mielipiteitä kyseisestä veneestä ja sen ominaisuuksista, pian, KIITTI!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu