Tradenomi - onko yleistutkinto?

Onko trad. tutk. jonkinlainen yleistutkinto erilaisiin toimistotöihin?
5807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaupan ja hallinnon alan yleistutkinto.
Sinällään sen tuottama osaaminen sopii kaikille aloille, koska ei-kaupallista alaa ei juuri enää ole.

Suuntautumisvaihtoehdoista ja omasta osaamisesta riippuu se, mihin erityisosaamista kertyy. Esim. markkinointi, rahoitus, laskentatoimi ja yrittäjyys on tavallisia suuntauksia.
Osaamisen taso riippuu itsestä. Harva on "valmis" suoraan koulutuksesta.

Tradenomitutkinto tuottaa työmarkkinoiden suhteen hieman kokonaisemman osaamisyhdistelmän kuin KTK, joka on vielä tutkinnonuudistuksesta johtuen hieman torso ja suorastaan huutaa jatkoa maisteriksi.

Toimistotyö ei tarvitse juuri tutkintoja. Työssä on kyllä monta kaupallisesta osaamisesta hyötyvää osaa.

Äänestä
  • tradenomi määritellään liiketalouden asiantuntijana. Ja tosiaan, suuntautumisvaihtoehdosta riippuu paljolti, onko tulevaisuus toimistotöissä vai esim. markkinointipuolella. Työharjoittelukokemukset ovat tärkeitä, joten paikka olisi syytä valita huolella.

    Äänestä

  • Muuten hyvä tutkinto, mutta ei sillä mitään sisätöitä saa. No ehkä kaupan kassalle voi päästä jos sinne on intoa.
    Koulutusta vastaavia töitä voi saada, jos on työkokemusta alalta. Mutta ilman työkokemusta alalta niitä ei siis saa, lyhyitä työharjoitteluja tuskin lasketaan juuri miksikään. Vaihtoehtoina on siis työttömyys tai tehdä jotain työtä johon ei mitään tradenomin papereita edes tarvisi. Itse olen valinnut jälkimmäisen.

    Äänestä

  • Jura. kirjoitti:

    Muuten hyvä tutkinto, mutta ei sillä mitään sisätöitä saa. No ehkä kaupan kassalle voi päästä jos sinne on intoa.
    Koulutusta vastaavia töitä voi saada, jos on työkokemusta alalta. Mutta ilman työkokemusta alalta niitä ei siis saa, lyhyitä työharjoitteluja tuskin lasketaan juuri miksikään. Vaihtoehtoina on siis työttömyys tai tehdä jotain työtä johon ei mitään tradenomin papereita edes tarvisi. Itse olen valinnut jälkimmäisen.

    suuntautumisesta opinnoissa. Esim. taloushallinnon suuntautujalle löytyy oman alan töitä varmasti, ainakin suuremmissa kaupungeissa.

    Äänestä

Tradenomitutkintoon johtavia opintoja voi suorittaa kahdeksassa eri koulutusohjelmassa:

* Liiketalouden ko.
* Kansainvälisen kaupan ko.
* Turvallisuusalan ko.
* Johdon assistenttityön ja kielten ko.
* Liiketoiminnan logistiikan ko.
* Pk-yritystoiminnan liikkeenjohdon ko.
* Tietojenkäsittelyn ko.
* Kirjasto- ja tietopalvelualan ko.

------------------

Ja näistähän esim. tiko on luonnontieteiden ala, ei liiketalouden/hallinnon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyylinen juttu, vai? kirjoitti:

Onko trad. tutk. jonkinlainen yleistutkinto erilaisiin toimistotöihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu